Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Doğa ve Lüksün Buluştuğu Ülke: Yeni Zelanda

   Aklınıza gelebilecek en muhteşem doğa tasvirlerinin tam karşınızda durduğu, yok olmaya yüz tutan kültürlerini hâlâ koruyan Maoriler ve dünyanın her yerinden insanları kendine çeken lüks yüzü ile Yeni Zelanda’yı keşfediyoruz.

   Uzun Beyaz Bulut Ülkesinde Maoriler
   Kaptan James Cook bugün Yeni Zelanda diye adlandırdığımız adalara ulaştığında, kendisinin ve dünyanın geri kalanının daha önce hiç karşılaşmadığı farklı bir kültürü yaşatan Maorilerle tanıştı. İki adadan oluşan bu topraklara Maoriler, "Aotearoa" yani, "Uzun Beyaz Bulut Ülkesi" diyordu. Maoriler, yaklaşık bin yıl kadar önce bu adalara gelmişler. Kendi inanış ve kültürlerine göre ana vatanları Hawaiki adında bir ada. Oradan "waka hourua" adını verdikleri geleneksel kanolarına binerek bir yolculuğa çıkmışlar ve günümüze kadar kalacakları Yeni Zelanda adalarına gelmişler. Bugün Maoriler renkli kıyafetleri, korumayı başardıkları ilgi çekici kültürleri ve günümüz dünyasında oldukça popüler olan savaş dansları “Haka” ile özellikle Yeni Zelanda’nın kuzeydeki adasında yaşamlarını sürdürmekteler. Ülkenin toplam nüfusuna oranları yaklaşık yüzde 10 kadar. Kültürlerini korumak için ne kadar çaba gösterseler de diğer kültürlerle etkileşimden kaçmaları pek mümkün olmamış tabii ki. Günümüzde, yaşadıkları bölgede kendilerini daha yakından tanımak isteyenlere özel turlara izin veriyorlar. Rotorua şehri yakınlarındaki Maori köyü, farklı bir kültürü tanımak için en popüler mekânlardan biri hâline geldi.


   Haziran ayında burada bulunursanız. Maorilerin "Mataraki" adını verdikleri yeni yıl kutlamalarına şahit olabilirsiniz.

   Hayal Dünyasından Manzaralar
   Yeni Zelanda doğası gezegenin farklı köşelerinde görebileceğiniz güzelliklerin çoğunu içinde saklar. Ülke için yeryüzünün bir demosu denilebilir. İskandinavya’yı anımsatan fiyortlar, Alpler'in zirvelerini hatırlatan dağlar, buzullar, nehirler, yeşilin türlü tonlarında ağaçlar… Ülkenin üçte birinden fazlası koruma altına alınan doğal alanlarla kaplıdır. Güney Ada'daki Abel Tasman Ulusal Parkı kalabalıktan kopup kendinizi dinleyebileceğiniz en ideal alanlardan birisi olarak öne çıkar. İçerisindeki 50 kilometrelik yürüyüş rotası boyunca bölgede yaşayan foklar, balıkçıllar, baykuşlar gibi hayvanlarla tanışabilirsiniz.

   Kiwilerin Diyarından Unutulmaz Deneyimler
   Mount Cook da güney adadaki manzara şöleninin önemli bir aktörüdür. Zirveye çıkarken kullanacağınız yol üzerinde birbirinden güzel şelaleleri görebilirsiniz. Dağ üzerindeki Tasman Buzulu da sergilediği mavi tonlarıyla dikkat çeken bir başka doğal güzelliktir. Franz Josef ve Fox buzulları da, buzul deneyimi yaşamak isteyen misafirlerin diğer duraklarıdır. Miford Sound’da fiyordların arasında yürüyüş yapabileceğiniz parkur ülkenin bir başka çekim noktasıdır. Ayrıca Kaikoura kıyılarını yıl boyunca ziyaret eden İspermeçet balinalarının danslarını izleyebilirsiniz. Kuzey Ada'da ise en dikkat çeken noktalardan birisi Rotorua’dır. Rotorua’da aktif volkanlar, gayzerler, sıcak su kaynakları ve çamur banyosu alanları Yeni Zelanda’ya gelenlerin en çok tercih ettiği yerler arasındadır. Burada yoğun olarak bulunan Maori köylerinde, ülkenin yerli halkının yaşantısına dokunabilirsiniz. Ülkenin en büyük gölü olan Taupo Gölü de burada yer alır. Balık tutmayı seviyorsanız Taupo Gölü’nde bu tutkunuzu tatmin edebilirsiniz. Yakınlardaki Huka Şelaleleri’nde yapılan rafting etkinlikleri heyecan arayan misafirlerin oldukça ilgisini çeker.

   Lüks Deneyimler
   Yeni Zelanda güzel manzaraların yanında, misafirlerine lüks deneyimler de sunan bir ülke.  Yelkenlinizle fiyortlar arasında ve ada çevresindeki sularda unutulmaz gezintiler yapabilirsiniz. Auckland şehri, ülkenin yat ve yelkenli merkezi. Bu şehirde birçok marina bulunuyor. Eğer damak tadı sizin için önemliyse, Cook Boğazı’nın güney yakasındaki Marlborough’u kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Şehir, vadiler boyunca uzanan üzüm bağlarına ev sahipliği yapar ve burada düzenlenen turlara dahil olarak tadım etkinliklerine katılabilirsiniz. 

   Eğer golf oynamayı seviyorsanız, Hawke’s Körfezi’nin Yeni Zelanda’nın doğasıyla bütünleşmiş golf sahaları sizi bekliyor. Ülkenin muhteşem manzaralarını biraz daha yukarıdan seyretmek isterseniz, kiralayabileceğiniz helikopterle uzayıp giden yemyeşil dağların üzerinde unutamayacağınız bir tura çıkabilirsiniz. Kar ve buzullarla kaplı yamaçlar, volkanik dağlar, göller ve masmavi sularla buluşan kıyıların hepsini, katılacağınız bu turla bir arada görebilirsiniz.

   Hangi

   Maorilerin geleneksel yemeği olan Hangi, Yeni Zelanda’da denemeniz gereken lezzetlerin başında geliyor. En önemli özelliği bir araya getirilen et ve sebzelerin, yer altındaki toprak fırınlarda pişirilmesi.

   Kumara

   Bir tür tatlı patates olan Kumara, Yeni Zelanda’nın en popüler yiyeceklerinden biridir. Adalara ilk yerleşen Maorilerle birlikte gelen yiyecek, "Hangi" başta olmak üzere birçok yemekte kullanılır.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Yeni Zelanda hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam