Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Dev Kuklalar Önce Sokaklarda Sonra Kül, Las Fallas

   İspanya'da, Valencia'nın en büyük ve en görkemli festivali Las Fallas...

   İspanya’nın Akdeniz’e dönük yüzünde büyük bir liman kenti olan Valencia, baharı kutlayışıyla da şahsına münhasır bir şehir. İspanya’nın sıcacık, renkli ve coşkulu atmosferini doyasıya yaşatan bir de bahar festivali söz konusu. Las Fallas (The Fires) Festivali, her yıl baharın gelişini eşi benzeri görülmedik bir biçimde kutluyor. Hem efsanelere hem geleneğe dayanan bu şöleni yakından tanıyalım.


   Her yıl, takvimler 1 Mart’ı gösterdiğinde Valencia’nın tüm sokaklarında bir heyecan başlar. Las Fallas yaklaşmaktadır. 15-20 Mart arasında özel etkinliklerle kutlanan şöleni muştulayan ise 1 Mart’tan itibaren her gün saat tam 14:00’te atılan havai fişekler. Mascleta denilen bu fişekler aynı anda tek bir ses çıkaracak şekilde patlatılıyor ve bu ses günlerce sürecek olan coşku dolu bir şölenin yalnızca ilk adımı. Rengârenk dev kuklaların, geleneksel kostümler giyinmiş halkın, renkli fişeklerin, dansların ve müziğin şehrin dört bir yanını saracağı şölen Valencia’da tanık olunabilecek en görkemli açık hava festivali.

   Değişen Hikâyeler Değişmeyen Coşku 

   Bu eğlenceli şölenin detaylarına geçmeden önce nereden çıktığına bir göz atalım. Orta Çağ döneminde Valencia’nın marangozluk yapan esnafları, her yıl kışın gaz lambalarını astıkları “parot” adını taşıyan ahşap rustik askıları, havalar ısınmaya başlayacağından ve artık ihtiyaçları kalmadığından marangozların koruyucusu St. Joseph Günü’nden bir gün önce yani 19 Mart’ta dükkânlarının önünde yakıyorlarmış. Ateşi beslemek için, kullanılmayan eski ufak tefek eşyaları, bezleri de yakıyorlar. Bu her yıl tekrar edilen eylem bir gelenek hâlini almış ve baharın geldiğini müjdeleyen sembolik de bir anlam kazanmış. Las Fallas’ın kökeninde yatan hikâyelerden biri bu. Bazı kaynaklara göre ise Las Fallas geleneği bahar gün dönümünü kutlamak üzere ateş yakma geleneğinden bugüne ulaşmış. Kayda geçirilen ilk Las Fallas kutlaması ise 18. yüzyılı işaret ediyor. Yani ardında yatan hikâye, dilden dile aktarılırken sözlü tarihin azizliğine uğrayıp çeşitlenmiş olsa da Las Fallas Valencia’nın vazgeçilmez bir parçası ve yüzyıllardır kutlanan benzersiz şöleni.

   Falla Ne Demek?

   Falla kelimesi ise köken olarak meşale, fener anlamına gelirken zaman içerisinde bu festivalin komitelerine, kuklaların yakılmasında kullanılan ateşlere ve festivalin bizatihi kendisine verilen isim anlamlarını da karşılamaya başlıyor. Yüzyıllar içinde gelişerek, değişerek ve büyüyerek çoğalan bir coşkunun çevresinde bir kültür, bir terminoloji geliştirmesine şaşırmamak gerekir. Las Fallas, Valencia ve çevresinden katılımcılarla birlikte şehrin nüfusunu ikiye katlayan oldukça görkemli bir gelenek. Mart başından itibaren ayak seslerini fişeklerle duyurmaya başlayan festivalin esas kutlamaları ise 15-20 Mart arasında gerçekleştiriliyor.

   Kuklalar Yerlerine! La Planta!

   Kutlamaların ilk ayağı Mart'ın 15'inde başlayıp 16'sı gün doğumuna kadar, hazırlanan devasa heykellerin şehrin dört bir yanına yerleştirilme işlemi oluyor. 700 adedin üzerinde ve boyları metreleri bulan gerçekten devasa büyüklükteki bu heykellere "ninot" deniyor. Ninot'ların ortaya çıkışıyla ilgili rivayet ise şöyle: Marangozlar parot denilen askıları yakmadan önce başına bir şapka üzerine de kıyafetler koyduğunda ninot yaratılmış oluyor. Esasen "ninot" bugün bu heykellerin temalarını yansıtan figürlere verilen isim. Bu figürler genelde satirik, grotesk niteliklere sahip oluyrlar. Geçmişte ahşaptan yapılan ninot'lar bugün plaster, köpük, ahşap, kağıt gibi malzemelerle de tasarlanıyorlar.

   16 Mart'ta tüm heykeller parklara, köşe başlarına, sokaklara ve meydanlara yerleştikten sonra ayın 17'si ve 18'inde hediye sunuları, jürilerin en başarılı ninot'yu seçmek üzere yüzlerce heykeli ziyaret edişi gerçekleşiyor. Öte yandan bu iki gün boyunca süren bir diğer etkinlik de, Çiçek Sunağı denilen, tüm festival katılımcılarının Plaza de la Virgin'de toplandıkları etkinlik. Burada Lady for the Forsaken ve şehrin koruyucu azizi St. Joseph'i simgeleyen devasa ahşap heykele çiçekler sunuyorlar ve çiçeklerle kaplıyorlar.

   19 Mart Şölen Ateşi, Valencia Sanki Yangın Yeri

   16'sından itibaren yürüyüşlerin, dev kuklaların, havai fişeklerin, geleneksel kostümleri içinde insanların, müziğin ve dansın adeta istila etmiş olduğu manzaralar festivalin son günü göz alıcı bir görkeme, zirvesine ulaşıyor. Çünkü 19'u en geniş katılımlı ihtişamlı yürüyüşün yapıldığı ve nihayetinde kuklaların gerçeküstü bir coşkuyla yakıldığı gün. Günlerce süren emeklerle hazırlanan devasa kuklalar ateşe veriliyor. Bu ateşe elbette yine havai fişekler eşlik ediyor. Her yıl ninot'lardan bazıları yanmaktan kurtarılıyor. Halkın isteği üzerine bir jüri kuruluyla hangi ninotların affedileceğine karar veriliyor. Affedilmiş ninot'ları yılın her dönemi Fallas Müzesi'nde (Museu Faller de Valencia) görebilmeniz mümkün. Bu çılgınca eğlenceyi, ihtişamlı ritüeli deneyimlemek ve hafızalarınıza unutulmaz anılar yerleştirmek istiyorsanız Valencia'ya festival döneminde gitmelisiniz.

   Hayat Kısa Kuklalar Yanıyor

   Günlerce şehrin sokaklarını doldurmuş olan kocaman heykellerin yakılışı, budizmin kum mandala geleneğini hatırlatıyor. Günler süren emekle hazırlanan ince ince işlenen kum taneleriyle yapılmış koskoca bir desen, tamamlanışıyla beraber bozuluşu da gerçekleşiyor. Bu bozuluş hiçbir şeyin sonsuza dek sürmeyeceği inanışını simgeliyor. Yani belki de Las Fallas'da baharın ateşi kışın, kuklaları yakan ateş de baharın sonsuz olmayışına, evrenin döngüsüne duyulması gereken saygıya bir gönderme içeriyor. Tanıklık edildiğinde bir şehri dolduran dev heykellerle başlayıp kül ve dumanla sonuçlanan bu festival, birçok soru, birçok cevap ve birçok anlam taşıyor. Bulması ve yaşaması size kalmış.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   İspanya hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam