Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Denizin Mimari Şaheseri Bir Ada, Staffa

   İskoçya'nın batı kıyısı açıklarındaki Staffa Adası, volkanik hareketlerin yarattığı bir heykel misali denizin üzerinde yükseliyor.

   Volkanik ve Geometrik Staffa

   İskoçya’nın Hebrides denilen adalarından biri olan Staffa Adası, Atlantik Okyanusu’nun engin sularında doğanın şahane bir yapıtını sergiliyor. Mull Adası’nın 10 km batısında yer alan Staffa, denizin üzerinde 42 metre boyunda yüseliyor. Estetik açıdan ilgi çeken sütunlarının dışında heybeti de gerçekten göz kamaştırıcı. 

   Ufak bir ada olan Staffa, volkanik patlamalar sonucu oluşmuş. En alt katmanı tüf, orta katmanı bazalt sütunlar ve üst katmanı ise karma volkanik birikinti yapısına sahip olan bu ada çok ilginç bir forma sahip. 

   Altıgen sütunlarıyla meşhur olan Staffa, İskoçya’nın doğal ve kültürel değerlerini korumak üzere oluşturulmuş olan “National Trust for Scotland” organizasyonunun bir parçası. Adanın üzerinde deniz kuşları haricinde yaşayan kimse yok. Ama bu güzelliği görmek için bot turlarıyla bu adayı ve barındırdığı Fingal’s Mağarası’nı görmeye gelenler oldukça fazla. Bir diğer adı Sütun Adası olan Staffa’nın üzerindeki altıgen şekiller, burada biriken volkanik yapının Atlantik’in coşkun dalgalarıyla aşınması sonucunda milyonlarca yıl evvel oluşmuş. Ortaya çıkan sonuç gerçekten büyüleyici. Doğanın yaratım gücüne, dengesine ve harikalar yaratmakla tükenmeyen döngüsüne hayran kalmamak elde değil. 

   Milyonlarca yıl içerisinde oluşmuş olan bu ilginç form, uzun süre tarihin ve doğanın bir gizi olarak kalmış. 1772 yılında botanik uzmanı Sir Joseph Banks’in keşfedişiyle gün yüzüne çıkan bu doğa harikası, ardından çok meşhur ziyaretçilere ev sahipliği, pek çok sanatçıya esin periliği yapmış. Queen Victoria, Jules Verne gibi tarih sahnesinde önemli isimlerin ziyaret ettiği Staffa en çok da Fingal’s Cave ile ilgi odağı hâline gelmiş. 


   Fingal’s Cave’in Masalsı Akustiği

   Siyaset, sanat, edebiyat alanından tarihin birçok önemli ismini Staffa’ya çeken sebeplerin başında Fingal’s Cave geliyor. Adanın güneyinde konumlanan, 20 metre yüksekliğe ve 75 metre uzunluğa sahip olan mağaranın ismini, MS 250 yılı civarında yaşadığı tahmin edilen İrlandalı komutan Finn McCumhaill’ın lakabı olan Fingal’dan aldığı rivayet ediliyor. Bu masalsı mağara ziyaret edenleri adeta dünyanın büyülü bir köşesine davet ediyor.

   Fingal’s Cave’in bu büyülü atmosferinden ve şahane akustiğinden esin bulan isimlerden biri Alman besteci Felix Mendelssohn. Hebrides uvertüründe Fingal’s Cave bestesiyle bu doğa harikasını notaya yansıtmış olan Mendelssohn, mağaranın görkemli akustiğine insanı hazırlayan bir eser ile adeta doğayı sanata dönüştürmüş. Tabii ki Mendelssohn, Fingal’s Cave’den ilham alan tek sanatçı değil. İngiliz romantik ressamı Joseph Mallord William Turner, ya da daha bilindik ismiyle William Turner, adaya yaptığı bir ziyaret sonrası 1832’de tablosuna, esinini doğanın gücünden alan bir kompozisyon yansıtmış. 

   Film sahnelerine, şarkılara konu olan Fingal’s Cave ve Staffa Adası, İskoçya’nın kararlı, sıcak, hırçın ve gizemli yanlarını oldukça iyi yansıtan bir bölge. Nizami bir şekilde sıralanmış bazalt sütunlarının manzarası, mağaraların içerisinde yankılanan fısıltıları, okyanusun falezlere vuran sesiyle bu bölge, suyun ve taşın ruhu olduğuna sizi inandıracak cinsten bir çarpıcılığa sahip. 

   Staffa'ya Doğru

   Staffa Adası'na bahar ve yaz aylarında birçok turla ulaşmak mümkün. Mull Adası'nda Fionnphort'tan, Oban ve Iona Adası'ndan botlarla ulaşımın sağlanabileceği Staffa sıcak mevsimlerde yeşermeye başlayan falezlerin üzerinde çeşit çeşit deniz kuşlarını gözlemlemek için de harika bir nokta. Puffin'lerin sevimli görüntüsü ve okyanusun engin mavisi bir de dalgaların coşkusu size Staffa'da gerçek bir doğa deneyimi yaşatacak. Dalgaların arasına dikkatlice bakın, orada balinaları ya da yunusları da görme şansını yakalayabilirsiniz.

   Fingal's Cave'i ziyaret etmek için de yine bahar ve yaz aylarını, nisan-eylül arasındaki dönemi tercih etmek gerekiyor. Mağaranın içerisinde küçük bir tekne ya da botla gezinirken, hem mağaranın derinlerine doğru uzanan altıgen sütunların yarattığı muhteşem dokuya hem de etrafınızı sarmış olan akustiğin büyüsüne kapılacaksınız. Böyle büyülü bir ortamda aklınızdan geçeni tahmin edebiliyoruz. Evet, bazı turlarda Fingal's Cave'de yüzme ve dalış yapma şansınız var. Tabii tüm bu deneyimler için Britanik coğrafyanın havasının ve rüzgârının sakinliğine bağlı olduğunuzu da hatırlatalım.

   Fingal's Cave, Staffa'nın güneydoğu yönünde kalıyor demiştik. Bu konumun gün doğumunda harikulade manzaralar yarattığını da tahmin edersiniz. Sütunlar üzerinde gölgeler yaratmaya başlayan ve mağaranın derinlerine doğru süzülen günün ilk ışıklarında mağaranın büyüsüne kapılmak paha biçilmez bir deneyim olacaktır.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   İskoçya hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam