Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Coppolo İzinde Sicilya…

   Savoca’da Al Pacino’nun yaptığı yürüyüş rotasını takip etmeye çalışıyorum.

   Coppolo İzinde Sicilya…
   Levent Özçelik
   Insider

   22.01.20

   Dünyada ne var ne yok? Gezer, çeker, anlatır, yazar.

   Michael Corleone Savoca dağ kasabası girişinde tanıştığı kıza görür görmez aşık olur. Bu arada Calo, Corleone’ye “Sicilyalı kadınlar silahtan daha tehlikelidir, dikkatli ol” der. Ardından Bar Vitelli’deki o ünlü diyalog başlar. Bar Vitelli’nin sahibi Sinyor Vitelli’ye kızı tarif ederek tanıyıp tanımadığını sorarlar. Mor bir elbisesi ve saçında mor bir kurdela var derler. İtalyan’dan çok Rum’a benzer derler. Sinyor Vitelli bu tarif sonunda kendi kızı olduğunu anlar ve sinirle masadan kalkar. Al Pacino yani Corleone onu çağırmalarını ister ve büyük bir saygı ve nezaketle kızıyla tanışmak istediğini anlatır. Sinyor Vitelli ikna olur ve pazar günü tanışmak için evlerine çağırır. Kızının adını sorar, “Apollonia” der Vitelli. Buradan kızın Yunan asıllı olduğunu anlarız. (Tarih boyunca Yunan, Roman, Arap ve Aragon medeniyetleri birlikte yaşamıştır Sicilya’da. Sicilya günümüzde halen İtalya’daki 5 özerk bölgeden biridir.)

   Savoca

   Savocada Al Pacino’nun yaptığı yürüyüş rotasını takip etmeye çalışıyorum. San Nikolo Kilisesi’ne uğrayıp ardından yokuş aşağı Bar Vitellide alıyorum soluğu. Önce müziği duyuyorum; Nino Rotanın The Godfather film müziklerinden… Hemen önündeki terastan içeri girdiğimde solda o ünlü sahnenin çekildiği masa olduğunu kolayca anlıyorum. Herkes bir şekilde o masada filmdeki sahneye uygun kompozisyon yaratma peşinde. Evet, Al Pacino ve iki arkadaşının oturduğu masa o. Dünyada doğru dürüst bir bar ya da cafe olmayıp, bu kadar ünlü olan tek mekan Bar Vitelli olmalı diyorum içimden. Evet Baba filmindeki mekanlardan olan Bar Vitelliden bahsediyorum. Savoca adlı dağ kasabası filmin Bar Vitelli ve düğün gibi önemli sahnelerinin çekildiği yer. Francis Ford Coppolanın filmi mafya ve Sicilya tarihinden esinlenilmiş bir epik” kurgu başyapıt aslına bakarsanız.
    
   Tanışma günü kullanılan otomobil (aynı zamanda Apollonianın öldüğü araç) Alfa Romeonun 6c modeli olarak ikonik modellerin arasında kendine yer bulur.

   Düğün sahnesi ve törenin yapıldığı kilise ise yine Corleone kasabasında değil  bir başka Sicilya kasabası olan Forza DAgro Kasabası’nda çekilmişti.

   Corleone

   Mario Puzonun romanından uygulanan filmde aslında bir Corleone ailesi yok. Anlatılana göre Ellis Adası’na göçmen olarak giriş yapan Vito Andolini İngilizce bilmemesi ve utangaç olmasından dolayı Andolini soyadı taşıdığını anlatamaz ve görevli memur geldiği kasabanın adını soyadı olarak kaydeder. Ancak Corleone’un mafyanın en ünlü ailelerinin geldiği yer olduğu kesin. Yaklaşık 11 bin nüfusa sahip Corleone'dan birçok Mafya patronu geldiği biliniyor. Bunların en ünlüsü günümüzde bilinen Salvatore Toto” Riina. Toto Riina mafya ile mücadelenin ünlü yargıç Falconenin ölümünden suçlu bulunmuştu. Riina 2017 yılında 87 yaşında hapiste ölmüştü. Riinanın ailesi hala Corleonede yaşıyor. Toto Riinanın en çok gittiği Piazza Garibaldideki Bar Ruggirello ise halen açık.

   Antica Focacceria

   Palermoda gittiğim en ilginç yer kesinlikle Antica Focacceria adındaki restoran idi. Bu restoranın alametifarikası ise sahipleri olan Conticello kardeşlerin Omertayı reddetmesi, yani mafyaya ilk baş kaldıranlar olarak tarihe geçiyor olmaları. Omertà, Güney İtalya'nın sessizlik ve şeref kurallarıdır; yetkililer, hükümet veya yabancılarla iş birliği yapmamak, görmezden gelmek anlamını taşır.   Filmdeki en görkemli sahnelerden birinin çekildiği mekan ise kuşkusuz Palermodaki Teatro Massimo. Yani Büyük Sahne. The Godfather’ın üçüncü bölümünde Al Pacino ve Don Corleonenin kızının vurulduğu merdivenlerin bulunduğu yer.


   ​Credit:
    commons.wikimedia.org | barvitelli.it

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam