Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Çin'in Geleneksel Yılbaşı Şöleni, Ay Takvimiyle Çin Yeni Yılı

   Çin takvimine göre Şubat'a denk düşen yeni yıl, dünyanın birçok bölgesinde görkemli yürüyüşler, renkli ve grotesk kostümlerle coşkulu bir festival havasında kutlanıyor. Bu geleneği, tarihini ve özelliklerini yakından tanıyalım.

   4000 yıllık bir gelenek olan Çin Yeni Yılı, ay takvimine göre kutlanıyor. İnanışa göre yıllara adını vermek için yarışan 12 hayvanın Çin kültüründe ilk tanrı olarak kabul edilen Jade Emperor’un davetine icabet ediş sıralarına göre yılların sırası belirlenmiştir. 2018’de Köpek Yılı’nı kutlayan Çinliler 2019 Şubat’ında ise Domuz Yılı’nı kutluyor. Domuz, Jade Emperor’un davetine uyuyakaldığı için en son icabet eden hayvan.

   Bolluğun, bereketin, aile bağlarının ön planda olduğu Çin Yeni Yılı kutlamaları çok farklı ayrıntılara sahip. Örneğin kutlamaların ilk 5 günü evden çıkılmaması ve evde bulunulan tüm vaktin aile bireyleriyle birlikte geçirilmesi gerekiyor. 


   Sırasıyla Küçük Yıl, Bahar Festivali ve Fener Festivali olmak üzere 3 döneme ayrılan Çin Yeni Yılı kutlamaları hazırlıklarla başlayıp giderek artan bir ivmeyle coşkulu kutlamalara yerini bırakıyor ve Çin fenerlerinin her yerde salındığı masalsı bir ortamda Fener Festivali’yle son buluyor. 

   Mitlerin Arasından Doğan Binlerce Yıllık Gelenek

   Kutlamaların karakteristik açıdan birçok özelliği var; fakat içlerinde en önemlileri bir vakitler kente saldıran “Nian” adında bir canavarın yenilme efsanesi. Yılda bir kez ortaya çıkan bu canavardan saklanmak için evlerine kapanan insanların içinde bir çocuk canavara karşı maytapla karşı koymaya çalışır ve başarır. Başka bir rivayete göre ise; Çin’de yaşayan bir dilenci Nian’ın saldırısına hazırlık için evlerin üzerine kırmızı kağıtlar asmaya başlar ve canavar bunu gördüğünde kaçıp gider. Bu rivayetler günümüze dek Çin Yeni Yılı’nın kutlama gelenekleri üzerinde pek çok iz bırakmış. Kutlamaların başlamasıyla maytapların patlatılması ve kıpkırmızı süslerle, takılarla ve giysilerle her yerin donatılması bunlara en güzel verilebilecek örnekler olmuştur.
   Bahar Festivali’nin başlayışının ardından gelen kutlamalarda çoğu günün farklı anlamları ve kutlama biçimleri var. Bir gün farelerin evlilik günü olarak kutlanıp etrafa yiyecekler bırakılıyor ve rahatsızlık vermemek için erken yatılıyor. Bir başka gün ise koyunların yaratıldığı gün olarak kabul ediliyor. O gün bolluk tanrısını eve kabul etmek üzere geceleri pencereler açık bırakılıyor. Yeni yılın kutlanacağı gün temizlik yapmak, çöp atmak gibi hareketler iyi şansın süpürülüp gitmesi olasılığını barındırdığından tercih edilmiyor. 

   Yemek Kültürü

   Mitlerin, efsanelerin ve destanların arasından doğan bir binlerce yıllık bu geleneğin bir de yemek kültürü var elbet. Bu yemeklerden en önemlisi tüm ailenin bir araya geldiği yeni yıl yemeği. Bu sofranın vazgeçilmezleri ise; mantı gibi et ve hamurdan yapılan şeklen kulak biçimine benzeyen dumplings, buğulama balık, sigara böreği ve tatlılardan da pirinç keki. Bu yemeklerin her birinde yine kutlamaları şekillendiren inanışlar gibi belirli malzemeler birtakım anlamlara geliyor. Örneğin bütün balık pişirmek ailenin bütünlüğü anlamına gelirken, noodle’ın içine eklenen karides zenginlik ve şansı, ördek ise sadakatı sembolize ediyor. Neredeyse bütün sofralarda bir de “fokurdayan tencere” geleneği mevcut. İki taraflı olan tencerenin bir bölgesinde seçtiğiniz bir çorba oluyor, diğer tarafında da kaynayan bir sos. Beraberinde gelen çiğ et ve sebzeleri dilediğiniz şekilde ve sürede sosta pişirip yiyorsunuz. 

   Çin Yeni Yılı Her Yerde

   Bizim saydıklarımız belki de bu görkemli yeni yıl geleneğinin binde biridir. Anlamlar ve hikayeler yüklenmiş olan bu geleneği yerinde yani Çin'de kutlamaya katılmak en eğlenceli tercihlerden biri olacaktır. Tüm sokakların kırmızıya büründüğü, rengârenk kostümlerle yürüyüşlerin, gösterilerin yapıldığı caddeleri adım adım gezmek bu otantik kültürün ruhunu yakından tanımak için birebir. Fakat dünyanın birçok yerinde Çinliler'in yaşadıkları ülkelerde ve bölgelerde ya da China Town'u olan şehirlerde bu görkemli kutlamalara, masalsı atmosfere tanıklık edebilirsiniz.

   Asya Dışında Çin Yeni Yılı: En Büyüğü Londra'da

   Çin dışında en görkemli kutlamalardan biri de Londra'da yapılıyor. Londra'daki China Town temsilciğinin organizasyonunu üstlendiği etkinlikte kağıttan ve kumaştan dev ejderhalarla, kostümlerle, aslan ve ejderha danslarıyla, müzik eşliğinde China Town bölgesinden Trafalgar Meydanı'na yürüyüşler düzenleniyor. Birçok restoran ve pub'ın kutlamalara özel menüler oluşturması da şölenin tadını çıkarmak için harika seçenekler yaratıyor.

   En Eskisi San Francisco

   Asya dışındaki en eski kutlamanın adresi ise San Francisco, ABD. 1860'lardan beri düzenlenen kutlamalar Çin kültürünün kıtaları aşan etkisinin de bir göstergesi. San Francisco'da Southwest Havayolları tarafından gerçekleştirilen yürüyüş ise kutlamaların en büyük aktivitesi. Yürüyüş dünya üzerinde yapılan en büyük 15 yürüyüşten biri olarak kabul ediliyor. San Francisco Senfonisi'nin konserler verdiği, Asya Sanat Müzesi'nde etkinliklerin düzenlendiği kutlamalarda Çin efsaneleri ve gelenekleri hakkında bilgiler edinilirken saatler süren eğlencelerle dolu coşkulu şölen kaçırılmayacak cinsten.

   En Otantik Sydney'de

   Oldukça yoğun bir Çinli nüfusa sahip olan Sydney'de Çin Yeni Yılı kutlamaları, şehirdeki en yeni ismiyle "Ay Yeni Yılı" kutlamaları tahmin edilebileceği gibi oldukça görkemli bir şekilde gerçekleşiyor. Sydney Limanı, birçok etkinliğin kalbi olan bir nokta. Bununla birlikte, şehrin her yerine yayılmış olan etkinliklerle gurme tadımlarından, dev fener gösterilerine, yürüyüşlere, konser ve sergilere ev sahipliği yapan Sydney'de bu coşkuya ortak olmak unutulmayacak bir deneyim olacaktır.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Çin hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam