Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Catskills Dağları'nda XIX. Yüzyıla Dönüş

   Zamanda yolculuğa çıkmış gibi hissettiren bir kaçış deneyimi: Spillian Estate

   Zamanın XIX. yüzyılda donup kaldığı, otuz üç dönümlük bir arazinin üzerindeki mistik bir binada, dünyanın tasasından uzakta bir tatil yapmaya kim hayır diyebilir ki? Yolu Amerika’ya düşenler ve sadece böyle bir uzaklaşmanın hayalini kuranlar için güzel bir haber; kalabalık Manhattan sokaklarından sadece iki buçuk saat uzaklıkta, böylesine masalsı bir yer var

   New York’a bağlı küçük bir köyde yer alan Spillian Estate, 1882 yılında ticaretle uğraşan Flesichmann ailesinin yazlık kullanımı için satın aldıkları bir kır evi. Ailenin yıllarca misafirlerini ağırladığı bu zarif bina, 2013 yılında Leigh Melander ve Mark Somerfield çifti tarafından gerçekleştirilen yoğun çalışmaların ardından, sekiz odalı bir butik otele dönüştürülmüş.

   Yapıldığı günden bu yana aradan geçen yüz yılı aşkın zamana rağmen orijinalliğinden bir şey yitirmeyen mekânın, içerisine girer girmez insanı etkisi altına alan mistik bir havası var. Tamamı çam kaplamalı olan evin duvarları el yapımı yağlıboya tablolarla süslü ve gözün alabildiği her yer zarif detaylarla bezeli. Sallanan sandalyeler, Büyük Salon’daki kuyruklu piyano ve hemen yanı başındaki arp, kış aylarında gürül gürül yanan bir şömine, pencerelerin ardında uzanan dağ manzaraları ve daha fazlası…

   Hayal Gücünü Harekete Geçiren Enerji

   Aslında detaylara değinmeden önce otelin isminden bahsetmekte yarar var ki ev sahiplerinin konuklarına hissettirmeyi amaçladıkları duygular daha net bir karşılık bulsun. “Spillian” kelimesi İngilizcenin eski kullanımlarında “oynamak, jest yapmak veya canlanmak” anlamına geliyor. İşin aslı ziyaretçilere dingin bir tatil deneyimi vaat eden Spillian da, ismine layık bir biçimde bu dinginliğin içindeki yaşam coşkusunu harekete geçirmeyi ve ziyaretçilerini eğlenceli bir oyunun parçası haline getirmeyi başarıyor. Rahatlığın ön planda tutulduğu bu mekân aynı zamanda konuklarının talep ve beklentileri doğrultusunda organize edilen çikolata atölyeleri, peynir yapımı dersleri, tıpkı ünlü roman Great Gatsby’yi çağrıştıran bahçe partileri, yürüyüşler, yarışmalar ve rüya atölyeleri gibi etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Hem otelin kendisinin hem de üzerinde bulunduğu arazinin insanın hayal gücünü harekete geçiren bir enerjisi olduğu kesin.

   Sekiz Oda Sekiz Dünya

   Otelde, hepsi birbirinden farklı olarak tasarlanan odaların her biri kendi içinde bir başka dünya. Şehrazat, Dört Mevsim, Jule Verne gibi isimlere sahip bu odalar, yine isimlerine uygun bir şekilde dekore edilmiş. Antika ve çağdaş mobilyaların zarif bir uyumunun sergilendiği iç mekânlar, konforlu ve son derece şık fakat ziyaretçiler zamanlarının çoğunu Büyük Salon’daki şöminenin karşısında dinlenerek ya da otelin orman ve çayırlarla kaplı arazisinde yürüyüş yaparak geçiriyor. Bu sakin tablo genellikle konuklara kendilerini ayrıcalıklı bir davetteymiş gibi hissettiren nezih yemeklerle tamamlanıyor. Spillian’ın şefi, sunulan tüm yemekleri yerel üreticilerden satın aldığı ürünleri kullanarak hazırlıyor ve mutfaktan sofralara uzanan leziz yiyeceklere otelin el yapımı leziz içecekleri eşlik ediyor.

   Kısacası Spillian’da günler uyku, biraz yürüyüş, yemek, biraz müzik ve sonra yine uyku ekseninde geçiyor. Bu anlamda otelin imkânları göze biraz kısıtlı görünüyor olabilir, ancak Spillian’ın konuklarına sunmak istediği ayrıcalık tam olarak bu basit detaylarda ve yarattığı kaçış duygusunda gizleniyor. Bu büyüleyici mekân, “İyi bir tatil nedir?” sorusunu sorduruyor insana. İyi bir tatil bizi bunaltan şeylerden uzaklaşarak biraz durmak mıdır yoksa kendimizi yeniden inşa etmenin yollarını arayıp özümüze yakınlaşmak mı? Belki ikisi de doğrudur bu yanıtların veya bu sorunun henüz akla gelmeyen bambaşka yanıtları da vardır. Ancak sonuç her ne olursa olsun Spillian’ın, iyi bir tatil adına hem uzaklaşmayı hem de insanın kendisine daha çok yakınlaşmasını vaat ettiği kesin!


   Photo Credits

   spillian.com

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   New York hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam