Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Bursa'nın En Güzel Köyleri: Gölyazı & Cumalıkızık

   Bursa'da gezilecek yerler bitmiyor. Tarihe meraklıysanız her camisine girin, doğaya meraklıysanız Uludağ eteklerindeki her köy cennettir, yemek severseniz İskender'in ana vatanıdır Bursa. Anlayacağınız her zaman sizi heyecanlandıracak bir şeyler var burada. Ama Bursa'da benim en sevdiğim şey, Gölyazı'ya gitmektir.

   Bursa'nın En Güzel Köyleri: Gölyazı & Cumalıkızık
   Ahmet Erdem
   Insider

   19.03.19

   Doğa, şehir, macera! Büyüleyici fotoğraflarıyla her karesi, dünyanın bir hikâyesi.

   Uluabat Gölü üzerindeki bu küçük adanın en büyük özelliği mevsimine göre değişen çehresi. Eğer yazın gidiyorsanız sizi başka karşılar, kışın başka... 

   İlk defa kış mevsiminde gittiğim Gölyazı’ya bir de yazın gideyim demiştim yıllar önce... Vardığımda, köprünün altından geçen sular çekilmiş, suyun ortasındaki ağaçlar gitmiş, evlerin duvarlarına kadar çıkan sular yerine köyü çepeçevre saran bir yol ortaya çıkmıştı. Anladım ki gölde yaz kış suyun seviyesi değiştikçe köyün görüntüsü de değişiyormuş. 

   İstanbul’dan arabayla buralara yakın bir yerlerden geçiyorsam yolu uzatmak pahasına da olsa Gölyazı’ya uğramaya çalışırım. Siz de gördüğünüzde benim gibi durup dururken Gölyazı’ya gitmek isteyeceksiniz. Bursa’ya uzaklığı 44 kilometre. Arabanız yoksa merkezden belediye otobüsleriyle de ulaşabilirsiniz.

   Kadın Erkek Burada Herkes Balıkçı

   Bir zamanlar Apollon Krallığı’nın başkenti olan bu köy, Bizans’tan Osmanlı’ya farklı dönemler yaşamış. Eski adı ise Apolyont. Köy aslında küçücük bir Rum balıkçı köyü... Kurtuluş Savaşı’ndan sonra kısmen boşalan köye mübadeleden sonra Selanik’ten göçmenler yerleştirilmiş. Orada toprakla uğraşan halk buraya geldiğinde zor alışmış su kenarında yaşamaya ama artık köyün yüzde 80’i balıkçılıkla uğraşıyor. 

   Ada, karaya beton bir köprüyle bağlanmış. Köye girdiğinizde sizi önce “Ağlayan Çınar” karşılıyor. Önündeki köprüden geçtiğinizde köy meydanındaki Yalı Kahvesi’ne varıyorsunuz. Hemen yandaki fırından sıcak ekmeğinizi alıp çayınızı kahvenizi içmenin tadına doyulmuyor.

   Gezinirken balıkçılığın ada halkının hayatıyla ne kadar iç içe geçmiş olduğunu anlıyorsunuz. Birileri kayıklarıyla uğraşırken birileri ağları onarıyor. Kadın erkek herkes balıkçı... Hayatın bu kadar yavaş aktığı başka bir yer galiba görmedim. Arnavut kaldırımlı sokaklarda dolaşırken bazen çatılarda bir leylek yuvasına bazen de sahilde pelikanlara rastlıyorsunuz. 

   Burada gün batımı ve gün doğumları harika oluyor. Sabah güneş doğmadan ava giden balıkçıları izlemek sonra da gelişlerini takip etmek çok keyifli. Son yıllardaki kalabalıklar yüzünden biraz değişmeye başladı çehresi. Bozmadan, kirletmeden gezmeyi başaracağız bir gün mutlaka... 

   Vaktiniz varsa ada etrafında bir sandal turu yapın, üşenmeden Zambak Tepesi’ne kadar çıkıp adanın damla şeklindeki görünümünü bir de oradan izlemenizi tavsiye ederim... 

   Osmanlı Köyü: Cumalıkızık
   Bursa’ya gittiğimde mutlaka uğradığım yerlerden biri de Cumalıkızık... Osmanlı köyü olan yer, Osmanlılar’ın ilk yerleştiği yerlerden. O dönemin mimarisini bozulmadan günümüze kadar taşıyabilmiş köyü her gördüğümde hayranlığım bir kat daha artıyor. 

   Uludağ’ın kuzeyindeki dik etekler ile vadilerin arasında sıkışıp kalan yöre köylerine bu konumlarından dolayı “kızık” adı verilmiş. Birbirinden ayrılması için de başlarına unvan eklenirmiş. Kızık köylerinden topluca gidilerek Cuma namazı kılınan bu köye “Cumalıkızık” demişler. 

   Üç katlı evler birbirinden güzel. Sarı, beyaz, mor ve maviye boyanan evler arasında benim en sevdiğim çivit mavisi olanlar... Köydeki 270 evden bugün 180’i kullanılıyor. Artık köy UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olduğundan evlerin çoğu özenle yenilenmiş. 

   Genellikle çift kanatlı kapılarla sokaktan ayrılan evlerin önce hayat denilen bölümüne giriliyor. Evlerin en çok kullanılan bu bölümünden de iç avluya geçiliyor. Kat yüksekliği az olan birinci kat kışlık bölümü. Burada yatak odaları, oturma odaları ve banyo var. İkinci kat ise yazlık bölüm. Üst katta sokağa uzanan odaya baş oda deniyor. En özenli döşenmiş olan oda yani. Sokak kapılarının kolları, tokmakları benim sevdiğim detaylar. Baharda camdan sarkan çiçekler, yazın bahçelerdeki böğürtlenler, sonbaharda sararmış asma yapraklarıyla muhteşem oluyor köy.

   Cin Aralığı Buranın En Ünlü Yeri
   Buranın en özel evlerinden biri “Küpeli Ev”... Adını küpe çiçeğinden alan ev, örnek ev olarak düzenlenmiş ve müze haline getirilmiş. Odalar ismini köyde en çok yetişen ahududu, kestane, kiraz ve ortancadan almış. 

   Buranın en önemli köşelerinden biri de Cin Aralığı. İki ev arasındaki, bir insanın ancak geçebileceği yer, daracık bir geçit. Bir de efsanesi var. Kurtuluş Savaşı zamanında işgalcilerden kaçan askerler buraya girerek gözden kaybolurlar. Uzaktan burada bir geçit olduğu anlaşılmadığından yok olan askerlerin cinlere karıştığı efsanesi yayılır. Burası Cumalıkızık’ın en çok fotoğraf çekilen noktalarından biri. 

   Adı duyulduktan sonra bazı evler kafe, restoran olarak hizmet vermeye başladı. Yine bu popülerlik yüzünden hafta sonu sokaklarda dolaşmak çok zorlaşıyor. Bu harika köyün keyfini çıkarmak istiyorsanız erkenden gelin, kalabalıklar başlamadan kahvaltınızı edip kaldırımsız taş döşeli sokaklarını sakince gezdikten sonra öğlen olmadan buradan ayrılın.

   Sokaklarda dolanırken bol bol tonton teyzeye denk geliyorsunuz. En çok da meydanda kurulan pazardakilerle muhabbet şansı oluyor. Köyde yetişen ürünlerden yapılmış ev yapımı reçeller, el işleri meydandaki tezgahlarda satılıyor. 

   Bursa, köyleriyle başka bir güzel oluyor.


   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bursa hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam