Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Bir Rüyanın İnşası: Boeing Dreamliner

   Kendi kulvarındaki uçaklara meydan okuyan ve olmaz denileni olduran metal gövdeli dev kuş Boeing Dreamliner...

   7 Temmuz 2007’de ilk tanıtımı yapıldı. Boeing firmasının 14 yıl aradan sonra üretime geçirdiği yeni model yolcu uçağı olarak anıldı ve tanıtım tarihinden ilk uçuşunu yapana dek geçen süre boyunca kamuoyunda son derece büyük heyecan yarattı. Boeing 787-8 Dreamliner’den söz ediyoruz. İsmini kabaca Türkçe’ye uyarlamak istersek, bir anlamıyla rüya uçak.

   Rüya Uçak Tüm İhtişamıyla Gözler Önünde

   Geniş gövdeli, çift motorlu yapısının yanında diğer yolcu uçaklarına göre çok daha büyük olan pencereleriyle ferah ve konforlu bir uçuş imkânı sunan Dreamliner, yaklaşık on dört bin kilometreyi bulan menziliyle de dikkatleri çekmeyi başardı. 787-8 Dreamliner 13.530 kilometreye kadar 248 yolcu taşıma kapasitesine sahipken, 787-9 Dreamliner 14.140 kilometre mesafede 296 yolcuyu konuk edebiliyor. Haziran 2013’te tanıtılan ve ailenin son üyesi olarak tamamlayıcı bir rol üstlenen 787-10 ise 11.750 kilometreye kadar 336 yolcu taşıyabiliyor. Bu menzil ise dünyadaki çift koridorlu uçak rotalarının yüzde 90’ına karşılık geliyor.

   Eşsiz bir yakıt verimliliği de sunan 787, günümüzdeki aynı büyüklüğe sahip uçaklara kıyasla yüzde yirmi daha az yakıt tüketiyor ve yine günümüzdeki en hızlı çift koridorlu uçaklarla aynı hızda (Mach 0.85) uçuyor. Bir diğer özelliği de sadece yolculara yönelik olmayan ve havayolu taşımacılığında işin kargo boyutuna da el atan bir durum: Dreamliner, aynı büyüklükteki diğer uçaklara kıyasla yüzde 20 ila yüzde 45 arasında bir oranda daha fazla kargo taşıyabiliyor.

   İleri Teknoloji, Devrimsel Tasarım

   787 Dreamliner, dünya çapında havayolu şirketleri için önemli fırsatlar yaratıyor ve hava yolculuğu deneyimini çarpıcı bir şekilde üst seviyelere çıkarıyor. Firma da zaten buna Dreamliner etkisi adını veriyor. Boeing’in, tasarım aşamasında emsalsiz yakıt verimliliği ve menzil esnekliğini ön planda tuttuğu modelin bu nitelikleri, yolculara daha fazla konfor alanı sunduğu gibi onların uçuş sırasında daha az yorgunluk hissetmelerini de sağlıyor.

   Firmanın yaptıkları tabii ki bunlarla sınırlı değil. Motor mekaniğinde General Electric ve Rolls-Royce teknolojisini kullanılan Dreamliner, diğer uçaklara kıyasla daha basit, daha işlevsel ve daha etkili olan modern bir mimariye de sahip. Kısacası işin sırrı yeni-ileri teknolojide ve devrimsel tasarımda gizli. Bu da onu ister istemez havayolu şirketleri için bir Unicorn –tek boynuzlu at– haline getiriyor.

   THY Filosunda Bir Rüya Uçak

   Havacılık sektöründe uluslararası arenada ülkemizi başarıyla temsil eden Türk Hava Yolları (THY) da, rüya uçağın aile üyelerinden biri olan 787-9’a 2019 yılının haziran ayında sahip oldu. TK6830 sefer numarası ile Seattle yakınlarındaki Everett’ten yola çıkan uçak İstanbul’a indiğinde büyük heyecana sebep olmuştu ve ilk eğitim amaçlı seferini de İstanbul-Antalya olarak belirlemişti. THY şu anda filosunda 4 adet Boeing 787-9 Dreamliner barındırıyor.

   Bir Rüyayı Gerçek Kılmak

   787 Dreamliner teknolojisini güncel tutmak ve geliştirmek için dünyanın en üst düzey tedarikçileriyle işbirliği içinde olan Boeing, modelin ilk tasarım aşamasından itibaren programa dahil olan bu tedarikçilerin dünyadaki 135 noktadan sanal olarak birbirlerine bağlanmasını sağlayan bir sistem geliştirdi. Bu da Boeing firmasının gerçekleştirmek istediği ve gerçekleştirdiği bu “rüya” için hem ne denli yatırım yaptığını hem de ne kadar zaman harcadığını ortaya koyuyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam