Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Bir Mayıs Masalı... Assos'ta 72 saat

   Çanakkale'nin şahane koylarından, köylerinden, Ecabat üzerinden, bağların, henüz açmamış yemyeşil gündöndü tarlaları arasından Assos'a geldiğinizde, Selçuklu Köprüsü'nü geçerken şehrin silueti karşılar sizi…

   Bir Mayıs Masalı... Assos'ta 72 saat
   Bahar Akıncı
   Insider

   06.05.19

   Dünyanın dört bir yanını gezer, gezdiği her köşenin hikâyesini yazar.

   Yunanca’da anlamı “birinci” demek olan Assos’un en yüksek noktasındaki Athena Tapınağı, bilgelik tanrıçası Athena’ya adanmıştır ve belki de Assos’un binlerce yıllık bilgeliği buradan gelir. Batı Anadolu’daki çoğu kent gibi Assos da Lidya, Pers, Helen, Bergama, Roma, Bizans ve Osmanlı hakimiyetleri altında kaldıktan sonra ardından bugünkü halini almış.

   1980’lerin sonlarına doğru, doğa ile iç içe olmak isteyen gezginlerin keşfettiği Assos’a adım attığınız an bambaşka bir dünyada olduğunuzu anlarsınız. Athena tapınağından aşağıya inerken nefis işlemeleri ile Murat Hüdavendigar Camii, yol boyunca köylülerin bahçelerinden topladığı incir, karadutlar, bademler, köy kahveleri ve insanların misafirperverliği size Ege’de olduğunuzu sonuna dek hissettirecek.

   Köyün üst kısmındaki kahvelerden birinde oturun, tavşankanı çayınızı içtikten sonra Assos’un surları boyunca yürüyün, tepeden aşağıya mendireğe doğru inerken karşınıza çıkacak olan Ege manzarasını aklınıza kazıyın. Masalsı bir güzelliğe sahip Assos limanının üzerindeki Athena Tapınağı, Anadolu’da Dor düzeninde yapılmış ilk tapınak. 

   Şimdi gelin bu güzel bölgeyi beraber keşfedelim. Ancak önce, internetten araştırma yaparken de okuyup kafa karışıklığına yol açabilecek bir isim karmaşasına açıklık getirelim. Antik Liman, Behramkale Köve Assos Antik Kenti Helenistik dönemde aynı yerleşim yerinin iki ucuyken, şu an birbirinden kopuk yerleşimler. Ama geneline Assos diyoruz. Antik Liman Assos’un deniz kıyısı, Behramkale de kartal yuvası konumundaki tepesi. 


   Assos’ta Gidilmesi Gereken Yerler

   Assos Antik Kenti: Tarihçesi M.Ö. 6.yy’a kadar dayanıyor. Zamanında yüzü denize dönük ve teraslarla denize inen bir antik kentmiş. Osmanlı’nın gelişiyle yerleşim ters istikamette gelişme göstermiş ve Behramkale Köyü ortaya çıkmış. Nekrapol, Surlar ve Athena Tapınağı’nın kalıntıları mutlaka ama mutlaka görülmeli. 

   Nefis Plajlar: Assos’tan Ayvacık’a giden sahil yolunda denize girmeden dönmeyin! Balıklarla birlikte yüzün, mutlaka deniz gözlüğünüzü alın. Assos Antik Limanı’nın yanı sıra Kadırga Koyu, Koruoba, Sivrice, Sazlı Altı ve Sokakağzı. Her biri isimleri kadar özgün, tertemiz ve turkuaz.

   Assos Limanı: Assos’un en çekici yerlerinden biri. Daracık taş sokaklardan oluşan avuç içi kadar liman, sit alanı olduğu için sadece yüzyıllık taş yapıların restorasyonuyla hayat bulmuş. Ne de güzel olmuş. Yeni çivi çakmak bile yasak. Kıyı boyunca envai çeşit balık restoranı var. Muhtarlığın açtığı çay bahçesi, (ballı bademli ve sakızlısı nefis iki dondurmacı, hediyelik eşya satan stantlar da cabası. Limanda balıkçılar ağlarını temizlerken başınızı kaldırıp asırlar öncesinden kalma antik sütunları izlemek, Midilli Adası’nın ışıklarını seçmek, bünyeyi her sabah cennet koylara bandırmak paha biçilemez

   Acıkırı Koyu: Burası Assos'tan Babakale'ye giden yolda, Bademli Köyü’nü geçince soldaki dağ yoluna (İlyada tabelasını görünce) saparak indiğiniz Acıkırı Koyu.
   Yol biraz zor. Sürekli toprak bir yoldan iniş var. Yol ortasında inekler, arabanın üzerine koşan dünya tatlısı sıpalar, korkup kaçan keçiler var. Sol taraf deniz ve uçurum, sağ taraf ise orman. Sonra... Sonrası cennet... İlyada Butik Otel adında, odalarında halen tarihi zeytinyağı işliğinin makinelerinin durduğu, cennet gibi bir #glamping oteli yaratmışlar. Ama koydan faydalanmak için konaklamak şart değil. Tüm gün iskelede yayılabilir, deniz kabuğu toplayabilir, minik lokantanın nar gibi deniz kalamarına eşlik edebilirsiniz. 

   Assos’ta Kalınacak Oteller

   Assos Alarga Otel

   5 odalı bir taş konak. Hayatımda kaldığım en şahane otellerden biri. Athena Tapınağı’na 150 metre, Assos Antik Liman’a 1.5 kilometre. Swissotel İstanbul, Four Seasons, Çırağan Kempinksi başta olmak üzere kişilikli otel projelerinin mimari Turgut Alton tarafından restore edilmiş ve eşi Prof. Tuvana Alton’un katkısıyla bugünkü görünümünü almış. Aile 3-4 yıl önce mülkü satmak isteyince; kızları Ece; kariyerini bırakıp engel olmak için Assos’a koşmuş. Bahçedeki meyvelerden, adaçayından, naneden reçel yapıyor, denizden balık tutuyor, nefis beyaz şaraplı kalamar pişiriyor. Üstüne bir de efkarlandınız mı, derdinizi dinliyor. Yaz geceleri için turkuaz ışıklı havuz, kış ayları için masa tenisi, bilardo ve saunaları var. Daha ne olsun?

   İda Costa Butik Otel
   Hayat bazen çok zarif aileleri, çok özel coğrafyalarla buluşturuyor. Assos'taki İda Costa’nın sahibi olan kimya mühendisi aile de onlardan biri. Ayvacık'taki araziyi satın aldıklarında tek bir ağaç kesmeden 40 oda çıkarabilecekken 20 odalı, doğanın içine saklanmış, sadece doğal taş ve ahşaptan oluşan bir dünya yaratmışlar. Bir otel gurusu değilim ama dünyanın dört bir yanında yılların otel müşteriliği tecrübem ve bu tecrübe ile oluşan kendimce bir check listem var. Bu otel tüm maddeleri karşılıyor: Akvaryum gibi bir deniz, bisikletler, büyük banyo, büyük havlu, iyi kahvaltı, banyoda doğal sabunlar (hatta kadınlar için deniz sonrası saç açıcı sprey), güleryüzlü temiz servis, konforlu yataklar, iyi bir iklimlendirme sistemi, sessizlik, girişteki özenle korunan 400 yıllık zeytin ağacı, spa, spor salonu, birbirini rahatsız etmekten çekinen otel misafirleri... Tüm yıl açık olan otel, kesinlikle keşfetmeye değer. ​

   Assos'ta Yemek Yenecek Yerler

   Gün Boyu: Aydede Balık Evi

   Burası Aydede Plajı! Aslında Assos-Ayvacık yolu üzerindeki Aydede Balık Evi. Ama plajı olduğu için ben ona bu ismi taktım. Çok keyifli, denize sıfır bir balık lokantası. Müşteriler yararlansın diye önüne bir de plaj yapmışlar. Denizden çıkıp ağzına bir karpuz iki kalamar atıp cup yine denize atlayabiliyorsunuz. Fiyatlar güzel, yemekler güzel. Ben karpuz ve ızgara kalamar istemiştim. Sahibi "Ayvacık'a kadar gelip de bu fava yenmez miymiş" diye önüme bir de fava bıraktı. Hafta içi sakin, otopark ücretsiz ama haftasonu muhtemelen rezervasyon gerekebilir.

   instagram.com/aydedebalikevi

   Akşam Yemeği İçin: Etem ile Aslı'nın Yeri

   Dükkanın ismi bile kulağa hoş geliyor; Etem ile Aslı. İçinde aşk var, emek var hissi veriyor insana. İkisi de kurumsal hayatı bırakıp çok sevdikleri Assos'a yerleşmiş ve bölgenin en güzel koyu olan Sivrice'de küçük bir meze & balık lokantası açmış. O kadar tatlı bir yer olmuş ki; sabahtan akşama kadar mutfakta olan çiftin enerjisi hem mekana, hem misafirlere yansıyor. Rum cacığı, ahtapot, asma yaprağında sardalye ve üzerine de kireçte kabak favorilerim.

   etemileaslininyeri.com

   Öğle Yemeği İçin: Assos Köyüm

   Çok güzel manzaralı, yeşillikler içinde bir köy evi ve terası. Zeytinyağlılıar, karadut suyu, kabak çiçeği dolması ve mantısı çok güzel. Fiyatlar uygun. Sadelik ve tazelikten başka bir şey beklemeyin. İstanbul'da ve Ankara'da alıştığımız lüks restoranlardan çok daha gerçek ve samimi.

   facebook.com/Assos-Köyüm-Restaurant

   Bunları Yapmadan Assos’tan Dönmeyin

   Günbatımında Athena Tapınağı'nda, dolunaylı gecelerde antik tiyatroda zaman geçirmeden
   İki yılda bir Eylül ayında yapılan Assos Festivali'ne katılmadan
   Köylülerden zeytinyağı, zeytinyağlı sabun, biber, biberiye, ev tarhanası almadan
   Sivrice’deki deniz fenerini görmeden ve fotoğraflamadan
   Antik Liman’da yahya Usta’nın Assos dondurmasının tadına bakmadan
   ​Yörede çetmi adı verilen elmalı-helvalı-tarçınlı tatlıdan yemeden Assos’tan dönmeyin!

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Türkiye hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam