Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Bir İsveç Sauna Deneyimi: Solar Egg

   Solar Egg, İsveç’in en kuzeyindeki Lapland Bölgesi’nde yer alan Kiruna’da bulunuyor. Kiruna neredeyse her mevsim karla örtülü ve yıllık ortalama sıcaklığı -3 derece. Yüksek dağları, buz gibi gölleri, uçsuz bucaksız ormanlarıyla ziyaretçilerine muhteşem manzaralar sunuyor.

   İsveç’e Hoş Geldiniz

   İskandinav Yarımadası’nın en önemli parçalarından, dünyanın en mutlu ülkelerinden İsveç; Stockholm, Gothenburg, Malmö gibi şehirleriyle her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Doğal güzellikleri, plajları, eşsiz mimarisi, restoranları ve barlarıyla İsveç’te görülecek yerler, yapılacak aktiviteler saymakla bitmez. İsveç deyince akla ilk gelen şehirleri, aktiviteleri şimdilik bir kenara bırakalım ve İsveç’in derinliklerine dalıp eşsiz bir sauna deneyimini yakından tanıyalım.


   Doğanın tam ortasında, eşsiz bir sauna deneyimi...

   Solar Egg’in Ortaya Çıkışı

   Solar Egg; sunduğu eşsiz sauna deneyiminin, hayranlık uyandıracak fiziksel özelliklerinin ve taşıdığı tasarımsal değerin çok daha üstünde bir sembol aslında. En azından Kiruna insanları ve Solar Egg’in yaratıcıları için. Saunalar hayranlık uyandırıcı yerler ve İsveç yaşamında da yeri çok büyük. Pek çok evin içinde sauna bulunuyor. Evinde saunası olmayanlar ise dağda, otelde ya da şehirde sık sık buhar odası kiralayıp rahatlıyorlar. Kiruna ile Solar Egg’i buluşturan da saunaların bu özelliği aslında. Kiruna, bütün kasabayı ilgilendiren bir kentsel dönüşümden geçiyor, şimdiki merkezinden 2,5 kilometre uzağa taşınıyor. Nedeni ise yakınında bulunan demir madeninde yapılan çalışmaların ve buna bağlı oluşan çatlakların verdiği zarar. Demir cevheri, 19. yüzyılın sonunda ilk ortaya çıkışından beri İsveç için önemli bir gelir kaynağı. Kiruna için de yıllar boyunca hayati bir önem taşımış. İşte Solar Egg de demir madenine bağlı bu kentsel dönüşümün simgesi olarak ortaya çıkıyor.

   Toplumsal Kültürün Simgesi

   Bigert ve Bergström’den Kiruna’daki durumu anlatan, toplumsal kültürün unutulmasını engelleyecek bir eser tasarlamaları istenmiş. Böylece konuşmayı, bir araya gelmeyi, paylaşmayı teşvik eden doğal bir yapı tasarlama arayışına girmişler. Sauna da bu arayışa karşılık gelmiş; İsveç halkının bir araya geldiği, her türlü meseleyi farklı farklı insanlarla konuşabildiği sıcak bir yer. Solar Egg hem Kiruna halkının hem ziyaretçilerinin bir araya gelebileceği, buradaki dönüşüm üzerine konuşabilecekleri bir çatı olmuş. Yumurta şekli de kentsel dönüşüm sonrası yeniden doğuşu simgeliyor.

   İsveçlilerin Bir Bildiği Varmış

   "Sauna" kelimesi aslında Fincedir. Hatta İngilizce sözlüğüne geçmiş tek Fince kelime olarak biliniyor. Bu yüzden sauna kültürü daha çok Finlandiya ile özdeşleştirilse de İsveç toplumunda da yeri çok büyüktür. Sauna, İsveççedeki ismiyle “bastu”, İsveç’i ziyarete gelenler için de daima popüler bir etkinlik olmuştur. Zenginliği, mutlu insanları, refah düzeyi, demokrasisi ile İsveç, hep gıpta ile baktığımız İskandinav ülkelerinden biri. Hâl böyle olunca, İsveçliler saunaya bu kadar düşkünse bir bildikleri vardır diye düşünmekten kendimizi alamıyoruz. Gerçekten saunanın faydaları saymakla bitmiyor. Öncelikle kaslarımıza etkisi inanılmaz! Yorgun kasları rahatlatıp gevşetiyor. Fiziksel etkisinin yanı sıra zihinsel yorgunluğumuzu hafifletmeye de yardımcı oluyor. Daha dinlendirici, daha kaliteli bir uyku sağlıyor. Aynı zamanda sauna kardiyovasküler bir egzersiz gibi. Kan damarlarının korunmasına yardımcı oluyor, kalp rahatsızlıklarının önüne geçiyor. Doğal ağrı kesici görevi yapıyor, hastalıklara karşı direnç artırıyor. Sağlıklı bir cilde sahip olmamızı sağlıyor ve vücuttaki toksinleri atmaya da yardımcı oluyor. Böylece sadece fiziksel değil, tüm vücut için derinlemesine bir temizlik sunuyor. Sauna tek başına bir zayıflama yöntemi olarak kabul edilmemelidir elbette. Fakat bir sauna seansında 300 kadar kalori yakılabildiği de bir gerçek!

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   İsveç hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Kullanıcı Sözleşmesi

   Tur Hakkında Bilgi Almak İstiyorum

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam