Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Bilinen İlk Ulusal Meclis: Althing | İzlanda (1.Bölüm)

   Sizlere bu yazımda İzlanda'nın olmazsa olmazı bir doğa harikası bölgesi olan Thingvellir Ulusal Parkı'ndan ve dünyanın bilinen ilk parlamentosu Althing'den bahsedeceğim.

   Bilinen İlk Ulusal Meclis: Althing | İzlanda (1.Bölüm)
   Taylan Kırıkkanat
   Insider

   03.04.19

   Seyahatsever bir gezgin, doğa ve tarih tutkunu, tecrübelerini bir rehberin gözünden yazıya döker.

   Yaklaşık olarak 103.000 kilometre kare yüz ölçümüne sahip olan İzlanda, Atlantik Okyanusu'nun kuzeyinde Avrupa ve Amerika kıtasının ortasında kalan bir ada özelliği gösteriyor. Ülkemizden direkt uçuş olmaması ise Türk gezginler için dezavantaj. Başkent Reykjavik ve kuzey kutbuna en yakın Avrupa başkenti. Şehirde 125.000 kişi yaşıyor.

   Buzullar ile Kaplı Adanın İlk Sakinleri: Vikingler

   Günümüzde insanları ekran başına bağlayan bir dizi Vikingler. Bir Viking savaşçısı olan Ragnar Lothbrok'un hayatını ve sonrasını anlatan dizi, yine bir Viking denizcisi olan Floki Vilgerdarson'un İzlanda'ya gelişini ve oraya yerleşimini anlatıyor. Günümüzde ne yazık ki İskandinav tarihine ilişkin yazılı kaynaklar çok az. İskandinav sagaları, geçmiş Viking tarihini Viking döneminin sona ermesinden uzun yıllar sonra yazılmış.

   İzlanda’nın resmi tarih kayıtları olarak kabul edilen Landnámabók’a (Yerleşimler Kitabı) göre; adaya gelen ilk kişinin Naddodd adında bir Vikingli’nin aslında Faroe Adaları’ndan Norveç’e dönerken yolunu kaybetmesi sonucu adaya ayak bastığından bahsediliyor. Naddodd, keşfettiği adaya Snæland (Karlar Ülkesi) adını verdikten ve Norveç’e döndükten bir süre sonra yine bir İsveçli Viking Garðar Svavarsson Karlar Ülkesi Snæland’a yelken açıyor. Adaya gelip bir kış geçiriyor ve adaya Gardar Adası adını veriyor. Bu kayıtlar doğrultusunda Floki Vilgerdarson adaya gelen üçüncü Viking. Bilinçli olarak adaya gelen Floki, burada Norveç’ten beraberinde gelenler ile yerleşik düzene geçiyor. Adanın büyük oranda buzullar ile kaplı olması nedeniyle Floki adaya Iceland (Buzlar Ülkesi) adını veriyor. 

   Kayıtlara göre ilk resmi planlı yerleşim ise Ingolfur Arnarsson tarafından MS 874 yılında oluyor. Arnarsson vardıkları koyda jeotermal kaynaklardan çıkan buharlardan etkilenerek bugünkü başkentin olduğu yere Dumanlar Koyu anlamına gelen Reykjavik adını veriyor. Bu arada paragrafın başında bahsettiğim Vikingler dizisini seyredenler hatırlayacaklar, Ragnar ve Floki kurgu gereği aynı dönemde yaşıyor, ancak Ragnar’ın ölüm tarihinin 840’lar civarı ve Floki’nin doğum tarihinin 830 yılı olduğunu  göz önünde bulunduracak olursak Ragnar’ın ölümü sırasında Floki’nin henüz 10 yaşında olduğu gerçeği ortaya çıkar. 😊 Tıpkı 848 yılında doğan Normandiya Dükü Rollo’nun Ragnar’ın kardeşi gösterildiği gibi. 😊

   Adaya Yapılan Göçler ve İlk Ulusal Meclis Althing
   874 yılından sonra özellikle İskandinavya’da Vikingler’in kendi aralarında yaptıkları savaşlar, adaya yerleşim amaçlı göçlerin artmasında önemli rol oynuyor. Gelen yerleşimcilerin ortak özellikleri ise göç ettikleri topraklarda yaşayan zengin Viking şefleri olması. Gelirken beraberlerinde değerli eşyalar, büyük-küçük baş hayvanlar, köleler ve atlarını da getirirler. Günümüzde İzlanda aynı zamanda atları ile de çok ünlü. Viking Atları olarak bilinen atların hepsi kayıt altında. Ülke dışına çıkarılması veya dışarıdan bir atın ülkeye sokulması kısıtlanmış durumda ve saf ırkın bozulmaması için İzlanda hükümeti bu konuda kanunlar çıkarmış. 

   874 yılı sonrası ada üzerinde nüfusun artması sonucu toprak sahiplerinin birbirleri ile ticaret yaparken belli kurallara bağlı kalınması ve aralarındaki hukuk ilişkilerinin doğru işleyebilmesi için tarihte bilinen ilk ulusal meclis olan Althing’i 930 yılında Thingvellir Ulusal Parkı’nda kurdular. Bu tarihte İzlanda’da 36 reislik bulunmaktaydı. Althing kurulması sonrası ülke dört bölgeye ayrılıp, her bölgeye 12 reislik düşecek şekilde tekrar düzenlendi ve her biri mecliste koltuk sahibi olan 48 meclis üyesinden oluşan bir parlamento oluşturuldu. 48 koltuk aynı zamanda hukuk konseyini de temsil ediyordu. Konseyin üç temel görevi vardı: Kanunlar çıkarmak, anlaşmazlık sonucu ortaya çıkan durumlarda kanunları yeniden yorumlamak ve kanunlarda olası çeşitli istisnalara karar vermek. Bilinen ilk ulusal meclis 930 yılından 1798 yılına kadar düzenli olarak Thingvellir’da toplandı. Günümüzde Thingvellir Ulusal Parkı, İzlanda’nın şüphesiz en tarihi yeri olarak bilinir. Gene günümüzde Althing 1801 tarihinden bu yana 1800 yılında yapılan binası ile Reykjavik şehrinin merkezinde işlevine devam etmektedir. 

   Thingvellir Ulusal Parkı, Althing’in Toplandığı Yerden Daha Ötesi…
   Dönemin insanları 930 yılında Althing’i kurdukları yerin Amerika kıtası ile Avrupa kıtasını ayıran  hattın tam üzerinde olduğunu elbette bilmiyorlardı. Aslında tarihler 1920’yi gösterene kadar kimse bilemeyecekti. Alman yerbilimci Alfred Wegener, dünya haritasına bakarken Amerika ve Avrasya kıtalarının şekillerinin birbirine uyduğunu farketti ve buradan yola çıkarak bu kıtaların bir zamanlar tek bir parça olduğunu savundu. Dönemin şartları böyle bir teoriyi ispat edecek bir teknolojiye sahip olmadığı için fikir fazla rağbet görmedi ve rafa kaldırıldı. Yıllar sonra gelişen teknoloji beraberinde denizler altının haritasının çıkarılması, Wegener’in teorisinin bir anlamda ispatı olacaktı. Peki bir zamanlar birleşik olan kıtalar nasıl birbirinden ayrılmıştı? Onları ayıran sıra dışı güç neydi?

   Çıkarılan okyanus tabanı  haritasında kuzeyden güney’e doğru  yaklaşık olarak 16.000 km uzunluğunda bir yırtığa raslandı. Bu yırtığa orta Atlantik sırası adı verildi. Yeryüzünün altından bu yırtık vasıtası ile  yüzeye çıkan erimiş kayalar yarattıkları hacim ile kıtaları birbirinden ayırıyordu. Tamamı okyanusun tabanında yer alan yırtık sadece bir yerde denizin üstüne çıkıyordu. İşte bu yer tam da İzlanda adasının ortası ve Thingvellir ulusal parkından geçiyordu. 

   Günümüzde Thingvellir Ulusal Parkı ve Althing
   Yolunuz buraya düşerse, İzlanda’da yapılacaklar listesine Golden Circle gezisini mutlaka ekleyin. Tur esnasında Geysir ve Gulfoss Şelalesi görülüp, Thingvellir vadisinide yakından görüyor olacaksınız. Orta Atlantik sırasının içerisinde yürürken solunuzun Amerika ve sağınızın Avrasya olduğunu göreceksiniz. İlk ulusal meclis Althing’in toplandığı yerde tarihte bir yolculuğa çıkacaksınız. Eğer ziyaretinizi 17 Haziran’a denk gelen bir günde gerçekleştirebilirseniz hem ulusal günü hemde Thingvellir’de eski meclisin toplandığı yerde Althing’in halk tarafından canlandırılmasını izleyebilirsiniz.

   Bir sonraki yazımda sakinliğin ve huzurun başkenti Reykjavik'ten bahsedeceğim. Reykjavik'te Bir Gün | İzlanda (2.Bölüm) başlıklı yazımı okumak için tıklayın. 😊

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   İzlanda hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam