Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Beyaz Geceler’de Dünya Kupası

   Rusya’nın güzelliklerini uçtan uca keşfetmek ve futbola tam anlamıyla doymak için en uygun zaman ve organizasyon 2018 yazında!

   Rusya, 2014 Soçi Kış Olimpiyatları’nın görkemli açılış ve kapanış törenleri ile küresel organizasyon alanında, adından söz ettirmişti. 2018’de de en büyük spor etkinliği olan, FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yaptı. Bu önemli organizasyona katılımın zaten yüksek sayıda olması bekleniyordu. Ancak Rus yetkililer bununla yetinmeyerek, 2018 FIFA Dünya Kupası’nın tüm ziyaretçilerine vize serbestîsi getirdiklerini açıkladılar. Özetle; Rusya’nın güzelliklerini uçtan uca keşfetmek ve futbola tam anlamıyla doymak için en uygun zaman ve organizasyon 2018 yazında gerçekleşti diyebiliriz.

   Rusya, dünya kültürüne kazandırdığı edebi eserlerle tanınmış bir ülke. Futbol kültürüne kazandırdığı en büyük isimse bir kaleci; Lev Yaşin. “20. Yüzyılın En İyi Kalecisi” unvanına sahip isim, Rusya’da birçok kişinin futbolu sevme nedenidir. Turnuvanın resmî ilk afişinde, Yaşin’in yerküreyi bir futbol topu gibi kurtarışı işlenmiş. St. Petersburg’da doğmuş yazarlardan Vladimir Nabokov da bir futbol tutkunu, hatta o da Yaşin gibi bir dönem kalecilik yapmış. Ünlü yazar, futbolun file bekçilerinden şöyle bahsediyor:


   "Kaleci; yalnız bir kartal, gizemli bir adam, son savunmacıdır. Bir golü kurtarmaktan daha çok bir rüyayı yakalamanın peşindedir.”

   2018 yazında Rusya’da bulunanlar, bir doğa mucizesi eşliğinde futbolun mucizelerine tanıklık ettiler. 26 Mayıs’ta başlayan beyaz geceler, 23 Temmuz’da sona erdi. 14 Haziran-15 Temmuz arasında ise; 2018 FIFA Dünya Kupası boyunca tüm takımlar, Rusya’nın güneyinden kuzeyine, doğusundan batısına seyahat ederek Moskova’daki final rüyasını yakalamaya çabaladı.

   Turnuvada güneş asla batmazken, bazı futbol güneşleri ise maalesef batıyor. Iniesta, Rooney, Pique, Mascerano gibi birçok tanınmış ve tecrübeli futbolcuyu, bu turnuvada, millî forma ile canlı olarak son kez izleme fırsatı bulundu.

   Kupa Karnavalı: FIFA Fan Fest

   “FIFA Fan Fest” 2018 FIFA Dünya Kupası ile eş zamanlı olarak, kupanın coşkusunu Rusya’nın tüm kentlerine taşıdı. Karnaval havasında geçen FIFA Fan Fest’te, dev ekranlarda hiçbir maçı kaçırmadan izleyebiliyor, dünyaca ünlü isimlerin sahne alacağı konserlere katılıp dünyanın dört bir yanından sporseverlerle uzun uzadıya futbol sohbetleri yapabiliyorsunuz.

   Arena Baltika, Kaliningrad

   2018 Dünya Kupası destinasyonlarının en batıdaki temsilcisi olan stadyum, Baltık Körfezi’ne çok yakın bir konumda futbolseverleri ağırlıyor. Futboldan arta kalan zamanda Kaliningrad’da görülmesi gereken bir doğa harikası: Kuron Dili. Körfezi, Baltık Denizi’nden ayıran ve güneyinde Litvanya sınırı bulunan bu kumul kara parçası UNESCO Dünya Mirasları’ndandır. Dünyanın kehribar rezervlerinin yüzde 90’ı bu bölgede yer alıyor. Kaliningrad’dan evinize kehribar hediyeliklerle dönmeniz oldukça mümkün. Ayrıca, ünlü filozof Immanuel Kant’ın yaşamış olduğu kentte, mutlaka görmeniz gereken bir de müzesi bulunuyor.

   Yekaterinburg Arena, Yekaterinburg

   Stadyum, Ural Dağları’nın eteklerinde bulunuyor. Avrupa ve Asya arasında bir sınır kabul edilen Ural, turnuvanın doğu kanadındaki maçlara ev sahipliği yaptı. Ülkenin en eski futbol temsilcilerinden FC Ural’ın ev sahibi olduğu Yekaterinburg Arena, 2018 FIFA Dünya Kupası için restore edilmişti. Yekaterinburg, dünyanın en ideal 12 şehrinden biri olarak UNESCO Dünya Mirasları arasındadır. Madenciliğin ve toprak el sanatlarının gelişmiş olduğu kentte zümrüt takılar ve çömlekçiler dikkatinizi çekecektir. Tarihte, bölgenin önde gelen isimlerinin kafa dinlemesi için birçok park ve yeşil alan oluşturulmuş. Maç sonu dinlenmeleriniz için, Kharitonov Bahçeleri’ni öneririz.

   Fisht Stadyumu, Soçi

   2014 Soçi Kış Olimpiyatları’nın açılış ve kapanış seremonileri Soçi’de yapılmıştı. 2018’de ise FIFA Dünya Kupası’nın en güneydeki temsilcisi olan, Rusya Millî Takımı’nın kupa hazırlıklarını geçirdiği Soçi için "ekibin uğurlu şehri" benzetmesi yerinde olacaktır. Karadeniz ve Kafkaslar arasında uzun bir hatta yer alan Soçi, Rusya’nın tatil başkentidir. Ilıman iklime sahip bu kentte aynı gün içerisinde hem kayak yapabilir hem de denize girebilirsiniz. Soçi Olimpiyat Köyü’nün içerisinde yer alan, Rusya’nın en iyi su parkı Sochi Park’ta ise eğlenceli gündüz partilerine katılabilirsiniz.

   St. Petersburg Stadyumu, St. Petersburg

   Tarihi Kirov Stadyumu’nun bulunduğu alana inşa edilen modern spor kompleksi, turnuvanın çeyrek final maçlarına ev sahipliği yaptı. Rusya’da, 2018 FIFA Dünya Kupası’nın kuzey yıldızı St. Petersburg, beyaz gecelerin en uzun sürdüğü şehir olmasıyla bambaşka bir güzelliğe sahip. St. Petersburg, edebiyat dünyasına kazandırdığı isimlerle de bir kültür şehridir. Yazımızın da başlığı olan “Beyaz Geceler” romanının yazarı Fyodor Dostoyevski, hayatını bir St. Petersburg sakini olarak geçirmiş. Venedik’i anımsatan kanallar, seçim yapmakta zorlanacağınız restoran ve kafeler ve 21 saat batmayan güneşli bir hava...

   Luzhniki Stadyumu, Moskova

   Luzhniki, Rusya’nın en büyük sportif faaliyetlerine ev sahipliği yapmış, kapasitesi en yüksek stadyumu. Turnuvanın merkezi ve başkent Moskova’da yer alan stadyumda, 2018 FIFA Dünya Kupası’nın açılış ve final maçları oynanmıştı. Bu maçlarla birlikte Luzhniki, Roma Olimpiyat, Münih Olimpiyat ve Wembley Stadyumları ile birlikte tarihinde hem UEFA Şampiyonlar Ligi Finali, hem Yaz Olimpiyat Oyunları, hem de FIFA Dünya Kupası için ana stadyum olma niteliğini kazandı. Moskova Metrosu, başlı başına tarihî bir anıt ve müzedir. Turnuvaya özel tasarlanan, Dünya Kupaları tarihinin anlatıldığı vagonlar da artık bu müzenin bir parçası. Siz de ulaşımınızı bu vagonlarda yaparak maç yolunda bir müze gezisi deneyimini yaşayabilirsiniz.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   St Petersburg hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Kullanıcı Sözleşmesi

   Tur Hakkında Bilgi Almak İstiyorum

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam