Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Bakmakla Görmek Arasındaki Fark: Slow Travel

   "Görülecek ne çok yer var" diyenler için, "yavaş seyahat" rehberi...

   Yavaş yavaş geçtim kalabalıkların arasından /  bir deniz çarpması gibi çoğalta çoğalta geçen / geçtiği yeri /  yavaş yavaş çıktım içimden. / Dokundum yavaş yavaş acıya, kuvarsa, şiire /  yavaş yavaş tarttım suyu, anladım nedir ağırlık / kokular / coğrafya. / Eğildim sonra gövdeyi tanıdım ve düzenini / gördüm sessizliğin dümdüzlüğünü /  gördüm yinelemedi gördüğüm hiçbir şey / böyle yavaş yavaş geçtim insandan insana / insanlaştırdım yavaş yavaş dışımı / böyle karıştım kalabalıklara / kalabalıklaştım böylece.”

   … derken şair İlhan Berk, belki de bu günleri çok önceden sezmiş, yavaş yaşamanın nimetlerini daha evvelden görüp sahiplenmişti…

   Her gün daha da hızlanan ve koşan zaman, sürekli değişen gündemler, ardı arkası kesilmeyen sosyal medya paylaşımları, nitelik değil, nicelik nicelik nicelik… Bu tüketim yoğunluğu, haliyle yalnız gündelik yaşantımıza değil, seyahat alışkanlıklarına da yansıyor. Evet, görülecek çok fazla ülke, çok fazla güzellik var; zaman gerçekten kısıtlı ve aslında bir o kadar da az. Peki sizin için önemli olan hangisi? Çok gezmek mi, çok görmek mi? Eğer gönlünüz ikinci seçenekten yanaysa, İlhan Berk’in dediği gibi yavaşlamanın vakti geldi. 

   Slow Travel severlerin arasına hoş geldiniz!

   Bir Yerin Yerlisi Olmak

   Son yıllarda gittikçe yaygınlaşan “Slow Travel” kavramı, söz konusu olan seyahat etmek ve yeni yerler görmek olduğunda nicelik yerine niteliği ön planda tutan bir tecrübe akımı. Klasik seyahat rotalarında çoğunluğun ziyaret ettiği tarihi veya kültürel yerlerin, yapıların, müzelerin, sanat galerilerinin ya da belirli cadde ve sokakların yerine,  gidilen yerin gerçek ruhunu keşfetmeyi hedef alan bu akımda, belli bir plan dahilinde hareket etmemek, bir ülkeyi ya da bir şehri tabiri caizse o bölgenin yerlisi gibi yaşamak ön plana çıkıyor. 

   İçinden Nasıl Geliyorsa Öyle!

   Slow Travel yapmayı tercih eden gezginler; tatillerini bir günün ya da bir haftanın içine neler sığdırabileceklerini hesaplamadan, şurayı da görmek zorundayım diye düşünmeden, içlerinden geldiği gibi geçirmenin kendilerini kelimenin gerçek anlamıyla “özgür” hissettirdiğini ifade ediyorlar. Bu özgürlüğün kişiden kişiye değişen pek çok tanımı var. Kimi yerel bir barda eğlenen insanların arasına karışıp onlarla sohbet etmeyi, kimi yeme-içme kültürünü önerilen ve broşürlerde işaret edilen yerlerde değil, herhangi bir sokağın üzerindeki herhangi bir restoranda keşfetmeyi tercih ediyor. Ve en önemlisi de bu sıradan olaylar arasında geçip gitmekte olan zamanı bir kayıp olarak değil, tam aksine bir kazanım olarak adlandırıyorlar. 

   Kendi Zamanını Yaratmak

   “Her şeyi görme” baskısı hafifleyince, geriye kalan sadece kaygısızca dolaşmak oluyor. Tabulardan ve zorunluluklardan sıyrılmaya başlandığında, koşturmaca içinde geçen telaşlı saatlerin yerini huzur veren bir dinginlik alıyor. Yerel bir pazardaki satıcılarla sohbet etmek ya da kulağa hoş gelen ezgiler çalan bir sokak müzisyeninin karşısına oturup yalnızca anı yaşamak, dakikaları ve saatleri önündeki kile şekil veren bir zanaatkar gibi biçimlendirmek ve “işte, şu an hiçbir şey yapmak zorunda değilim, buradayım ve eğer istersem saatlerce burada kalmaya devam edebilirim” diyebilmek. Galiba bu, tam da slow travel kavramına uygun bir davranış!   Nerede, Nasıl, Ne Kadar Sürede?

   Slow travel denildiğinde zihinde canlanan imge çoğunlukla kaplumbağa hızında hiçbir şeyi aceleye getirmeden hareket etme düşüncesi olsa da konu bundan biraz farklı. Aslında amaç tam olarak, “kendinizi nasıl iyi hissediyorsanız” öyle seyahat etmek; yani, bisikletle giderken gözünüze çarpan bir yan yol görüp de, acaba bu yol nereye gidiyor, diye merak etmek yerine o yola sapmak. Sonrası ise tamamen doğaçlama. Beş dakika boyunca rüzgârı yüzünüzde hissetmek için delice pedal çevirmek ya da etraftaki manzarayı iyice hafızanıza kazımak için yavaş yavaş ilerlemek tamamen size kalmış! Zaten önemli olan yolda olmak ve devam etmek değilse ne ki? 

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam