Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Atatürk’ün Son Günlerinin Tanığı; Dolmabahçe Sarayı

   Saltanattan Cumhuriyet rejimine geçişin, ulusal bağımsızlık mücadelemizin baş aktörü Mustafa Kemal Atatürk’ü ve onun ölümsüz hatırasını saygı, sevgi ve minnetle anıyoruz…

   Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk, modern bir devletin, çağdaşlığın, saltanata son veren güçlü bir iradenin sembolüdür ulusumuz için. Onun anısını yurdun her köşesinde bulabilmemiz mümkündür. Milli Mücadele yıllarında yurdumuzun dört bir köşesinde bağımsızlık ateşini yakan Mustafa Kemal her geçtiği yerde derin izler, onlarca anı ve mücadele azmi yaratmıştır.
   Mustafa Kemal Atatürk için İstanbul, sembolik öneme sahip bir şehirdi. Mücadele döneminin gücüyle artık yıkılmakta olan saltanatın merkezi, başkenti olan İstanbul, hâliyle Mustafa Kemal’in rotayı nihai olarak çevireceği yerlerdendi. İstanbul, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun, mücadelenin en önemli ayaklarından biriydi. Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet’i ilan ettikten sonra başkenti coğrafi olarak daha güvenli bir bölge olan Ankara’ya taşısa da İstanbul’a sık sık gelmiştir. Bu dönemlerde konakladığı yerlerin başında ise Dolmabahçe Sarayı gelmektedir. Kabataş ile Beşiktaş sahili arasında konumlanan Dolmabahçe, Boğaziçi’ne hakim bir konumda yer alır. Bu saray, saltanat döneminde Tanzimat Fermanı ile başlayan modernleşme adımlarının ikonik yapılarından biridir.   10 Kasım 9’u 5 Geçe Duran Zaman

   Osmanlı’da batılılaşma rüzgârlarının estiği 18 ve 19. yüzyılın eseri olan Dolmabahçe Sarayı, 1843-1856 yılları arasında Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılmıştır. Saltanatın kaldırılacağı o hürriyet günlerine değin pek çok olaya tanıklık eden sarayın, şahidi olduğu en hazin olay, ulusumuzun bitmeyen matemi, 10 Kasım 1938, sabah saat 9’u 5 geçedir. Mustafa Kemal Atatürk, Dolmabahçe Sarayı’ndaki odasında hayata gözlerini yumar. Bütün ulusu derin bir yasa boğan 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü ve Atatürk Haftası, her yıl aynı saatte Mustafa Kemal’in özlemini bakışlarda, fikirlerini zihinlerde, mücadele ateşini ruhta yoğunlaştıran derin bir siren sesiyle başlar.
   Dolmabahçe Sarayı’nda Mustafa Kemal’in anısına bir saygı ziyareti için görülmesi gereken pek çok oda ve salon bulunur. Bunların başında ise Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu sarayın 71  numaralı odası gelmektedir. Odada Atatürk’ün yatağı Türk bayrağı desenli geniş bir örtü ile örtülmüştür. Yatağın yanındaki sehpanın üzerinde ise 9’u 5 geçeyi gösteren bir saat bulunmaktadır. Bu saat Mustafa Kemal’e çocukluk arkadaşı Mustafa Nuri Conker’in hediye ettiği bir eserdir.

   Mustafa Kemal Atatürk

   “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır; fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.”


   ​Dil Devrimi’nin Tanığı Dolmabahçe

   Sarayın odaları ve salonları, Mustafa Kemal’in kültürel, toplumsal ve siyaset alanında gerçekleştirdiği devrimlerin de tanığı olan bir mekândır. Bu devrimler içinde en büyük yankı uyandıran Harf Devrimi’nin hayata geçirilmesi sürecinde Dolmabahçe Sarayı’nın Süfera Salonu, 1928’de, Atatürk’ün de katıldığı 3 tane Alfabe konferansına sahne olmuştur.

   Dil çalışmaları üzerine yoğun mesai harcayan Mustafa Kemal’in bu alanda Dolmabahçe Sarayı’nda gerçekleştirdiği bir diğer faaliyet, Eylül 1932’de yapılan Birinci Türk Dil Kurultayı olmuştur. Kurultay, Dolmabahçe’nin en görkemli salonu olan Muayede (Tören) Salonu’nda gerçekleşmiştir. Muayede Salonu, tarihî öneminin yanı sıra geniş hacmi, oldukça yüksek tavanı ve aydınlatmasını sağlayan benzersiz avizesiyle sarayın görülmesi gereken en ihtişamlı salonudur. Ayrıca Mustafa Kemal’in İstanbul’a ilk gelişinde İstanbul halkına gerçekleştirdiği hitabe, bu görkemli salonun duvarın bulunmaktadır. Dil kurultayının ikincisi de 1934’te sarayın giriş bölümündeki ilk salon olan Medhal Salon’da gerçekleştirilmiştir. Bu salon ayrıca Türk Tarih Kurultayı’na da ev sahipliği yapmıştır. İkinci kurultayda ise Muayede Salonu’nda geniş çaplı bir tarih sergisi açılmıştır.

   “...Yalnız artık bu saray zıllullahların değil, zıl olmıyan hakikat olan milletin sarayıdır ve ben burada milletin bir ferdi bir misafiri olarak bulunmakla bahtiyarım…” Mustafa Kemal Atatürk (Muayede Salonu’nda asılı bulunan İstanbul’a ilk hitabeden bir bölüm)

   Medhal Salon ardından geçiş yapılan Kristal Merdivenler sarayda sanayi ve estetiğin buluşmasını, gün ışığının cam tonoz tavandan içeriye süzülüşüyle oluşan göz alıcı atmosferini görebileceğiniz önemli mekânlardan bir diğeridir. Buradaki merdivenlerin trabzan korkuluklarının tamamen kristalden yapılmış olması devrin cam işleme teknolojisinin geldiği en ileri noktalardan birini göstermektedir.
    
   Dolmabahçe Sarayı ana yapısı haricinde saltanat yıllarında Veliahd Dairesi olarak kullanılan, bugün ise Resim Müzesi olarak hizmet veren bina da mutalak görülmesi gereken yerlerden biridir. Osmanlı’dan Türkiye Cumhuriyeti’ne resim sanatının gelişimini izleyebileceğiniz, saray ressamlarından erken Cumhuriyet dönemi ressamlarına kadar pek çok ismin yer aldığı müzede, en geniş ve görkemli salon ise Rus ressam İvan Konstantinoviç Ayvazovski’ye ayrılmıştır. Işığı ve gölgeyi ustaca kullandığı denizi resmettiği tablolarında çağların çalkantısını da durgun suların sessiz bekleyişini de görmek mümkündür.

   Dolmabahçe Sarayı, Osmanlı Devleti’nden modern ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ne ulaşan sürecin en önemli yapılarındandır. Mustafa Kemal Atatürk’ün aziz hatırasını taşımasıyla da yurdumuz için anlamı derinleşen Dolmabahçe Sarayı, her Kasım ayında bize hüzün verse de ebedi sorumluluğumuzu, kayıtsız şartsız egemenliğimizi de hatırlatan güçlü sembollerimizden biridir.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   2

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (2)

   muhackgames

   1

   yeşim

   Atam❤️

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam