Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Aşka Adanmış Bir Mabet

   Uçağımız Delhi’ye indiğinde gün henüz ışımamıştı. Havalimanından çıkıp adeta uçarak gidiyoruz tren istasyonuna. Uçaktaki rötar nedeniyle kaçırma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığımız trene son dakika yetişiyoruz. Epeydir ertelediğim bu buluşma için oldukça heyecanlıyım. Bu sefer yollara düşme sebebim ise dillere destan bir güzellik: Taj Mahal

   
              Aşka Adanmış Bir Mabet
   Sefa Yamak
   Insider

   30.11.18

   “Hayat eşittir an” mottosu, kompozisyonlarıyla dünyayı anlatır her karesi.

   Hindistan’a gelen birçok insanın geliş sebeplerinin belki de en başında Taj Mahal geliyor. Nasıl olmasın ki, herkesin “dünyanın en güzel binası” olduğu konusunda sanırım hemfikir olduğu Taj Mahal, hem kendisi hem de ardındaki o müthiş hikâyesiyle insanı fazlasıyla etkiliyor.

   Taj Mahal, Babür İmparatorluğu’nun en büyük hükümdarlarından biri olan Şah Cihan’ın eşi Müntaz Mahal’in anısına inşa ettirdiği bir anıt mezar yani bir türbe aslında. Birçoğunun hayal ettiği gibi sadece bir cami değil.

   Trenden inişimiz de binişimiz gibi heyecanlı oluyor. Büyük bir kalabalık arasında fotoğraf çantaları ve bavullarla inerken oldukça mücadele ediyoruz. Otele yerleşip bir rikşa (motorlu ya da bisikletli 3-4 kişilik araçlar) bulup Taj Mahal’e gitmeye can atıyoruz.

   Hindistan’da en önemli konularından biri de her şey için pazarlık etmek. Eğer etmezseniz bugün 30 verdiğiniz bir şeye yarın 100, bir saat sonra 200 rupi verebiliyorsunuz. Bizim telaşımızı anlayan sürücüyle pazarlık mücadelemiz uzun sürüyor ama yola çıkmayı başarıyoruz.

   Doğu, batı ve güney kapılarından bizi doğu kapısına bırakıyor. İçeri hızlıca girmek mümkün. Girişte çok yoğun bir arama yapılıyor. Çantalar ince ince aranıyor. Zaten büyük çanta sokamıyorsunuz, yiyecek, içecek de yasak. Bazı şeyleri emanete bırakmanızı isteyebiliyorlar. Nihayet kendimizi o muhteşem kapıdan içeri attığımızda, girişin ihtişamını incelerken tam karşımıza büyüleyen beyazlığıyla Taj Mahal çıkıyor.

   Aşkın Başyapıtı

   Kimileri şiirler, şarkılarla anlatır aşkını; Şah Cihan, mermere yazmayı tercih etmiş. Hem de nasıl bir ihtişamla…
   Şah Cihan, 15 yaşındayken evlendiği Persli güzel Ercumend Banu Begüm’ü o kadar sever ki ona Müntaz Mahal (sarayın tek sahibi / seçilmişi) ismini verir. Büyük bir aşkla birbirlerine bağlı olan çift, Şah'ın askerî seferlerinde bile ayrılmaz. Yine bir seferdeyken 14. çocuklarının doğumunu yaparken Müntaz Mahal genç yaşta ölür. Şah Cihan yıkılır. Üzüntüsünden saçlarının bir gecede beyazladığı söylenir. Bir yıl kadar acılar içerisinde yaşayan Şah, bu anıt mezarı yaptırarak teselli bulmaya çalışır. 
   Bu şaheseri yaptırmak için dönemin en büyük ustalarından yardım alır. Kubbeyi yaptırmak için Osmanlı’dan, kaligrafiler için İran’dan ustalar getirtir. Yapımında 20 bin işçi çalışır. 1631’da yapımına başlanan anıtın mozole kısmı 1648’da tamamlanır, Müntaz Mahal’in cenazesi olduğu yerden alınarak buraya defnedilir.

   Günün Her Saati Farklı Renge Bürünüyor

   Hindistan’ın kutsal nehirlerinden Yamuna Nehri kıyısına yapılan anıt mezar, 4 minaresiyle muhteşem bir simetriye sahip. Yapımında kullanılan mermerler özel olarak seçilir. Bina öyle büyüleyici ki, günün her saati farklı bir renge bürünebiliyor. Sabah saatlerinde altın renginde olan bina, ay ışığında bembeyaz oluyor. Gün batımlarında pembeden sarıya inanılmaz renklerde görebiliyorsunuz onu. 

   Minareler karşıdan baktığınızda dışa doğru eğimli. Bu uzun çalışmalar sonucunda planlanmış ve bir deprem sırasında minarelerin türbenin üzerine yıkılarak ona zarar vermesi önlenmeye çalışılmış. Duvarlarıysa zümrüt, yakut, firuze, sedef ve incilerle süslenmiş. 

   Taj Mahal’in konumu, Şah’ın kalesindeki odasından baktığında görülecek şekilde seçilmiş. Şah, ölümünden sonra büyük aşkı Müntaz Mahal’in yanına gömülür. Sessizliğin hâkim olduğu türbenin içerisinde fotoğraf çekmek yasak. Zaten işlemelerin güzelliği, ortamın etkisiyle aklınıza gelmiyor bile bu.

   Sabah gün doğmadan gece gün batımına kadar açık

   Taj Mahal, gün doğmadan yarım saat öncesinden gün batımından yarım saat sonrasına kadar ziyarete açık. Ayın 5 günü ise dolunayda ziyaret edilebiliyor. En güzel görüntüyü almak için nehirden, karşı kıyıdan farklı açıları deneyin ve günün farklı saatlerinde burada olmaya çalışın. 

   Nasıl Gidilir?

   ​Bir zamanlar Babür İmparatorluğu’nun başkenti olan Agra’ya gelmek için en iyi yol, Delhi’ye uçup trenle buraya ulaşmak. Trenle yaklaşık 2,5 sürüyor. Delhi’den günübirlik turlar ya da taksi kiralayarak gelmek de mümkün. En önemli tavsiyemse mutlaka burada bir geçirip gün doğumunda bu binanın güzelliğini izlemeniz.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Hindistan hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam