Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Aşiyan'da Bir Eylül Vakti

   Tevfik Fikret’in müzeye dönüştürülen evinde Sis şiirinin ilhamı tabloyu, Fikret’in duygu ve düşünce dünyasını, memleketini ileri taşıyan bir aydının mirasını ziyaret ediyoruz.

   Melankolik Şair 

   Dürüstlüğüyle, melankolik ve karamsar şiirleriyle bilinen Tevfik Fikret’in 1906-1915 yılları arasında yaşadığı ev olan Aşiyan, 1940 yılında eşi Nazime Hanım`dan İstanbul Belediyesi tarafından satın alınıp, 1945 yılında Edebiyat-ı Cedide Müzesi olarak açılmıştır. Daha önceleri Eyüp Mezarlığı’nda bulunan naaşı, 1961 yılında doğal görünümü ile çok beğendiği bu bahçeye nakledilmiş ve bu tarihten sonra müze, Aşiyan Müzesi adını almıştır. Ayrıca Tevfik Fikret, evinin projelerini kendisi çizmiş, Farsça yuva anlamına gelen Aşiyan kelimesini de buraya isim olarak koymuştur. Köşk, Rumelihisarı ağaçlıkları arasından nefis bir Boğaziçi manzarasına sahiptir.

   Aşiyan Müzesi

   Bahçe içerisinde ahşap üç katlı olan ve Türkiye’nin ilk edebiyat müzesi olma unvanını da taşıyan Aşiyan Müzesi’nin zemin katı bugün idari işler için kullanılıyor. Girişte verilen sesli anlatım cihazı size gezinizde rehberlik yapıyor.Birinci katta Edebiyat-ı Cedideciler’in fotoğraf, kitap ve özel eşyalarının sergilendiği Edebiyat-ı Cedide Odası, Abdülhak Hamit’e ait kişisel eşyalar, tablolar, fotoğraflar, çalışma masası ve koltukların bulunduğu Abdülhak Hamit Salonu, kadın şairlerimizden Nigar Hanım’a ait kitaplar, fotoğraf, resimler, şahsi arşiv ve eşyalarının sergilendiği Şair Nigar Hanım Odası bulunuyor. 

   Tevfik Fikret’e ayrılmış olan ikinci katta, şairin yatak odası ve çalışma odası yer alıyor. Şairin yaşadığı yıllarda yatak odası olarak kullandığı odada şahsi eşyaları, vefat ettiği yatak ve Mihri Hanım tarafından şairin yüzünden alınan maskın kopyası gibi objeler de sergileniyor. Çalışma odası olarak kullandığı odada çalışma masası ve koltuğu, kendisi tarafından yapılan resim çalışmaları, tablolar bulunuyor. Şehzade Abdülmecit Efendi’nin, Tevfik Fikret’in Sis şiirinden esinlenerek yaptığı ünlü Sis tablosu da burada. Yine aynı odada sergilenen Sis şiirini de görmek mümkün. Ayrıca bir ressam olan Tevfik Fikret’in çizdiği kendi portresi ve Aşiyan Köşkü’nün planları çalışma masası üzerindedir.

   Atatürk’ün hayranı olduğu ve ‘’Ben devrim ruhunu ondan aldım.’’ dediği Tevfik Fikret’in hayata bakış açısı oldukça melankolikti. Bir yandan beslediği umut, şiirlerine karamsarlık olarak yansıyordu. Bunun sebebi belki ailesini küçük yaşta kaybetmesi ve halası tarafından büyütülmesi olabilirdi.

   Bakan Olmak İstemedi

   Tevfik Fikret lisenin ardından memur olarak çalışmış ama sevmediği için öğretmenlik yapmıştır. Geçimini sağlayamayan Fikret, birçok derginin yönetiminde bulunmuştur. Sürekli sansürlendiği için bu da uzun ömürlü olmamıştır. Geçim sıkıntısına düşünce tekrar eski memuriyetine döndükten sonra arkadaşlarıyla birlikte Tanin gazetesini çıkardı. Gazetenin İttihat ve Terakki’nin resmi yayını durumuna gelmesi üzerine hayal kırıklığına uğramış ve kendisine Milli Eğitim Bakanlığı önerilmesine rağmen gazeteden ayrılmıştır. Yaşadığı birçok üzüntü sonucunda ağır bir şeker hastalığına yakalandı. 1914’te sağlığı iyice bozuldu. Son günlerinde “Artık ölümün yaklaştığını hissediyorum. Bunun için memnunum. Çünkü hayat artık bana pek ağır geliyor. İyileşirim diye korkuyorum” diyerek sevenlerini de üzüyordu. Tevfik Fikret 19 Ağustos 1915 sabahı şeker komasına girdi ve hayata gözlerini yumdu.

   Atatürk ve Tevfik Fikret

   Atatürk, Tevfik Fikret için şöyle diyordu: “Onu tanıyamadığım için kendimi bahtsız sayarım ama bütün şiirlerini okudum. Çoğunu da ezbere bilirim. O, hem büyük bir şair hem büyük insandı.” Atatürk, bir toplantıda Tevfik Fikret’i eleştiren bir davetliye de çok kızmış: “Siz, Fikret’i eleştirecek adam değilsiniz! O, karanlıklar içinde bir ışık görüp ve tüm milleti o ışığa doğru yöneltmeye çalışırken sizler nerelerdeydiniz? Neden onun gibi çığlık koparmadınız? Neden ona destek olmadınız? Efendiler, zaten parmakla sayılacak kadar az olan büyük adamlarımızı küçültmeye kalkışmayalım!” demişti.

   Aşiyan’ın Hikâyesi

   Amatör bir mimar olan Tevfik Fikret hayalini kurduğu Aşiyan’ın projesini kendisi çizmişti. Aksaray’daki evini satıp Aşiyan için anlaştığı müteahhit ise parayı alıp kaçtı. Köşk borçla bitirildi. Tevfik Fikret inşaat sırasında işçilerle birlikte çalıştı. 1906’da köşkün yapımı bitti. Tevfik Fikret, Boğaziçi’ne bakan büyük pencerelerle ve binayı saran geniş bir balkonla donattığı Aşiyan’ı çok seviyordu ama özenle inşa ettiği köşkte hem ülkenin haline kahrolduğundan hem de evlat hasretinden hastalandı. Tevfik Fikret Aşiyan’da sadece 9 yıl yaşayabildi. Köşkün adı olan Aşiyan zamanla semtin adı oldu.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Türkiye hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam