Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Ara Usta ve Görkemli Aphrodisias

   Ara Güler… Dünyanın en önemli fotoğrafçılarından birini, kendi deyimiyle foto muhabirini kaybettik.

   Ara Usta ve Görkemli Aphrodisias
   Levent Özçelik
   Insider

   05.12.18

   Dünyada ne var ne yok? Gezer, çeker, anlatır, yazar.

   Ara Usta’nın hemen her fotoğrafının uzunca yazılabilecek bir fotoğraf altı yazısı var. Hangi birini yazalım; Kumkapı Balıkçıları, işportacılar, vapurlar mı? Yoksa Winston Churchill, Pablo Picasso, Salvador Dali, Sophia Loren’den Yaşar Kemal’e uzanan portreleri mi hangisini. Eminim hepsinin uzunca hikâyeleri vardı Ara Güler’in anılarında. Binlerce yıllık antik şehir olan Aphrodisias’ı ise yüzlerce yıl bakıp koruyacağımız bir anıya dönüştürdü Ara Güler.

   Yaklaşık 60 yıl sonra, 2018'de, Ara Güler’in çay içtiği o kahvehanenin önündeyim. Ara Güler’in fotoğrafındaki kahvenin sundurmasını ayakta tutan sütun artık yok, müzedeki korunaklı yerini almış çoktan. Taşınan köyden kalan eski evlerin bazıları bugün müze mağazası, sergi alanı olarak kullanılıyor. İçim kıpır kıpır, bir an önce antik kentin içine girip keşfetmek istiyorum. Önce hipodroma ardından 10 bin kişilik tiyatroya gidiyorum. Ardından tören kapısı Tetrapylon’un önüne gelip soluklanıyorum. Geride bıraktığım yolda köylülerin terkedip Yeni Geyre’ye taşınmadan önce yaşadıkları pek çoğu kullanılmayan taş evler var. Ardından Aphrodite Tapınağı ve Hadrian Hamamı, Psikoposluk Sarayı, Agora, Bouleterion (Meclis Binası) ve 30 bin kişilik dev stadyumda geziyorum sırayla. Bu turda en çok etkilendiğim yerler, devasa stadyum ve heykel atölyeleri. Aphrodisias Antik Kenti’nin 2017 yılında UNESCO Kalıcı Miras Listesi’ne kaydedilmesinde en büyük etkenlerden birinin çok iyi korunmuş antik kent ve heykeller olduğu biliniyor. Gerçekten de gerek ören yerinde gerekse müze binasında sergilenen heykeller kusursuz denecek kadar iyi durumda. 


   Ara Usta, yolda kaybolup yüzyılların izine rast geldi Geyre’de.

   Aphrodisias, Yıl 1958

   Hayat Dergisi muhabiri Ara Güler o yıllarda henüz 30 yaşında. Aydın’da Adnan Menderes’in açılışını yapacağı barajın fotoğraflarını çekmek için Aydın’a gelir. Çekimi bitirdikten sonra, dönüş yolunda “kestirme bir yol biliyorum, oradan gidelim” diyen yerel şoför, yolu şaşırır, saatlerce yol giderler ve kaybolurlar. Güneş batar, karanlıkta aydınlık bir kahvehane görür Ara Usta ve şoföre bir çay içmek için duralım der. Ara Güler, bu köyden geçerken köylülerin tarihle iç içe yaşadığını görür ve pek anlam veremez. 1958 yılında ulaşımın köy yollarında oldukça zor olduğunu varsaydığımızdan Ara Güler şoföre bulundukları köyde kalmayı teklif eder. Ertesi sabah Ara Güler erken kalkıp biraz fotoğraf çekmek için dışarı çıkar, etrafta koca sütunlar, lahitler, çok iyi durumda heykel  ve heykel parçaları görür. Bir önceki gün baraj açılışında tüm renkli film rulolarını bitirdiğinden elinde kalan siyah&beyaz film makaralarından birini takar makinasına. Şaşkınlık içinde art arda basar deklanşöre. Vakit ilerledikçe şaşkınlığı daha da artar. Lahitlerde koltuk niyetine oturan, çamaşır yıkayan, hatta üzüm şırası süzen, sütunları ev inşaat etmek için kullananları görür. Köy adeta antik kentin üzerine kurulmuştur. 
   Ara Güler, köyde onlarca fotoğraf çekip İstanbul’a döner ve bölgeyi araştırmaya başlar. Ancak bölgeden herkesin bihaber olduğunun farkına varır. Çektiği fotoğrafları çeşitli mecralara gönderir sonuç alamaz. Son olarak Amerika’da yayımlanan bir dergi fotoğrafları beğenir ancak renkli kullanmak istediklerini belirtirler. 

   Ara Usta tekrar köye giderek renkli fotoğraflar çeker. Yazı için ise daha önceden tanıdığı Amerika’da yaşayan arkeolog arkadaşı Kenan Tevfik Erim’den destek alır. Dünya basınına dağılan bu fotoğraflar Roma dönemine ait binlerce yıllık bir antik şehrin kaderini değiştirir. Aphrodisias, yakın zamanda dünyaca ünlenecek, arkeologların ve tarihçilerin ilgisini çekecektir. Bu süreçte köy yeni Geyre’ye taşınır ve Kenan T. Erim’in ısrarlı çalışmalarıyla 1961 yılında arkeolojik kazılar başlar. 

   Kenan Tevfik Erim Aphrodisias’a ilk gelişini şöyle anlatır: “1959 yılının Temmuz’unda Nazilli’den yola çıktığımda bu denli önemli bir seyahat olduğunu tahmin bile edemezdim. Karacasu’dan sonra çok kötü toprak bir yolla Geyre’ye ulaşmadan önce Aphrodithe Tapınağı’nın sütunlarını gördüm. Köy tamamen Aphrodisias’ı kaplamıştı. Ancak muhteşemliğini gizleyememişti. Akşam olmadan cipim beni tekrar Nazilli’ye ulaştırdı. İlçenin tek otelindeki odamda günlüğüme şunları yazdığımı hatırlıyorum. Hayatımda yeni bir dönem başlıyor.”

   Hem Kenan T. Erim’in hem de Aphrodisias’ın hayatında yeni bir dönem başlar. Kazılar başlar. Köyde yer alan her türlü mimari yapı, Roma dönemi eserlerini de içinde barındırmaktadır. Lahitler, sütunlar, heykeller köylülerin ev, duvar vb. yapım işlerine malzeme olmuştur. Amerika’dan gelen arkeologlar Geyre’de araştırma yapmaya başladıklarında burasının Roma İmparatorluğu’na ait, tarihi M.Ö. 500’lü yıllara dayanan ve ismini tanrıça Afrodit’ten alan Aphrodisias antik kenti olduğunu anlar. Aphrodisias’ın hikâyesi 2017’de UNESCO Kalıcı Miras Listesi’ne kadar uzanır.

   Binlerce yılda depremler taşınmalarla yeni sayfalar açan Aphrodisias’ın günümüzde en yeni sayfasını kuşkusuz Ara Güler açmıştır. Aphrodisias her geçen gün daha da ünleniyor. Eğer bu görkrmli antik şehri ve müzeyi gezecekseniz sabah saatlerini öneririm. Olağanüstü ışık oyunları harika fotoğraflar çekecek ve vakit geçireceksiniz.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   1

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (1)

   SERHAT SOMUNCUOGLU

   Antik havuzun içinin temizlenip ziyaret rotasının değişmesi Harika oldu, tüm destekleyenlere 🙏🙏🙏

   Yorum Yap

   Turkiye hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam