Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Yeni Bir Dünyaya Açılan Kapı: Andaman Nicobar

   Port Blair’in başkenti olduğu adalar, Hindistan’a bağlı topraklar olmasına rağmen çok farklı bir profil çiziyor.

   Başkent Port Blair Güney Andaman Adası’nın doğu kıyılarında bir yarımada üzerinde yer alıyor. Yaklaşık 100 bin nüfuslu şehir, adaların giriş kapısı konumunda. Turistler önce buraya gelip sonrasında adaları keşfetmek üzere ayrılıyor. Eğer bir gününüzü ayırırsanız Port Blair’in tarihî yapısı Cellular Jail’i ziyaret etmenizi öneririz. Cellular Jail, İngiliz sömürge döneminden kalma bir yapı. İngilizlerin politik suçlarla mahkûm ettiği insanlar bu hapishanede tutuluyormuş. 1906 yılında tamamlanan yapı merkezindeki kuleden dağılan 7 kanat şeklinde inşa edilmiş. Hindistan’dan daha çok Myanmar ve Endonezya’ya yakın olan Bengal Körfezi’ndeki 572 adanın yalnızca birkaç düzine kadarı turist ziyaretlerine açık durumda. İki ada grubunu 10. kuzey paralelinin üzerinden geçtiği 150 kilometrelik “The Ten Degree Kanalı” birbirinden ayırır.


   Hindistan’ın deniz aşırı toprakları, doğasıyla ve sakladığı el değmemiş kültürleriyle ayrı bir dünyanın kapılarını açar.

   Orman İnsanları: Jarawa Kabilesi

   Jarawalar hakkında yapılan antropolojik çalışmalardan elde edilen bilgiler 2200 yıl öncesine kadar gidiyor. Önceden çok daha fazla olan nüfusları 18. yüzyıldaki İngiliz varlığının etkisiyle hastalık gibi sebeplerden dolayı azalmış. Bugün mümkün olduğunca korunsalar da insanlarla temasları gün geçtikçe artıyor.

   Hintçede “Orman İnsanları” anlamına gelen Jarawa ismi, Andaman Adaları’nın yaşlı ormanlarından geliyor. Bu ormanların içinde ilkel yaşamlarını sürdüren kabile, her geçen gün daha fazla ilgiyi üzerine çekiyor. “Chadda” isimli ağaçlardan yaptıkları kulübe benzeri yapılarda yaşayan kabilede ilk insan topluluklarında görüldüğü gibi çıplaklık hâkim. Kabile erkekleri özellikle avlanırken “Tohe” isimli göğüs korumalığı takıyorlar. Toheler başlarına, kollarına ve dizlerine taktıkları, bantlar gibi palmiye yapraklarından veya kabuklarından yapılır. Avcı-toplayıcı özelliklerini hâlâ koruyorlar. Tarım yapmayı bilmediklerinden “chooi” ağacından yaptıkları mızrak ve okları ile yaban domuzu, kaplumbağa ve balık avlayarak ya da ormanlarda yetişen meyveleri toplayarak yaşamlarını sürdürüyorlar.

   İlkel yaşamı tanımak adalara gelen turistler ve karadan gelen Hintliler için heyecan verici bir aktiviteye dönüşüyor. Son zamanlarda yapılaşmanın yasaklandığı adada bulunan “Andaman Trunk Road” isimli yol, kabile üyelerinin yaşam alanlarının tam ortasından geçiyor. Port Blair’deki “Antropological Museum” adalar üzerinde yaşayan kabileler hakkında bilgi alabileceğiniz bir müze. Ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.​

   Bakir Medeniyet: Kuzey Sentinel Adası

   Ada, yeryüzü üzerinden görebileceğiniz en izole yerleşim alanı ve asırlardır yalnızca Sentinelese kabilesine ev sahipliği yapıyor. Kabile yaşamı büyük bir sır olarak gizemini koruyor, çünkü Sentineleseler hayatlarında yenilik görmeye oldukça karşı olduklarını konuşmadan anlatabiliyorlar. Bengal Körfezi’nin berrak sularında, etrafındaki mercan resifi halkası ve kıyılarındaki kalın Mangrove ormanlarıyla dış etkilere karşı doğal bir koruması olmuş yıllarca. Hindistan hükümeti yıllarca süren iletişim kurma çalışmalarından sonuç alamamış. Hatta en büyük girişimleri ada sahiline yiyeceklerden oluşan hediyelerini bırakıp geri dönmek olmuş. Artık herhangi bir kontak kurma çalışması yok. Belki de teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin hep aynı kalacak olan tek topluluk Sentinelese kabilesi olacak.

   Andaman ve Nicobar Adaları'nın İncisi: Havelock Adası

   Port Blair’in karşısında yer alan Havelock Adası, Andaman ve Nicobar Adaları’nın en çok ziyaret edilen noktası. Tabii ki tesadüf değil. Havelock Adası plajlarının güzelliği Time dergisi tarafından tescillenmiş. Örneğin en ünlü plajı olan 7 numaralı Raghanagar Plajı, 2004 yılında Time dergisinin yaptığı “Dünyadaki En İyi 100 Plaj” listesinde ilk sırayı almış. Kristal berraklığındaki suları, yeşil doğası ve sarı kumları ile bu listedeki yerini hak ediyor. Sahillerinin hemen arkasındaki egzotik ormanlar adada geçireceğiniz tatilde ilginizi çekecek bir diğer ayrıntı.

   Ne Yenir?

   Pilav üzerinde sebzeli ve bol baharatlı Hint yemeği “Thali” Andaman ve Nicobar Adaları'nda kolaylıkla bulabileceğiniz bir yemek. Bunun yanı sıra adalardaki birçok restoranda deniz ürünlerini, kırlangıç gibi leziz barbekü balıklarını bulabilirsiniz. Taze ürünler arasından seçim yaparak güzel balık tabakları ile kendinize güzel bir ziyafet çekebilirsiniz.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Hindistran hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam