Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Ağacın Dallarında Uyanmaya Ne Dersiniz?

   Çoğumuzun küçükken filmlerde görüp keşke benim de olsa diyerek iç çektiğimiz ağaç evler... Çocukken bir ağaç eviniz olmadıysa üzülmeyin. Çünkü artık yetişkinler için de yapılan ağaç evler var.

   Neden Ağaç Ev?

   Kimileri için bazı küçük amatör denemelerle bir hayal olmanın ötesine geçen ağaç evlerin, başarılı şekilde yapılmış olanlarını görmek bile insanın içini huzurla doldurmaya yetiyor. Bu açıdan bakıldığında, Türkiye’de daha çok Karadeniz Bölgesi’nin çeşitli yerlerinde birer küçük model olarak bulunan ağaç evlerin, dünyada bazı noktalarda yaygın bir şekilde kullanıldığı da biliniyor. Dünyayı saran betonarme evlere nazire yapacak güzellikteki ağaç evler doğayla öylesine bütünleşmiş ki sanki doğanın bir parçası gibiler. Danimarka’dan Kanada’ya, Amerika’dan Japonya’ya, Belçika, İsveç, Güney Afrika ve Yeni Zelanda’da bile bulunan birbirinden ilginç bu ağaç evlerin birbirinden farklı konseptleri de görülmeye değer.

   Görünüşleri ile oldukça estetik bir yapıya sahip olan ve ağacın doğasından gelen bir ahenkle bulunduğu orman ortamına uyum sağlayan bu harika ağaç evler bulundukları yer itibarıyla da dünyanın en huzurlu yerleri haline gelebiliyor. İlk ortaya çıkış fikirleri, ilkel zamanlarda çevredeki vahşi hayvanlardan, zararlı böceklerden ve diğer tüm canlılardan gece vakitlerinde de korunmak için bir yüksekliğe çıkarak, kendince bir çözüm üretmek olan ağaç evler için artık mimari becerilerin de konuşturulduğu çok sayıda örnek bulunuyor. Bugüne kadar hemen hemen hepsinde ağaç ve ağaçtan elde edilen çeşitli malzemelerin kullanıldığı evlerin, artık beton ve çeşitli yapı malzemeleri ile desteklenerek de ortaya çıkarılması söz konusu olabiliyor.


   Yoğun şekilde orman barındıran Danimarka, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Belçika, İsveç ve Yeni Zelanda bu konuda en farklı ağaç evlere sahip yerlerden birkaçı.

   İlk Önce Orman Lazım

   Eğer şehir hayatını bırakmaya karar verip doğada yaşamaya karar verdiyseniz ya da böyle bir şeye cesaret ettiyseniz iş bunu yapmakla bitmiyor. Doğal olarak, bir ağaç ev yapmak istiyorsanız öncelikle ormanı olan bir bölgede olmalısınız. Dünyada ağaç evler yoğunluğunun bulunduğu bölgelere bakıldığında, bu bölgelerin geniş ormanlara sahip alanlar olduğu görülüyor. Özellikle şahsi mülkiyetlerin ormanlar içinden pay aldığı noktalarda birçok arsa sahibi, kendi alanına düşen orman alanlarında bir ev ya da birkaç odaya sahip kapalı bir alan oluşturarak, buraları bir dinlenme ve arınma noktası olarak kullanmaya devam ediyor. Kişilerin kendi mülkiyetleri olması sebebiyle bazen aralıklarla bazen ana yaşam alanı olarak kullandıkları bu evler, çevrede gezintiye çıkan kişiler tarafından rastgele bir biçimde görüldüğünde ya da bu evleri görmek üzere gezintiye çıkan kişilerce fark edildiğinde oldukça şaşırtıcı oluyor.

   Nasıl Tasarlanıyor?
   Ağaçların gökyüzüne doğru yükseldiği her noktasının değerlendirilebilmesi ile ortaya çıkan ağaç evler için çevrenin sunduğu imkanlardan ağaçların sağlamlığına ve ev yapımına uygunluğuna, kişilerin kendi zevklerinden tasarım beğenilerine kadar birçok unsur etkili oluyor. Bu noktada bilinen ev yapısından çok farklı bir şekilde, doğada benzerleri minyatür şeklinde görülebilecek olan kuş yuvalarına benzer evler yapılabiliyor. 

   İsveç, güzel ağaç evler barındırırken aynı zamanda bu evlerin tasarımlarıyla da fark yaratıyor. Mimari alanda da başarılı çalışmalara sahip olan ülkede, çevresi ayna ile kaplanmış bir ağaç ev bulunuyor. Bu evin cephelerinin ayna ile kaplanmış olmasından dolayı orman içinde fark edilmesi bile oldukça zor. Bunun dışında uzay gemisine benzer bir şekilde bir evle standart bir evin ağaca çıkarılması şeklinde duran değişik tasarımlara da bu bölgede yer verilebiliyor. Japonya’da da ağaç evlerde son derece şık tasarımlar görülürken en büyük ağaç evlere ise Kanada ve Amerika’da rastlanıyor. Siz de bu hayalin peşinden gidecek olursanız öncelikle sık ormanlık bir alan ve iyi bir tasarıma ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam