Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Adolphe Sax'ın Sesi: "Saksafon"

   Dinant'ın tarihi iki bölümden oluşur: Saksafonun icadından önce ve sonra...

   Mucit-müzisyen Adolphe Sax, saksafonu icat ettiğinde yalnızca kendine has bir yaratımda bulunmaz. Belçika ve Avrupa caz müziğinin temellerini de burada atar. Namur'dan bindiğiniz tren, sizi cazın romantik tınısı, saksafon melodileri ile dolu bir şehre götürüyor. Belçika'nın Valonya bölgesinde Meuse Vadisi'nde saklı Dinant kenti, aşk dolu anlarınıza eşlik etmek için sizi bekliyor.

   Şehirde kendini en belli eden yapı olan Notre Dame Kilisesi'ni biraz geçince, Adolphe Sax Müzesi'ni bulabilirsiniz. Müzenin önünde, Sax'ın "yanında fotoğraf çektirmeden olmaz" diyeceğiniz bir heykeli dikili. Müzeden nehrin tam karşısına baktığınızda ise Sax'ın eskiden yaşadığı ev görülebiliyor. Bu tarihi ve kültürel gezinin ardından ruhunuzu biraz müzikle beslemek elbette kaçınılmaz olacak.

   Bunun için Dinantlıların tercihi iki uğrak mekân olan Central Bar ve Bellagio Lounge'da başarılı caz müzisyenlerinin canlı performanslarını dinleyebilir ya da Dinant'ın meşhur Caz Geceleri'ne katılabilirsiniz. Gitmeden önce Sax'ın izindeki ünlü caz müzisyenlerinin, ustalarını anlattığı 2016 yapımlı belgesel Devil's Horn'a da muhakkak göz atmanızı öneririz.


   Saksafonların Geçit Töreni

   Tren garından şehir merkezine doğru yürürken Dinant, bir kartpostal gibi Notre Dame Kilisesi ve Charles De Gaulle Köprüsü ile karşınızda. Her biri temsil ettiği ülkeye özgü saksafon heykelleri, köprü üzerine sağlı sollu dizilmiş olarak şehrin hemen girişinde sizi selamlıyor. Birbirinden zevkli ve renkli desenlerle süslenmiş saksafon heykellerini tek tek incelemek isteyeceksiniz. Burada geçireceğiniz anlar hafızanızdan hiç çıkmayacak.

   Bir Tepenin Üzerinden Valonya

   Kısa bir teleferik yolculuğu ile Dinant şehrinin manzarası gözlerinizde gittikçe genişlemeye başlıyor. Teleferik hedefine ulaştığında, Maas Nehri ve ardında uzayıp giden Dinant kırları ayaklarınızın altında. Dinant Kalesi de bu tepenin üzerinde bulunuyor. Kalenin içinde ağaçların arasındaki kafe Les Canons, kahve molası için ideal. Belçika tarihine derinlemesine bir yolculuğun ardından günü kalenin surları üzerinde batırabilirsiniz.

   Roma Kalıntıları Arasında, Tabiatla Baş Başa

   Bölgenin saklı cenneti olan sakin ve huzurlu Furfooz Parkı'nda bir doğa yürüyüşü, eminiz ki size çok iyi gelecek. Binlerce yıllık gür ormanların çevrelediği parkta mağaralar ve Antik Roma'dan kalma hamam, tapınak gibi restore edilmiş yapılarla karşılaşıyorsunuz. Gerçek bir doğa aşığıysanız, bu park hem nefesinizi hem de aşkınızı tazeleyecek bir atmosfere sahip. Parkın içerisinde Maas Nehri kenarında brunch yapabileceğiniz La Flobette, aradığınız romantik piknik ortamını sizlere fazlasıyla sunacak. Bu doğa dostu mekânda servis edilen organik lezzetlerin, kahvaltılıkların ve tatlıların tadına doyamayacaksınız.

   Bir yanda Şehir Bir Yanda Doğa

   ​Burada yapabileceğiniz keyifli aktivitelerden biri de Maas Nehri boyunca kano ile dolaşmak. Tesislerden temin edilen kano sayısı sınırlı. Bu sebeple kano gezintinizi biraz erken saatlerde yapmanızı tavsiye ederiz. Sabahları başka planlarınız varsa üzülmeyin. Nehri gün boyunca düzenlenen 2 saatlik feribot turlarıyla dolaşma imkânınız da var. Ayrıca, yemyeşil Meuse Vadisi'ni dolaşmanız için bisiklet kiralama ofisleri de mevcut.

   Biblo Niyetine Kurabiye
   Dinant'ta bulabileceğiniz en ilginç hediyelik; Couqe de Dinant. Yapımında beyaz un ve bal dışında, su dahil olmak üzere hiçbir malzeme kullanılmıyor ve tahtadan kalıplarda; kalpli, şehir manzaralı, balıklı gibi envai çeşit şekillerde hazırlanıyor. Kurabiyeleri yemeyi deneyebilirsiniz ama oldukça sert olmaları ve uzun süre saklanabilmeleri sebebiyle daha çok evinizi dekore edebileceğiniz eşyalara benziyorlar.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam