Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   48 Saatte İzmir Turu

   İşte size plakçılardan antik kentlere, müzelerden lezzetli duraklara çekici bir mini İzmir rehberi! Pek çok İzmir seyahatinde işinize yarayacak 40 maddelik bir listeyle karşınızdayım... İçinde sanat ve şehir gezmesi de olan güzel bir İzmir önereceğim; içinde bol yeme-içme ile müzeler de var... İlk önce saat saat bir gidişat planladım ama sonra vazgeçtim; madde madde ben sunayım, siz kendinize uygun olanı seçin. Tabii ben yine de öneri mekânlarını, birbirine yakınlıklarına göre sıralıyorum ki, seyahat ederken size kolaylık olsun; işte buyurunuz...

   48 Saatte İzmir Turu
   Nilay Örnek
   Insider

   25.02.19

   Seyahat eder, sanatsever, tarihsever, sergi gezer, lezzet peşinde, doğanın içinde, dünyayı kelimelere döker.

   Birinci Gün

   İzmir turuna, temiz havası, etkileyici doğası, türlü türlü yeşilliği, çevredeki köylerden gelen yenebilir taptaze otları ve kuyu kebabıyla ünlü İzmir’in Tire ilçesine bir yolculukla başlamak ister misiniz?

   1- Türkiye'nin en büyük açıkhava üretici pazarı salı günleri Tire'de kuruluyor. Oraya mutlaka gidilmeli. Ama tabii salı günü, otomobil kiralanan ya da otomobille gidilen bir İzmir yolculuğu daha kolay olabilir.

   2- Madem Tire'ye gidildi o bölgenin ünlü “Tak Tak Kebabı” ya da diğer adıyla “Kuyu Kebabı” da yenilmeli. Kuyu kebabı hazırlanırken altına bir tepsi konulur; kebabın akan suyuyla da lezzetli bir pirinç çorbası yapılır. Dolayısıyla önce Tak Tak'ın çorbası içilmeli sonra da kebabı yenilmeli.

   3- Tire'ye gitmişken, rahat rahat oturayım mükellef bir sofrada yemek yiyelim diyenler için yılların Kaplan Dağ Restoranı'nı da önermiş olayım.

   4- Yine Tire'de yerelden genele yayılması gereken harika bir proje var: Gasto-Tire. Bölgenin yerel ürünleri ve büyüklerden kalma tariflerle bugünün öğretisini birleştiren Serkan Çakır, burada hem atölye yapıyor hem de önceden rezervasyon alınırsa mekan anında ziyaretçilerini ağırlamaya hazır olan bir restorana dönüşüyor.

   5- Tire'nin muhteşem güzellikteki dağ köylerinde bir gezinti harika olacaktır.

   6- Efes Antik Kenti'ni görmediyseniz ya da tekrar görmek isterseniz, çok yakınlarındasınız, işte tam zamanı! Tabii Efes Antik Kenti'ni hakkıyla gezmek için en az 2-3 saatin oraya ayrılması gerekiyor.

   İki yanındaki görkemli sütunlarla tarihi bir geçit töreninde yürüyormuş gibi hissedeceğiniz, kralların karşılandığı, dini törenlerin yapıldığı uzun Liman Caddesi, Hristiyanlığın ilk yedi kilisesinden biri olan Meryem Kilisesi. Antik çağın en zengin içeriğine sahip kütüphanelerinden biri olan, bugün de Efes'in ihtişamının temsilcisi sayılan, aynı zamanda bir anıt mezar niteliğiyle de dikkat çeken Celsus Kütüphanesi, üç katlı sahne yapısı, 24 bin kapasiteli oturma basamaklarıyla etkileyen, yakın zamanda da dünyaca ünlü pek çok yıldızı sahnesinde ağırlamış olan Büyük Tiyatro, Celsus Kütüphanesi ile Odeon arasında ulaşımı sağlayan, yayalar için yapılmış kaldırımvari alanındaki 'kadın ayağı' kazımasıyla, dünyanın ilk ilanını barındırdığı ve az ilerdeki “Aşk Evi”ni tasvir ettiği düşünülen Mermer Cadde, hem Celsus Kütüphanesi’ne hem de Skolastika Hamamı’na gizli bir geçitle bağlantısı olduğu belirtilen, zamanında pek çok ilişkiye şahit olmış “Aşk Evi”. Traianus Çeşmesi, kapı kirişinde Efes’in kuruluş efsanesini betimleyen kabartmalar barındıran Hadrian Tağınağı ve yoksullardan ücret alınmayan Skolastika Hamamı gibi yapıları üzerinde barındıran Kuretler Caddesi, Yunan Tanrıları ve tanrı ve imparator heykelleriyle donatılmış olan Belediye Binası, dönemin büyük toplantıları ile yarışmalarının yapıldığı Odeon ve Domitian Tapınağı mutlaka görülmeli.


   7- Efes Antik Kenti'nin üst kapısından çıktığınızda, virajlı bir yoldan ulaşabileceğiniz önemli bir merkez Meryem Ana Kilisesi. Burası doğası, Meryem Ana heykeli ve hikayesiyle görülmeye değer. Hristiyan turistlerin hacı olmak için uğradıkları bu maneviyatı yüksek yerde, dev bir dilek duvarı var; hiç boş kalmıyor.

   8- Akşam yemeği için İzmir'e dönelim... Konak Piere'e gidelim. Konak Piere 'i bir görmek lazım zaten. Burası 1950'li yılların sonuna kadar gümrük binası, 60'lı yıllarda ise balık hali olarak kullanılmış. İlginç olan noktalardan biri, buranın Fransız Mimar ve İnşaat Mühendisi Gustave Eiffel tarafından tasarlanması. Gustave Eiffel'in kim olduğunu soyadından çıkarın. Paris'in simgelerinden Eyfel kulesi ve ABD'deki Özgürlük Anıtı'nın mimarlarından biri malum. Basmane Garı da, Gustave Eiffel'in imzasını taşıyor. Farklı dönemlerde farklı alanlarda hizmet veren Konak Pier, bugün alışveriş mağazaları ve sinema salonuyla tatlı bir alışveriş merkezi.

   9- Konak Pier’in ucundaki Adabeyi Balık Restoranı'nda yemek yemek de keyifli.

   İkinci Gün 
   İkinci gün daha hızlı, bol duraklı. İzmir'in içindeyiz...

   10- Kahvaltıyı hamur işleriyle yapalım... Benim favorilerim, İstanbul'da öyle güzelini zor bulduğum için Leone Pastanesi'nde bademli kruvasan ve kahve.

   11- Hemen yakınında, Fransız Kültür Merkezi duvarında güzel duvar resimleri var. Sanatçı Jef Aeresol İzmir’e gelmişken muhteşem duvar resimleri yapmış; atlamamak lazım.

   12- İzmir'e gelmeden iki şeyi ucundan azıcık da olsa yemeden olmaz... Gevrek ve boyoz. Gevrek yani bizim simit için Zeynel Ergin Gevrek Fırını'na uğramak hoş olur. Burası Alsancak'ın ilk gevrek fırını; yaklaşık 80 yıl Rum bir aile tarafından işletilmiş ardından 1962 yılında fırının bugünkü sahibi olan Zeynel Ergin mekanı devralmış. Saint Joseph Lisesi'nin arkasında yer alan tek katlı Rum evi, yıllardır kara fırınında harika gevrekler yapıyor.

   13- Boyoz. Artık coğrafi işaret sahibi bir ürün boyoz. Alsancak Dostlar Fırını da sade, tahinli, ıspanaklı, pırasalı, enginarlı ve peynirli boyoz çeşitleriyle geleneksel lezzete farklı bir tat katıyor.

   14- Güzel bir günde Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde yürümek güzel. Buraya yakın İzmir Mask Müzesi de pek çok kişinin haberdar olmadığı, meraklısı için güzel bir butik müze. Anadolu maskları, tiyatro maskları, ritüel maskların da sergilendiği müzede, Aziz Nesin’in ölüm maskı da var. Eski bir ahşap İzmir evini de görmüş oluyorsunuz aynı zamanda.   15- İzmir'in köklü, sanata ve kaliteli koleksiyonlara meraklı ailelerinden Arkas Ailesi'nin müzesi her daim görülmeye değer. Özellikle de şu sıralar Arkas Müzesi'ndeki Post-Empresyonizm sergisi pek güzel.​16- Müzeden sonra kordonda keyifli bir yürüyüş ya da kentin pek çok yerinden kiralanan bisikletlerle kısa bir tur yapılabilir.

   Kemeraltı'nda Lezzetli Yemekler Turu

   Öğlen için Kemeraltı'nda bir lezzet turu güzel olabilir. Hele birkaç kişilik ekiple ile çıktıysanız tura, "bir tabak 3-4 çatal" düsturuyla pek çok yer gezebilirsiniz. Birkaç öneri de sıralayayım... Ben şahsen çoğunu İzmirli yeme içme meraklılarından Ahmet Güzelyağdöken ile gezerek öğrendim.

   17- Antalya Börekçisi, Antalya'daki Tevfik Usta meşhurdur, orada yiyenler, görenler bilecektir; hamuru Gaziantep'in katmeri gibi açılan bir börek düşünün, işte öyle... Minik bir yer, deneyebilirsiniz.

   18- Erhan Cem Harmanda, neredeyse çocukluğundan beri bu işi yapıyor. Bademli, cevizli ve antep fıstıklı ezme onun işi. Titizlikle yapıyor bu işi Elgani Ezmecizade'de. Uğranması gereken mekanlardan, tadılması gereken lezzetlerden...

   19- 1970'ten beri hizmet veren Doyuran Manisa Kebap müessesesinde tabii ki öncelik adından da anlaşılacağı gibi Manisa Kebabı'nın. Çok lezzetli bir tür ızgara şiş köftenin, taze pide, tereyağı ve yoğurtla taçlandığını, maydanoz ve ızgara domates-biberle tamamlandığını düşünün... Buranın açık ayranı ile Kemalpaşa tatlısını da pek severim ben; sevenler için piyazı da var.

   20- Kemeraltı'ndaki eski balıkçı haline "Balıkçılar Meydanı" ismi verilmiş; buradaki kadın heykeli pek hoş. Mert Taşkın Demir 2016'da yapmış.

   21- Turşu seviyorsanız Meşhur Kemeraltı Turşucusu Tahsin de tavsiye edeceğim yerlerden biri olabilir. Adında "meşhur" ibaresi olan yerleri pek sevmesem de görür görmez anlayacaksınız; mekân sizi kendisine çekiyor.

   22- "Zahmetsiz" şahane bir isim; kılçığı ayıklanmış ızgara balık için İzmirliler'in kullandığı bir isim. Kemeraltı'nda pek çok "zahmetsiz" mekân var. Turşucuyu az geçin misal hemen sol tarafta iyi bir tane var.

   Mirkelam Han'da Tire Köftesinin Peşinde

   23- Bizim Lokanta; Mirkelam Han içinde gerçekten lezzeti yerinde bir lokanta. Kışın salı ve Perşembe günleri yapılan ördek çorbası pek meşhur. Biz son gittiğimizde nohutlu işkembe, ciğer, elmalı kuru fasulye, balık çorbası gibi lezzetlerle pek mutlu olduk.

   24- Bizim Lokanta'nın hemen yakınında, Mirkelam Han'da Birol Üzmez'in 45'lik Plak Evi var. Türkiye'nin en müstesna plakçılarından biri sayılıyor.

   25- Bu arada yol üzerinde İstanbullular'ın Tahtakale'ye benzeteceği pek çok güzel alışveriş mekânı, kumaşçılar, boncukçular, takıcılar, ıncık cıncık her şeyin bulunabileceği onlarca dükkân var. Ben mesela Kızlar Ağası Han'daki Simbat Gümüş'ün tasarımlarını pek beğendim.

   26- Yine bu aralarda harika çay-kahve mekânları bulabilir gelen geçeni izlerken dinlenebilirsiniz.

   27- Kemeraltı'ndaki Gül Kebap'ta şöyle iskender hesabı pide üzeri tereyağlı yoğurt ve oranın özel köftesi ile döneri tadılası.

   28- Misal, ilk gün tavsiye ettiğim gibi Tire'ye gidemediniz. Tire köftesini kaçırmadınız en azından. Çünkü tarihi Agora'nın hemen karşı sırasında yer alan Tire Köftecisi Ali Usta'nın köfteleri Tire'yi aratmıyor.

   İzmir'in Agorası Alsancak'ın Süksesi

   29- Türkiye böyle; günlük yaşamların yanı başında tarih var. Ama burası bana tam tamına öyle gelir; İzmir'in Agorası... Grekçe bir kelime olan Agora, şehir meydanı, çarşı, pazar yeri anlamına geliyor. Tam da anlamına yakışır biçimde bugün çarşıların, yolun, otoparkın kenarında tarihî bir meydan. İzmir'in Namazgâh semtindeki Agora, Roma Dönemi'nden, MS 2. yüzyıldan kalma ve İon agoralarının en büyük ve en iyi korunmuş olanı. Smyrna Agorası'nın altyapısında birçok su kanalı var ki, bunlardan ikisi hâlâ işler vaziyette.

   30- Yine yakın mesafedeki Havra sokağında, meraklısı için pek çok balıkçı ve sakatatçı var.

   31- Kemeraltı yanındaki varyanttan çıkıp Konak'ta Körfez'e nazır Bahribaba Parkı'na gidebilirsiniz. Arkeoloji ve Etnografya Müzeleri bu parkın içindeler.

   32- Daha sonra vapurla Karşıyaka'ya geçebilir Bravo Pastanesi'nde çay içip yanında tatlı yiyebilirsiniz.

   33- Karşıyaka'ya geçmiyorsanız Alsancak'ın ünlü buluşma yerlerinden Reyhan Pastanesi'nde mutlaka "vişneli sükse"yi tatmalısınız.

   34- Bu arada artık doyulmuş olduğunu tahmin etsem de; lezzetlerini tatmak isteyebileceğiniz iki lezzet durağı daha önereyim. Menüsü günlük değişen, otlu, zeytinyağlı yemeklerin (e Girit malum) ağırlıklı olduğu Alsancak Mahallesi, Dr. Mustafa Enver Bey Caddesi'ndeki Mutfak Girit tavsiye edebileceğim yerlerden.

   Alsancak'ta Akşam Sefası

   35- Yine Alsancak Mahallesi'ndeki Balmumu Lokanta da lezzet ve gustolu muhabbetler için uğranılması gereken yemek mekânlarından.

   36- Akşam yemeğine hâlâ açsanız sahildeki balık pişiricilerinden biri ya da klasiklerden Deniz Restoran pek güzel gider.

   37- Ya da Pizza Venedik, sıcak atmosferi ve güzel pizzası, italyan lezzetleriyle bir klasik.

   38- Geceyi geç kapatmak isteyenler için Barlar Sokağı'nda müzikli eğlenceler mevcut.

   39- Baya geç saate kalındıysa 1950'lerden bugüne gelmiş olan Çorbacı İsmet farklı farklı çeşitte, lezzetli çorbalarıyla çok iyi mekan.

   40- Tatlı yiyelim; tatlı bitirelim... Arpège Patisserie, İzmir'in en güzel pastanelerinden. Pastaları, praline ve macaronları mutlaka tadılmalı.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   İzmir hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam