Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Uyumayan Şehir Beyrut’ta 72 saat!

   Hayatı boyunca hiç uyumamış bir şehir düşünün. Kimi zaman göz kamaştıran eğlencenin ışıklarından, kimi zaman acının göz yaşartan nöbetlerinden... Bazen de savaşın ortasında bile yaşamaya devam etmek için çalan sazların ve darbukanın sesinden... Orta Doğu’nun nazlı dilberi Beyrut, geçmişteki sükseli günlerine her geçen yıl biraz daha yaklaşıyor.

   Uyumayan Şehir Beyrut’ta 72 saat!
   Bahar Akıncı
   Insider

   30.11.18

   Dünyanın dört bir yanını gezer, gezdiği her köşenin hikâyesini yazar.

   İsminde bile tuhaf bir aura olduğunu düşündüğüm Beyrut’un arka mahallelerinden birinde, sarı-eski bir apartmanın üzerinde gördüğüm “the food dealer” tabelasının peşine düşmüş yürüyorum.  Daha önce defalarca geldiğim Beyrut, her seferinde birkaç tasarım dükkânı, restore edilmiş tarihî bir konak, stilize restoranlar, kütüphane-tasarımhane karışımı 3. nesil kahvehaneler, yeni açılan küçük ve tematik bir müze ile şaşırtmaya devam ediyor beni. 

   İşte yine aynı şey. Yine bu şehirdeki tuhaf büyünün peşinde, bu kez Eşrefiye Mahallesi’ndeki yokuşlardan birini tırmanıyorum. İstanbul’dan Güney Doğu’ya doğru indikçe değişen kokular, tatlar, renkler, dokular ve o şahane mistisizm, Beyrut’ta doruğa ulaşıyor. Üstelik şehrin kendi doğasında var olan tasarım gustosuna karışarak...  

   Küllerinden doğan şehir, artık ölümsüz müsün? Lübnan tarihinin en yıkıcı trajedisi 1975 ile 1990 arasında yaşanan iç savaş.  1975 yılında başlayan, 1990'a dek tam 15 yıl süren, 230 bin insanın ölümüne, 350 bin insanın yaralanmasına, 1 milyondan fazla insanın da ülkesini terk etmesine neden olan iç savaşın izlerini hâlen Beyrut'un tüm sokaklarında görüyorsun. Duvarlar bu acıları resmeden graffitililerle dolu. Yeniden yaratılıyor Beyrut. Her taraf inşaat. Eski ile yeninin birleşimi o kadar uyumlu ki, küllerinden doğan nefis bir kent var gözlerimin karşısında. 


   Beyrut şehir merkezinde itina ile bırakılmış 1 bina (Holiday Inn Oteli) üzerindeki tüm şarapnel parçaları, kurşun izleri ve acılar ile orada öyle dikiliyor. Yürek burkan bir iç savaş anıtı gibi. Lübnanlılar baktıkça birbirlerine neler yaptıklarını hatırlasınlar diye.

   Ateşkes yapıldıktan sonra Refik Hariri isminde multi-milyarder bir vatansever ortaya çıkıyor. 1992’de başbakanlık koltuğuna oturduktan sonra, Lübnan’ı bir şirket gibi halka açıyor ve topladığı fonlarla şehri ve ülkeyi adeta baştan yaratıyor. Hatta yapılan imar çalışmalarından sonra Beyrut kimilerince Haririgrad olarak anılmaya başlıyor. Gerek dünyanın en zengin adamlarından biri olması nedeniyle, gerek ailevi ilişkileri nedeniyle Lübnan’a çok büyük yabancı yatırımlar da çekiyor. Ancak başbakanlığı bıraktıktan 1 yıl sonra, 2005 yılında, tam da favori olduğu genel seçimlerden önce Beyrut’ta 1 ton TNT ile aşırı sağcı milislerce, trajik bir suikaste kurban gidiyor. 

   Fonda Fairuz, önümde Beyrut!
   Bu kez Dowton’a yakın bir otel tercih ediyorum ama Beyrut’ta hangi semtte kaldığınızın ulaşım açısından pek bir önemi yok. Çünkü Beyrut’taki tek toplu ulaşım taksi! Hiç bir takside taksimetre bulunmadığı gibi sıkı pazarlık yaparsan, kentin hemen her yerine 10 dolar ya da 15 Lübnan lirasına kolaylıkla gidebiliyorsun. 

   Eğer Beyrut’la ilk karşılaşmansa, ilk izlenimin “bir şehir küllerinden nasıl bu kadar güzel doğar?” olacak, sakın şaşırma. Eski nasıl bu kadar titizlikle renove edilirken, yeni nasıl olur da bu kadar eskiye uyumlu inşa edilir? Şehir tasarımcılığı diye bir şey varsa eğer Beyrut bu tanımdan fazlası ile faydalanmış. Öyle bir sentezi var ki, “ne kadar sakin bir meydan, nerede bu insanlar” diye düşündüğün bir sırada, köşeyi döndüğün anda kendini çılgın bir kalabalığın ortasında bulabiliyorsun. Ya da kulağındaki kilise çanının heybeti henüz dinmeden, bir adım atmanla Ezan sesinin müthiş huzuru içini kaplıyor. 

   Cuma tüm gün
   Bir şehri sadece yürüyerek ya da bisikletle keşfedenlerdenim. Beyrut’ta taksi ucuz olduğundan ve yokuş çok olduğundan, bisiklet pek yaygın değil. Hava ılıksa, her yere yürüyerek gitmen önerilir. Başlangıç noktamızı Downtown alırsak Beyrut’u 3 bölüme ayırabiliriz. 

   Uğramalı!

   Downtown’dan çıkıp denize doğru inen 5 kilometrelik “Korniş” (Kordon), ünlü Güvercin Kayalıkları ve üzerindeki oteller bölgesi Rauche semti.Downtown’ın merkezi Martyrs’ Square’den başlayarak kuzeye uzanan, tasarımcıların ve tasarım kafelerinin kalbi, hipster semti Gemmayzeh, hemen devamındaki Mar Mikael Caddesi ve bu iki caddeden denizin tam aksi yönünde yokuş yukarı tırmanılarak ulaşılan esnaf lokantaları ve tarihî konaklarıyla ünlü Eşrefiye.​Downtown’ın doğusunda yer alan bir zamanların en lüks ve havalı semti Hamra. 

   Cumartesi Tüm Gün

   Beyrut’ta tasarımın kalbi nerede atıyor, hipster’lar nerede yaşıyor bugün ona bakalım. Martyrs Square’deki ünlü Le Grey Hotel’i arkamıza alıp Gemmayzeh’ye doğru yürümeye başlayalım. İlk durak; URBANİSTA Beyrut, geceleri yaşayan bir şehir olduğu için erken saatte açılan sabahçı kahveleri az sayıda. En sevdiğim mahallelerden Gemmayzeh’deki @weareurbanista onlardan biri. Fonda #ellafitzgerald fincanımda sıkı bir almond moca, duvarda bir sürü dilden beyrut kitapları ile dolu bir kütüphane. Arkadaki küçük, yeşil bahçesiyle de hem okumak, hem çalışmak için ideal. Adres: Yanni building, Gouraud Street – Gemmayzeh.

   Açık ara Beyrut’un en iyi pizzacısı; Margherita

   1959 yılında Napoli’de açılan Pizzeria Margherita, Temmuz 2008’de Beyrut Gemmayzeh’deki Graound Street’e taşınıyor ve olay burada başlıyor. O tarihten bu yana, Beyrutlular minicik kapısında kuyruk. Taş-ahşap fırında pişen napoliten çıtır pizzalar, ahşap servislerde sunuluyor. Sadece pizzacı değil aynı zamanda mahallenin sıkı İtalyan lokantası. Gün geceye dönerken, mönüye yerel şaraplar ve çeşit çeşit margarita eşlik ediyor. Adres: Gouraud street, Beirut, Lebanon Tel. 00961 1 560 480

   Cumartesi gecesi ateşi: Kara tünelli MYU!

   8 yıl Montreal’de yaşayıp memleketine dönen şef Mourany Youssef, hayalini çok enteresan bir tasarımla gerçekleştirmiş: MYU. Bar siyah bir tünelle yemek bölümünden ayrılıyor, yemek yediğin bölüm ise tavana kadar aynalarla ve uzun şamdanlarla kaplı. Her gece farklı bir tarzda DJ performansı var. Adres: St. Antoine Street; 961-03-33-44-76

   Yer altı sığınağından gece kulübüne; B018

   Mevsimlerden kışsa, B018’e uğramadan Beyrut’tan dönmek olmaz. B018, aslında iç savaş yıllarında kullanılan dev bir sığınak. İçinde 20 bin mültecinin barındığı bir karantina. İç savaştan sonra mimar Bernard Khoury B018'in tasarımını savaşın yaralarını kapatmak yerine, yansıtacak şekilde tasarlamış ve ortaya çok anlamlı bir bar ve gece kulübü çıkmış. Şehrin tam kalbindeki Quarantina Meydanı’nda yer alan otoparkın içinde. Etrafı bomboş olduğu için mekânın nerede olduğunu kestirmek önce güç. Sonra ansızın karşına çıkan merdivenlerden aşağıya indiğinde, seni yerin altında bir çift dev kapak bekliyor. Mekân açılacağı zaman mekânın tavanını oluşturan dev kapaklar açılıyor ve dev bir ayna yavaş yavaş ortaya çıkıyor. 50 derece açıyı yakaladığı zaman duruyor ve içerideki insanların dış dünyayı görmelerini sağlıyor. Adres: Le Quarantina, +961 3 810 618

   Pazar: Mağara ve Müze Günü

   Jetta Grotto Mağarası Dünyanın en büyük kireç taşı mağaralarından biri olan Jetta Beyrut’a 18 km. mesafede. 11,550.00 LL ödeyerek hem üst hem alt kattaki mağaraları gezebilirsiniz. Ulaşım için taksi ile gidiş dönüş 40 dolara anlaşabilirsiniz. 

   Beyrut Ulusal Müzesi
   Ulusal Müze, prehistorik dönemden İslam İmparatorluğu dönemine dek uzanan koleksiyonlara sahip. Müzedeki 1300’den fazla eser, Lübnan iç savaşından kurtulmuş bu zarif binaya güçlü bir içerik katıyor. Müze pazartesileri hariç her gün saat 17.00’ye kadar açık.

   Sursock Müzesi
   Müzeye çevrilen nefis bir konak. 1961 yılında kapılarını açmış, Lübnan iç savaşında epey bir hasar görmüş, uzun yıllar kapalı kalmış ancak 2015’te restore edilerek yeniden açılmış. Sursock Müzesi, çağdaş sanatın tüm dünyadan eserlerine ev sahipliği yapmanın yanı sıra; yerel sanatçıları da destekliyor. Lübnan sanat sahnesinin zenginliğini görmek istiyorsanız, bu müzenin kapısından içeri mutlaka girin. Salı hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arası ziyarete açık. 

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Beyrut hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam