Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Lokal Deneyimler: Kapadokya Bisiklet Rotaları

   İpek Yolu’nu iki teker üzerinde keşfedebileceğiniz vadiler ve inanılmaz deneyimler sunacak bisiklet rotaları...

   Bisikletseverlerin hem doğanın büyüsüne hem de zorlayıcı yolların keyfine kapıldığı doğal bir parkur: Güzel Atlar Ülkesi. Bölge uzun süredir yerel bisikletçilerin birincil tercihleri arasında. Son yıllarda düzenlenen yerel ve uluslararası organizasyonlarla sayısız misafire kucak açıyor. Kapadokya’da dik yokuşlar keyifli inişlerle, engebeli vadiler sımsıcak gün batımı manzaralarıyla sona eriyor. Her rotanın sonunda bastığınız her pedalın ödülünü fazlasıyla alıyorsunuz.


   Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Bisiklet Buluşması

   Kapadokya Bisiklet Festivali’nin her sonbahar düzenlediği dağ bisikleti yarışları ve Bisiklet Köyü Buluşması Turu, başta Türk bisikletçiler olmak üzere yurt dışından birçok katılımcıyla gerçekleştiriliyor. Dağ bisikleti için rotaların bulunduğu bölgede amatör ve profesyonel bisiklet tutkunları buluşuyor. Türkiye’nin popüler gran fondo ve cross-country yarışlarının koşulduğu Kapadokya’da parkurlara yeni zorluklar ve mücadeleler ekleniyor.

   Dünya Bisikletçilerinin Kapadokya Deneyimi
   52. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu Kapadokya bölgesinde bisiklet sporu için önemli bir dönüm noktası oldu. 2016’daki etkinlikte, Kapadokya-Kapadokya adlı etapta bisikletçiler; Çavuşin, Göreme, Uçhisar, Ortahisar parkurunu dolaştılar. Zorlu etaba, şiddetli rüzgârın etkisi damga vurmuştu. İstanbul’dan uçakla gelen bisikletçilerin rötar sebebiyle dinlenme fırsatı da olmamıştı. Gelelim seyahatseverlere: Kapadokya turunuzdan önce, kaliteli bir dinlenme gerçekleştirdiğinizden emin olun. Böylece Kapadokya’yı keyfinize göre rotalar ve zevkli anlarla dolu bir bisiklet gezisi ile dolaşabilirsiniz.

   Tarihî Göreme Millî Parkı Turu

   Meskendir Vadisi – Güllü Dere – Kızılçukur Vadisi Kapadokya turunuza, profesyonellerin yaptığı gibi, Paşabağ’dan başlayın. Ancak gidonu çevre yoluna değil, Meskendir Deresi’ne kırın. Gezinizin muhakkak bir gününü Çavuşin vadilerine ayırın. Kapadokya yürüyüş ve dağ bisikleti yollarının en yoğun olduğu yerler buradadır. Yer yer seri, bazen ise engebeli inişlerle binlerce yıllık kayaçların aralarından geçerek Göreme Tarihî Millî Parkı’nın peribacalarına ulaşırsınız. Üç Haçlı Kilise’nin duvar işlemelerini inceledikten sonra kısa bir mola verebilirsiniz. Rotanızın üzerinde daha birçok antik kilise bulunuyor. Ana hat Meskendir Vadisi’nden Köyiçi Vadisi, Çallıdere, Güllü Deresi’ne açılan yol ayrımları ve sonu görünmeyen patikalar meraklı ruhunuzu harekete geçirecektir. Bu patikaları aşınca görecekleriniz “iyi ki” dedirtecek cinsten. Kısa bir tırmanışın ardından, günü Kızılçukur seyir tepesinde güneşin batışıyla sonlandırmak ise yorgunluğunuzu unutturacak.

   Göreme Açık Hava Müzesi Turu

   Zemi Deresi Vadisi – Kelebek Vadisi Bu tura başlamak için iki seçeneğiniz var, ister sabahın ilk ışıklarıyla sıcak hava balonuyla yükselip rotanızı belirleyin, isterseniz Göreme’nin merkezinden Zemi Deresi’ne doğru kendinizi keyifli bir maceraya götürün. Gür ormanları delip geçen patikaları takip ederken bol bol durup fotoğraf çekmek isteyebilirsiniz. Rüzgâr ile aşınmış doğa harikası tepecikler ve geçitler yolculuğunuza eşlik edecek. Eğer güne balonda başladıysanız, Göreme sokaklarını aşarak Aydın Kırağı Yolu’nu takip edin ve bir başka doğa harikası olan Kelebek Vadisi’ne ulaşın. Turu hava kararmadan tamamlarsanız, yolunuzu biraz uzatıp asfalt yollardan seyrederek Göreme Açık Hava Müzesi’nde Tokalı ve Karanlık Kilise’yi de görebilirsiniz.

   Çavuşin - Uçhisar Kalesi Turu

   Âşıklar Vadisi – Bağlıdere - Güvercinlik Vadisi Bölgede oldukça rağbet gören bir başka turun ilk ayağı, yine Paşabağ mevkinden başlayan Âşıklar Vadisi. Yükseltinin görece fazla olduğu arazide araçla günübirlik gezilerin yapılması sebebiyle, yollar daha kolay aşılıyor. Yine tatlı yokuşlar çıkacağınız ve tekrar kendinizi rüzgâra bırakacağınız inişleri ve çıkışları bol bir rota. Yeni bir günü Âşıklar Vadisi’nde karşıladıktan sonra vadide yükselen balonları seyrederek yola başlayın. Meraklanmayın, rotanızın üzerinde dinlenmeniz ve manzaraları fotoğraflamanız için birçok tesis var. Kendinizi biraz zorlamak ve doğa ile mücadele etmek isterseniz yan yollardan Bağlıdere’ye bağlanabilirsiniz. Burası daha engebeli bir alan olsa da gün batımı için mükemmel noktalardan biri. Âşıklar Vadisi’ni dümdüz takip edin, Uçhisar merkezden geçerek Güvercinlik Vadisi’ne ulaşın. Vadi yamaçları Kapadokya Bisiklet Festivali’nin değişmeyen rotaları arasında yer alır. Yürüyüş için biraz zor, ancak dağ bisikleti için idealdir. Akşama doğru yolun sonuna geldiğinizde ise Uçhisar Kalesi’nin ışıkları yolunuzu aydınlatacak. Burada kendinizi güzel bir akşam yemeği ile ödüllendirmeyi ihmal etmeyin.

   Ortahisar’ın Gizemli Vadileri Turu

   Gomeda Vadisi – Pancarlık Vadisi Gerçek bir macera arıyorsanız, Ortahisar’a en az bir gününüzü ayırın. Hallaç Manastırı ve İshak Kalesi’ni turladıktan sonra, Kapadokya’nın peribacası bulunmayan ancak muhteşem doğası ve gizemli hikâyeleriyle Gomeda’ya doğru pedallarınızı çevirin. Rivayete göre iyilik ve kötülük arasındaki savaştan mağlup ayrılan kötülük, buradaki mağaraların içine saklanmış. Uçsuz bucaksız tüneller ve karanlık mağaralarla dolu ürkütücü bir vadi Gomeda. Vadiden akan Bey Deresi de yolculuğunuz boyunca size eşlik edecek. Vadide biraz ilerleyince de Üzengi İçmecesi ile karşılaşıyorsunuz. Mataranızdaki su biterse Üzengi’nin kükürtlü suyu temizdir, çekinmeden içebilirsiniz. Gomeda Vadisi’ndeki karanlık bölgeler olan Yer Altı Şehri ve Kaya Kemer’i yakından görmek isteyenler yanında bir el feneri bulundurmalı. Aziz Basilos ve Alakara Kiliseleri’ndeki tarihe de tanık olmadan Gomeda turunuzu sonlandırmayın. Eğer Gomeda’nın ihtişamına kapılıp da akşamı bulmadıysanız Pancarlık Vadisi yoluna da uğrayabilirsiniz. Yol üzerinde Antik Roma’ya ait iki tapınak daha bulunuyor: Pancarlık ve Sarıca Kiliseleri. Popüler bisiklet rotalarından biri olan Pancarlık Vadisi’nde zafer turunuzu atarken, bir sonraki gelişinizde kendinize Kapadokya’ya tekrar ve tekrar gelme sözünü verin.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Kapadokya hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam