Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Lokal "Bağ Bozumu" Deneyimleri

   Tarih kadar eski bir meyvenin sunduğu lezzet…

   Tarihin her döneminde bağ bozumları, bütün coğrafyalarda lezzete atılan ilk adımdı. Üzüm hep vardı elbette; fakat üzümü daha geniş alanlarda yetiştirip sabırla büyümesini bekleyip, bir içeceğe dönüştürmenin ilk izlerine Kafkasya’da, milattan önce 7000 yılına kadar uzanan bir zaman diliminde rastlanır. Birçok kültürün temeline yerleşerek o kültürün renklerinden biri hâline gelen şarap, eski zamanlarda en çok Yunan, Roma, Mısır ve Babil medeniyetlerini etkilemiştir. Hatta Mısır hiyerogliflerinde, üzüm kaç dönümlük bir araziye ekildiği, bu alanlardan ne kadar mahsul elde edildiği, kimlerin çalıştığı, bağ bozumunun ne zaman yapıldığı ve nihayetinde ortaya çıkan ürünler ile ilgili kayıt tutulmuştur. Babillerde de şarap dükkânları ile ilgili yasalar düzenlenmiştir. Çağlar boyunca şarabın önemi birçok coğrafyada aynı kalmıştır. Bol oksijenli ve rüzgârlı havaların bitkisi olan üzüm bağları, ülkemizde özellikle Ege’de yoğunluktadır. Türkiye’nin bol oksijenli ve rüzgârın eksik olmadığı Datça ve tabii ki Urla bölgeleri, Türkiye’de bağ yetiştiriciliğinin zirvesi olarak gösterilir. Avrupa’da başlayıp dünyaya yayılan bu gurme deneyimin en iyi olduğu destinasyonları sizler için bir araya getirdik.   Douro Vadisi, Portekiz

   "Güneşin Dokunduğu Vadi" Douro’da, dünyaca ünlü Porto Şarapları’nın üretildiği üzümler yetişir. Porto’nun kuzeyinde Barca d’Alva ve Barqueiros arasındaki 100 kilometre mesafede, 250 bin hektarlık alana yayılan bağların çoğu nehir kenarındaki tepelerde, birbiri üzerine yapılmış teraslarda bulunur. Tourica Franca, Touriga Nacional, Tinta Barroca, Tinta Cao ve Tempranillo gibi yerel üzümler vadi boyunca uzanan bağlarda yetiştirilir. Douro Vadisi aynı zamanda üzüm yetiştiriciliğinin yapıldığı, dünyadaki en eski alanlardan birisidir. Bölgede zaten var olan üzüm bağları, 1100’lü yıllarda, kilise teşvikleriyle birlikte çok daha geniş bir alana yayılmış, 16. yüzyılda da edinilen tecrübe doğrultusunda en kaliteli hâline ulaşmıştır. 19. yüzyılda ortaya çıkan asma paraziti Douro’daki üzüm varlığı için oldukça büyük bir tehlike hâline gelmiş. Vadideki bütün faaliyetler bitme noktasına gelmişken Dona Antonia Adelaide Ferreira, vadideki arazilerin çoğunu satın alıp yeniden ekim yaparak Douro’yu ve ünlü Porto şaraplarını kurtaran kişi olmuş.

   Onun sayesinde bugün UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan vadide faaliyet gösteren 30 bin üzerinde üretici, eylül başından ekim sonuna kadar süren bağ bozumu şöleninde, vadinin en güzel renklere büründüğü dönemde hasat yapabiliyor. Üzümler; Noval, Carvalhas, Seixo, Vergellas, Roeda, Bom Retiro ve Ervamorio gibi vadinin önde gelen şarap evlerinde konukların kadehlerini dolduruyor.

   1947 yılında Amerika’da doğan ve dünyanın en ünlü ve etkisi en yüksek şarap eleştirmeninden bahsetmeden olmaz. Robert Parker, 1975 yılından beri şarap ve şarapla ilgili her şeyle ilgileniyor. Aynı yıl yazmaya başladığı şarap rehberi çalışması ise hâlâ devam ediyor. Bugün www.robertparker.com adresinde, dünyanın önde gelen şarap üretim bölgelerinin kritiğini bulabilirsiniz. 1970-2015 arasında üretilen şarapları bölge bölge puanlayıp, olgunluk derecesine göre 7 kategoride sınıflandırdığı ayrıntılı çalışmaya şarabınızı seçmeden önce göz atmalısınız.

   Bordeaux, Fransa

   350 tarihî alan ve düzinelerce müzesiyle şehir, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor. Bordeaux, Roma İmparatorluğu döneminden bu yana ünlü üretim merkezlerinden biri olmuştur. Bugün de şarap denildiğinde akla ilk gelen destinasyonlardan biri. 250 bin dönümlük bir arazide yılda yaklaşık 900 bin şişelik bir üretim gerçekleştiriliyor. Her ne kadar kırmızı şarabın diyarı olarak bilinse de, beyaz şarap da Bordeaux için oldukça önemli bir yere sahip. Günümüzde Bordeaux şarapları yaklaşık 150 yıl önce yapılan bir sınıflandırma sistemine göre kategorize ediliyor. Uzun yıllar geçmesine rağmen bu sınıflandırmada önemli bir değişiklik yaşanmamıştır. Kaliteli ürünler Bordeaux arazilerinde yetişen Sauvignon Blanc, Semillon ve Muscadelle, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot, Petit Verdot ve Malbec üzümlerinin işlenmesiyle ortaya çıkar. Bölgede bulunan La Dominque, Cheval Blanc, Maison du Vin de Saint-Emilion, Villemaurine, Sales Pomerol ve Candale şarap evleri, sunumları, ürünlerinin kalitesi ve çevrelerinde uzanan üzüm bağlarıyla bütünleşen güzel doğalarıyla Bordeaux’da bağ bozumu deneyimini yaşayabileceğiniz en güzel yerler arasındadırlar.

   Champagne, Fransa

   Şampanyanın ana vatanı olarak adlandırılan ve her kutlamada görmeye alışık olduğumuz bu içkiye ismini veren kasaba, Fransa’nın Reims şehrinde yer alır. Bölgede uzun yıllardır şampanya üreticiliği yapan çiftçiler bulunur. Şampanya üretimi yapan onlarca üreticinin mahzenleri ziyaretçi akınına uğrar. Champagne’de arazi, şampanya yapımında kullanılan Chardonnay, Pinot Noir ve Pinot Meunier çeşitlerinden oluşan üzüm bağlarıyla doludur. Reims’e gittiğinizde rezervasyonunuzu yaptırıp bölgede yetişen üzümlerden yapılan şampanyaları tadabileceğiniz turlara katılabilirsiniz. Birbirinden güzel onlarca evin mahzenleri sizi bekliyor. Champagne gezinizde şu sözü aklınızdan çıkarmayın: "Gerçek şampanya, yalnızca Champagne’de yapılır." İtalya’nın kuzeyindeki Veneto bölgesi de şampanya benzeri beyaz köpüklü şarabı "Prosecco" ile adından söz ettirir. Burada yetişen, yüksek asiditeye, dengeli bir aromaya sahip "Glera" üzümlerinden üretilen Prosecco, yumuşak içimli oluşuyla şampanyanın alternatifi olarak tercih edilir.

   Toskana, İtalya

   Orta Çağ atmosferini hâlâ hissedebileceğiniz Floransa’da, ikonlaşmış Toskana doğasında yer alan onlarca şarap evi görebilirsiniz. Arno Nehri’nin sağladığı mikro iklim, bölgede üzüm yetiştiriciliği yapanlar için en büyük avantaj olarak görülüyor. Tepeler boyunca uzanan bağlar, Rönesans’la hatırlanan bölgenin diğer yüzünü oluşturuyor. Toskana’daki Bolgheri, Chianti ve Montalcino bölgeleri sahip olduğu bağlar ve şarap evleri ile dünya çapında bir üne sahiplerdir. Ürettikleri ürünler dünyanın birçok şehrindeki restoranlarda kolaylıkla bulunabilir. Chianti, Toskana’nın en geleneksel ve en köklü şarap üretim bölgesidir. Sangiovese üzümlerinden yapılan kırmızı şarapları, bölgenin imzası niteliğindedir. Burada dolaşırken İngilizlerin ilgisinin oldukça fazla olduğunu görebilirsiniz. Chianti’ye o kadar fazla İngiliz geliyor ki, bölgeyi kendi taktıkları isimle anıyorlar: Chiantishire. İtalya’nın kültür mirasının çoğunu barındıran Toskana’nın üzüm bağlarıyla kaplı doğasında yol alırken, Castello di Vicchiomaggio, Val D’Orcia, Azienda Agricola Case Basse, Tenuta Ciacci Piccolomini d’Aragona ve Poggio Antico gibi şarap evlerini ziyaret edebilirsiniz. Toskana’da bir parantez de Castello di Brolio’ya açmak gerekir. Chianti’nin güneyinde yer alan şarap evi bölgede adından söz ettiren ve en kaliteli ürünlerin üretildiği yerlerden birisi. 1100’lü yıllardan itibaren Ricasoli Ailesi’ne ait olan şato çevresinde bölgenin en eski üzümleri yetiştirilir. Şato Gotik mimarisiyle de beğeninizi fazlasıyla kazanacak. Montepulciano üzümü en başta kendisiyle aynı ismi taşıyan kasaba Montepulciano olmak üzere İtalya’nın birçok bölgesinde de yetiştirilen bir şarap üzümü çeşididir. Sangiovese’den sonra en geniş alanda yetiştirilen 2. türdür ve bölgede yetişen kırmızı şaraplar için kullanılır.

   Katalonya, İspanya

   Bağ bozumu denildiğinde akla gelen bir destinasyon da, İspanya’nın sanat şehri Barselona’nın arka bahçesi diyebileceğimiz Katalonya’dır. Burada şarap üretimi, bölgenin mütevazılığından uzak bir profil çizer. Özellikle Penedes adı verilen bölge, Katalonya’ya özgü şarapların üretiminde başı çekiyor. Üzüm yetiştiriciliği bu bölgede nesillerdir yaşayan Torres Ailesi sayesinde gelişmiştir. Nesilden nesle aktardıkları bilgi ve tecrübe sayesinde bugün Katalonya şarapları dünyada adından sıklıkla söz ettiren bir konuma geldi. Miguel Torres Şarap Evi’nde bu mirasın kaynağını yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz. Katalan şarabı deneyiminizi perçinlemek isterseniz, Penedes’teki Vilafranca del Penedès Şarap Müzesi’ni ziyaret etmelisiniz.

   Mendoza, Arjantin

   Dünyanın en büyük ilk 5 üreticisinden biri olan Arjantin’in en iyi üzümlerini yetiştiren bölge Mendoza’dır. Avrupa kökenli Malbec üzümlerinin yetiştirildiği bağlar, zamanla sadece Arjantin’le anılır hâle gelmiş. Malbec dışında Torrontes, Douce Noir, Cabernet Sauvignon, Syrah ve Chardonnay üzümleri de Mendoza’da önemli bir yer tutar. Arjantin ayrıca dünyanın en yüksekte bulunan üzüm bağına ev sahipliği yapar. Coğrafi olarak zirveyi temsil eden bölge, lezzet ve kalite olarak da bu özelliğini destekler. 1831 yılında kurulan Bodega Colome Şarap Evi, deniz seviyesinden 3 bin metre yükseklikteki bağlarıyla her yıl yüzlerce litre şarap üretir.

   Elqui Vadisi, Şili

   Şili’nin genelinde üzüm yetiştiriciliği yapılır fakat Elqui Vadisi’ni diğer bölgelerden ayıran özelliği ülkede şarap üretimi yapılan en yüksek nokta olması ve muhteşem manzarasıdır. Vadide yetiştirilen Cabernet Sauvignon ve Şiraz üzümlerinden elde edilen aromalı şarapları dünya çapında bir üne kavuşmuş ve Şili’nin büyük üreticilerden biri olmasını sağlamıştır. Geceleri ise tepelerde uzanan bağların üzerinde, gökyüzünde harika bir yıldız şovu izleyebilirsiniz. Yüksekte olması nedeniyle temiz bir görüşle gökyüzünün parıldayan kuşağı Samanyolu, başınızı yukarı kaldırdığınızda karşınızda kalacak.

   Stellenbosch, Güney Afrika

   Kara kıtanın güney ucundaki Stellenbosch, Güney Afrika’nın en büyük ve en önemli şarap üretim bölgesidir. Afrika’daki en eski Avrupalı yerleşim merkezlerinden biri olan bölge, bugün Paarl ve Franschhoek vadilerinde yetişen üzümlerden üretilen şarapları tüm dünyaya dağıtır. Bölge, 2002’den bu yana dünyanın en iyi şarap rotaları arasında gösteriliyor.

   Şiraz, İran

   1979 yılından önce İran, güneybatısında bulunan Şiraz kenti çevresinde yetiştirilen siyah üzümlerden elde edilen şaraplarıyla ünlüydü. O zamana kadar bölgede yaşayan çoğu insan bu üzümlerden şarap üretiyordu. İslam devrimiyle birlikte ülkede şarap yasaklandı, imalathaneler kapatıldı ve İran’da binlerce yıllık bir kültür böylelikle yok oldu. Fakat çok daha öncesinde Şiraz’da yetişen üzümler, Avusturalya’ya kadar dünyanın birçok bölgesine taşındı ve bu lezzet İran dışında da yaşamaya bu sayede devam ediyor. Avustralya’da dünyanın en eski Şiraz bağları; Barosso ve McLaren vadilerinde yetiştiriliyor. Avustralya, şarap konusunda dünyada adından söz ettirmeyi başarıyorsa, Şiraz bağlarının bu konuda ülkeye katkısı kesinlikle yadsınamaz. Batı Avustralya’nın Margaret Nehri kıyıları, Sidney yakınlarındaki Hunter Vadisi ve Melbourne’deki Yarra Vadisi, ülkenin şarap üretiminde öne çıkan diğer bölgeleridir.

   Lucien Arkas Bağları, Türkiye

   İzmir’in Torbalı ilçesinde bulunan bağlar, yüzyıllardır bağcılığın yapıldığı Ege’nin en gözde üretim merkezlerinden biri. Torbalı’da, 1168 dönümlük geniş bir arazide yetiştirilen üzümler organik bağcılık yöntemleriyle yetiştirilir. Bu sayede farklı aromasıyla dikkat çeken, kaliteli şaraplar ortaya çıkar. Bağlardan toplanan üzümler 6 saat gibi kısa bir sürede, hemen işleme alınır. Bu hız, Lucien Arkas Bağları’nda üretilen şarapların kalitesine doğrudan etki eder. Lucien Arkas Bağları’nda bulunan tadım merkezi LA Mahzen, dünyanın en iyi sömelyelerinden birisi olarak gösterilen İtalyan Paolo Basso’nun hazırladığı ve dünyanın en iyi mahzenlerini sıraladığı kitapta kendine yer bulmuştur. Ege’de şarap konusunda dikkat çeken bir diğer yer de Datça’dır. Ilıman, bol oksijen barındıran havası sayesinde bağcılık ve şarap üretimi ilçede önemli bir yere gelmiş durumda. Bölge tarihinde de önemli bir yer tutan şarap üreticiliği bugün Datça’da birçok ailenin temel uğraşıdır. Kendi yetiştirdikleri üzümlerle kendi şaraplarını yapan işletmeler oldukça fazla. Datça’daki bu küçük işletmelerde şarap yapımının inceliklerini öğrenebilir, bağ bozumu etkinliklerine katılabilir ve tadım konusunda dersler alabilirsiniz.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam