Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap
   Art

   Likör Fabrikası'ndan Sanat Galerisine; Pilevneli Fabrika

   Cumhuriyet tarihinin ikonik yapılarından Mecidiyeköy'deki Tarihi Likör Fabrikası'nın bir sanat galerisine dönüşümü

   Fransız asıllı ünlü mimar Robert Mallet-Stevens tarafından 1930 yılında inşa edilen ve “kültür varlığı” olarak tescillenmesine rağmen bölgede yapılan inşaatlar sırasında yıkıldıktan sonra aslına uygun olarak yeniden inşa edilen Mecidiyeköy’deki Tarihi Likör Fabrikası, bugün çağdaş sanatın en güzel örneklerine ev sahipliği yapan bir galeri olarak sanatseverleri ağırlıyor. 

   Dört bin metrekarelik alanıyla Tophane-i Amire’den sonra Türkiye’nin ikinci büyük galerisi olan Pilevneli Fabrika’da yerli ve yabancı çok sayıda sanatçının eserlerine yer verilen sergiler yer alıyor. Pilevneli Fabrika’nın ve aynı zamanda İstanbul Art News gazetesinin de kurucusu olan Murat Pilevneli’nin 2017 yılında Dolapdere’de hayata geçirdiği Pilevneli Dolapdere adında bir sanat galerisi daha bulunuyor. 

   Cumhuriyet’in Simge Yapılarından Biri

   Galeriden bahsetmeden önce Cumhuriyet Dönemi’nin ilk kazanımlarından olan likör fabrikasına biraz değinmemek bu sembol binaya haksızlık olur. Cumhuriyet’in kuruluşunun ardından, Atatürk’ün girişimleri sonucu inşa edilen fabrika, dönemin kalkınma projelerinin simgelerinden biriydi. 1930’lu yıllarda 48 dönümlük dev bir arazi üzerine inşa edilen fabrikanın arsası, önce hemen yanı başındaki Ali Sami Yen Stadı’nın, ardından da Boğaziçi Köprüsü’nün bağlantı yollarının yapılmasıyla birlikte günden güne ufaldı. Art-deco çizgilerin hâkim olduğu mimarisiyle oldukça zarif bir görünümü olan fabrikanın yıkımı o dönem kamuoyu tarafından tepkilerle karşılaşsa da, binanın yeniden aslına uygun karakteriyle inşa edilmesi yüreklere bir nebze de olsa su serpmeyi başardı. 


   10 Sanatçı / 10 Bireysel Pratik

   Reprodüksiyonu Mimar Emre Arolat tarafından gerçekleştirilen binanın yeniden sanat galerisi olarak kullanıma açılması ise, İstanbul’un kültür-sanat çevresi için güzel bir sürpriz oldu. Geçtiğimiz Aralık ayında “Fabrika’da: 10 Sanatçı / 10 Bireysel Pratik” sergisiyle kapılarını açan Pilevneli Galeri, serginin sona erdiği Ocak ayının sonuna dek yaklaşık 40 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Refik Anadol, Hans Op de Beeck, Daniel Firman, Arik Levy, Tony Matelli, Ida Tursic&Wilfried Mille, Youssef Nabil, Şener Özmen, Jean Pigozzi ve Erdoğan Zümrütoğlu’nun eserlerinin yer aldığı sergi sanatseverlerin büyük beğenisiyle karşılaştı.

   Takip eden günlerde de kalıcı sergilerin yanı sıra misafir sergilerin yer aldığı galeri, “Kâğıt” başlıklı karma bir seçkiye, “Vaad Edilmemiş Topraklar” (Kezban Arca Batıbeki) isimli kişisel sergiye, “Genç Cumhuriyetin Cesur Hamlesi olarak Mecidiyeköy Likör ve Kanyak Fabrikası ve dahası: Kent Hafızası Bağlamında Vıkvıklanmalar” sergisine ve “Yeni Bir Umutsuzluk” (Şener Özmen) başlıklı bir diğer kişisel sergiye ev sahipliği yaparak İstanbul’un sanat hayatına sağladığı katkıyı pekiştirdi.

   Pilevneli Fabrika’ya Ulaşım

   Galeri, Mecidiyeköy’de olduğu için ulaşım da son derece rahat. Quasar İstanbul’un sınırları içindeki galeriye metro ve metrobüs aracılığıyla ulaşmak mümkün. Pilevneli’ye kendi aracınızla gidecek olursanız yeraltı otoparkına park ettikten sonra galeriye ulaşmak için biraz dolaşmanız gerekiyor.

   Son bir bilgi daha… Pilevneli Fabrika, sanat meraklılarının yoğun ilgisiyle karşılaşmış olsa da mekânın ne kadar süre boyunca açık kalacağı tam olarak netleşmiş değil. Galeriye geçici olarak tahsis edilmiş olan bina, açılış tarihinden itibaren 1 - 1,5 yıl olarak belirtilen süre boyunca ziyaretçileri ağırlayacak. O yüzden Tarihi Likör Fabrikası’nın yeniden inşa edilmiş halini ve galeriyi görmek istiyorsanız biraz aceleci olmakta fayda var. Pazartesi günleri ziyaretçilere kapalı olan Pilevneli Fabrika’yı salı, perşembe, cuma, cumartesi günleri 10.00 - 18.00, çarşamba günleri 10.00 - 20.00 ve pazar günleri ise 12.00 - 18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

   Photo Credits

   facebook.com/pilevneligallery

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Türkiye hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam