Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Kuzey Makedonya’da Heykeller Şehri: Üsküp

   Vizesiz oluşu nedeniyle birçok Türk turisti çektiği gibi bizi de çekmişti Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp. Gitmeye bir anda karar vermiştik. Şimdi iyi ki gitmişiz diyoruz…

   Kuzey Makedonya’da Heykeller Şehri: Üsküp
   Sercan Kurtuldu
   Trendy

   15.10.19

   Gitmeden önce birkaç Makedonca kelime öğrenmiştik olur da işimize yarar diye… Merhaba anlamına gelen “zdravgo” ve teşekkür ederim anlamına gelen “fala” bunlardan sadece iki tanesi… Değil Makedonca öğrendiğimiz kelimeleri söylemek Üsküp’te neredeyse İngilizce konuşmaya bile gerek kalmadı… O kadar çok Türk vardı ki kendimizi hiç yalnız hissetmedik. 

   Biz Üsküp seyahatimiz için üç gün ayırmıştık, ilk gün şehir merkezini gezecek, ikinci gün Matka Kanyonu'na gidecek ve son gün akşam döneceğimiz için sabahtan Vodno Dağı'nın zirvesindeki Milenyum Haçı'na çıkacaktık. 

   Heykeller Şehri Üsküp

   Uçağımız başkent Üsküp’e indiğinde Vardar Nehri sebebiyle ikiye ayrılan bir şehir karşıladı bizi. Nehir üzerinde ise şehrin sembollerinden biri olarak kabul edilen ve yapımına 1451 yılında Fatih Sultan Mehmet’in emri ile başlanan Taş Köprü yer alıyor. İnşası 18 yıl süren 214 metre uzunluğundaki Taş Köprü, günümüzde hâlâ ilk günkü heybetini gözler önüne seriyor. Üsküp’te özellikle 2010 yılından sonra gerçekleştirilen modernleşme çalışmaları sonrasında Vardar Nehri üzerinde Taş Köprü'ye uygun olarak tasarlanmış alternatif köprüler de yapılmıştır.

   Üsküp "Heykeller Şehri" olarak lanse ediliyor, bunu okuduğunuzda ilk başta anlam veremiyorsunuz belki; ancak şehre adım atar atmaz neden böyle lanse edildiğine dair hiç şüpheniz kalmıyor. Ve evet, kesinlikle çok haklılar. Şehrin tarihî meydanında, ana caddelerinde ya da köprülerinde yürürken, hemen her köşe başında, binaların tepesinde ve hatta Vardar Nehri’nin ortasında bile çeşitli sanatçıların heykelleri ile karşılaşıyorsunuz. 

   Makedonya Ulusal Arkeoloji Müzesi

   Şehrin tarihî geçmişini merak edenlerin özellikle ziyaret etmesi gereken yerler listesinde Makedonya Ulusal Arkeoloji Müzesi ile Üsküp Kalesi ilk sırada kendisine yer buluyor.

   Makedonya Ulusal Arkeoloji Müzesi, şehrin merkezinde yer alan Taş Köprü’nün ayağında yer alması sebebiyle ulaşım açısından ziyaretçilerine büyük kolaylık sağlıyor. Tarih öncesi, Orta Çağ ve Osmanlı döneminden çeşitli kapların ve paraların sergilendiği müzede çeşitli heykeller, birçok tablo ve Büyük İskender ile ailesinin tasvir edildiği 13 adet balmumu heykel ziyaretçilerini ağırlıyor. Orijinali İstanbul’da olmasına rağmen bir kopyası sergilenen Büyük İskender Lahidi, müzenin en çok ilgi gören eseri konumunda yer alıyor. 

   Müze ziyaretinizi tamamladıktan sonra yolunuzu ünlü restoranların ve çeşitli hediyelik eşya dükkânlarının yer aldığı Türk çarşısından geçirip Üsküp Kalesi'ne çıkabilir ve şehri tepeden izleyebilirsiniz.


   Rahibe Terasa Evi

   İçerisinde Taş Köprü’nün de bulunduğu Üsküp’ün tarihi meydanına çok yakın bir konumda “Rahibe Terasa” evi yer alıyor. Hristiyan dünyasının ünlü rahibelerinden olan Rahibe Terasa’nın anısına yapılan bu iki katlı evin ilk katı müze olarak kullanılıyor. Müzede Rahibe Terasa’nın yatağı, eşyaları ve kendisine verilen ödüller sergilenirken evin ikinci katı ise ibadetini gerçekleştirmek isteyenler için kilise olarak hizmet veriyor.

   Matka Kanyonu

   İkinci gün Matka Kanyonu'na gitmek üzere yola çıktık. Kanyona taksi ve belediye otobüsü ile ulaşım mümkün. Biz daha ekonomik olması sebebiyle belediye otobüsünü tercih ettik. Otogarın hemen bitişiğinde yer alan belediye otobüsü garajından 60 numaralı otobüs ile Matka Kanyonu'na ulaştık. 

   Matka Kanyonu, dünyanın en büyük yapay gölü olma özelliğini elinde bulunduruyor. Kelebeklerle dolu kanyonun tadını tekne turu ile çıkartabilirsiniz. Sporseverler için gölde kano gezisi fırsatı varken dileyenler eşsiz manzaraya sahip kanyonun içindeki engebeli yolda yürüyüş de yapabilirler.

   Milenyum Haçı

   Üçüncü ve son günümüzde Milenyum Haçı'na çıkmak için şehir garajına doğru yola koyulduk. Garajdan otobüse binip Milenyum Haçı'nın yakınlarına ulaşabilirsiniz. Ancak belirtmem gerekir ki belli bir yere kadar otobüsle gidip sonrasında teleferikle zirveye çıkmanız gerekiyor. Vodno Dağı’nın tepesinde yer alan 66 metre yüksekliğindeki bu dev yapı Üsküp ve çevresinden rahatça görülebiliyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Üsküp hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam