Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap
   Art

   Zamansız Sokaklardaki Sürrealizm: Dali’nin Köyü Figueres

   Tatil yapmayı deniz, kum, güneş ekseninden çıkartarak tarihin ayak izlerini takip etmeye döndürenler için harika bir lokasyon: Figueres.

   Salvador Dali, 11 Mayıs 1904’te dünyaya geldi ve muhtemelen o günden beri şehrin gördüğü ve dünyaya armağan ettiği en yaratıcı insandı. 1974 yılında yapımında sanatsal açıdan görev aldığı şehir tiyatrosu daha sonraları kendi adıyla anılacak bir müzeye dönüştürüldüğünde aslında bu küçük şehri de dünyaya tanıtmış oldu. Nasıl ki Kafka’nın ruhunun Prag’daki sokaklarda hâlâ yaşadığına inanılıyorsa, Dali’nin de Figueres sokaklarında hâlâ yaşadığına inanılıyor. Girona'da bulunan Figueres’e gitmek fazlasıyla kolay olduğundan gezginler için şehir bir merak noktası hâline gelmiş. Barselona’dan yaklaşık iki saatlik bir tren yolcuğunun ardından kendinizi Dali’nin sokaklarında buluyorsunuz. On beş dakikalık kısa bir şehir turundan sonra Dali Müzesi’ne ulaştığınızda ise kendi tasarlamış olduğu bu bina sizi daha içeri girmeden büyülüyor. Binanın çatısında gördüğünüz yumurtalar sanatçı için çok önemli. Dali’nin en sevdiği yiyecek olması ve doğumu simgelemesi açısından sanatçının kendini ifade ediş şekli de denebilir.


   Dali’nin nefesini ensenizde hissederek yürüdüğünüz sokaklarda etrafınızı sanat kokusu saracak.

   Film setlerini aratmayacak güzellikteki bu Katalan şehrine Dali’nin elbette çok fazla katkısı olmuştur, fakat gezdikçe şehrin aslında başlı başına ayrı bir dünya olduğunu fark ediyorsunuz. Figueres’teki birçok bina 1950 İspanya İç Savaşı sırasında isyancılar tarafından bombalanmış ve bu yüzden şehirdeki çoğu yapı bu tarihten sonra yeniden inşa edilmiş. Bu yüzdendir ki Figueres’te çok düzenli bir şehir planlama görüyorsunuz. Turizm geliri açısından şehre büyük kazançlar getirmesi de cabası. Figueres aynı zamanda dünyada kahvaltı konusunda en şanslı olacağınız şehirlerden. Neredeyse her köşe başına konuşlanmış olan kahvaltıcılar isteklerinizi fazlasıyla karşılayacak. Figueres’ten Dali’nin hayatının dokunduğu bir başka yere doğru yola çıkıyoruz: Cadaques!

   Aşk ve Deniz Kokulu Cadaqués

   Kayalıkların arasında adeta gizli bir güzellik olarak saklanmış olan bu kasaba, Dali’nin eviyle ünleniyor. Zamanında Dali’yi görmek isteyen ünlü sanatçıların kasabaya gelmesiyle birlikte, sanat çevrelerinin turizm merkezi olmuş da diyebiliriz. Bu isimler arasında Picasso, André Breton, Joan Miró’yu sayabiliriz. Fransa sınırına yakınlığı ile Fransız etkilerini de görebileceğiniz kasaba adeta iki ülkenin de tarihini içinde barındırıyor. Ayrıca birbirinden güzel dört ayrı plajı bulunuyor.

   Playa Es Blanc

   Şehrin merkezine olan yakınlığından dolayı fazlasıyla tercih edilen bu plaj, küçük olmasına rağmen gün içerisinde birçok misafir ağırlıyor. Çok fazla bar ve restoran barındırmasıysa plajın çok tercih edilmesindeki bir diğer etken.

   Playa Sa Conca

   Doğal güzelliğini yitirmemiş ve el değmemiş olan bu plaj çıplak yüzmek isteyenler için ideal. Bir nevi çıplaklar plajı olarak da anılan plaj ne yazık ki merkeze çok yakın bir konumda değil. Fakat gittiğinizde sizi büyüleyeceği için o kadarcık yolu göze almaya değer.

   Playa Grande

   Kasabanın merkezindeki bu plaj aynı zamanda kasabanın en büyük plajı olma unvanını da taşıyor. Yürüyerek ulaşabildiğiniz plajın girişinde ise sizi Dali heykeli karşılıyor. Yine içinde birçok bar olan plajdan çıkmadan tüm gününüzü geçirebilirsiniz.

   Playa Es Sortell

   Kasabanın merkezine 300 metre uzaklıktaki bu plajın alametifarikası ise Cadaqués’nin modern yapıları ve beyaz evleri eşliğinde yüzme şansı veriyor olması. Sahilin yanında bulunan köprüden küçük bir ada olan Es Sortell’e geçerek güzel bir deneyim yaşayabilirsiniz.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Figueres hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam