Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap
   Art

   Yemyeşil Çimenlerin Üzerinde Devasa Heykeller, Gibbs Farm Heykel Parkı

   Auckland'ın kuzeyinde yeşillik bir arazide dolaşırken bir anda karşınıza çıkan devasa heykeller gerçeküstü bir dünyaya ayak basmışsınız hissini yaratabilir.

   Yeni Zelanda’nın en gelişkin şehirlerinden biri olan Auckland’ın kuzeyinde, şehir merkezine bir saatlik mesafede bulunan bir park ziyaretçileri masalsı bir dünyanın içine çekiyor. Güney yarımkürenin en geniş limanı olan Kaipara Limanı’na soğru uzanan Gibbs Farm Heykel Parkı için, açık havada bir sanat müzesi demek doğru bir niteleme olacaktır.

   Gibbs Farm Heykel Parkı, 1991 yılında Yeni Zelandalı iş adamı sanat koleksiyoneri Alan Gibbs’in girişimleriyle ortaya çıkıyor. Gibbs’in 1991 yılında bu araziyi satın alışıyla birlikte dünyadaki en çok sayıda büyük ölçekli çağdaş heykele sahip parklardan birinin ilk adımları da atılmaya başlıyor. Alan ve Jenny Gibbs çiftinin hâli hazırda 20 yıldan fazla süredir biriktirdikleri oldukça geniş bir sanat koleksiyonları bulunuyordu. Alan Gibbs ve mimar Noel Lane tarafından tasarlanan, 400 hektarlık bir alana yayılmış olan bu sanat parkındaki tüm eserler buraya özel olarak istek üzerine yaratılmış eserler. Bu konuda parkın fikir babası Alan Gibbs, sanatçılara bu teklifle gidildiğinde onları en çok mücadeleye zorlayan konunun bu parkın genişliği olduğunu söylüyor. 


   “Aklı olan hiç kimse bizim bu yaptığımızı yapmaz” Alan Gibbs

   Sonsuz Gökyüzüne Uzanan Dev Eserler

   Graham Bennett, Richard Serra, Anish Kapoor, Sol Lewitt ve Len Lye gibi sanatçılardan toplamda 30’a yakın eserleriyle parkın gerçeküstü dünyasını harikulade bir şekilde kurmuşlar. Parktaki eserlerin tümü soyutlama ve sadeleşmeyi esas alan sanat akımı “abstract minimalism” (soyut minimalizm) alanında verilmiş site-specific (bölgeye özel) eserler. Tüm sadeliğinin ve soyutlamanın yanı sıra ziyaret edenleri en çok şaşırtacak olan şey kuşkusuz eserlerin ölçeği.

   İçlerinde en ilgi çekenlerinden biri de Anish Kapoor'un "Dismemberment, Site 1" adlı eseri, iki tepenin arasından iki yöne uzanan, dev kırmızı bir gramofon borusunu andıran eser gerçekten olağanüstü büyüklükte.

   Bir diğer örnek de koskoca bir tepenin üzerine gökten düşen ve karikatür çizgilerine sahip devasa bir mendili andıran, Neil Dawson tarafından yaratılmış "Horizons". Dawson'ın eseri parkın en sembolik parçalarından. Park için yapılan ilk eserlerden biri olan ve 1994 yılında yerleştirilen "Horizons" devasa bir mendili andırsa da aslında kaynak ve boyama tekniğiyle ağır çelikten yapılmış bir heykel.

   Marijke de Goey'in eseri "The Mermaid" ise parkın içerisinde oluşturulan yapay bir gölün üzerinde bir köprü. Fakat bu köprü elbette herhangi bir köprüden çok başka. "The Mermaid" yani "denizkızı" isimli eser gölün iki yakasını birbirine kocaman mavi küp iskeletleriyle birleştiriyor. İçi boş, yalnızca iskelet olan bu eserin kemerli bir köprü misali iki yakaya uzanışı parktaki birçok eser gibi mühendislik harikası bir çalışmanın da katkısıyla hayata geçmiş.

   Parkta karşılaşacağınız bir de koru var. Sık ökaliptus ağaçlarından oluşan bu ökaliptus korusunda ağaçların gövdelerine dikey biçimde yerleştirilmiş kırmızı parlak ışıklarla oluşturulan atmosferin yaratıcısı Peter Roche. "Saddleblaze" ismini verdiği bu eser parktaki etkileyici ışık işlerinden biri.

   Dolaşırken suya doğru uzanmış Roma kemerleri, 250 metre boyunca uzanan çelik levhadan oluşmuş, kıvrılarak tepeyi dolaşan bir duvar, dev bir tesla bobini ve daha pek çok ilginç eserle karşılaşacaksınız. Bu parkta çağdaş sanatın "devasa" eserlerini incelemek oldukça büyüleyici bir deneyim. Yan yana dizilmiş eserlerin bulunduğu kapalı salon müzelerden farklı olduğu şüphesiz.

   Gibbs Farm'ın bir diğer ilginç özelliği her ne kadar heykel parkı olsa da çiftlik özelliğini de kaybetmemesi. Parkı gezerken koyun, zürafa, alpaka ve devekuşu gibi hayvanları parktaki sanat eserlerinin etrafında ya da uzakta bir tepenin üzerinde otlarken görmeniz mümkün. Parkı ziyaret etmeyi planlayanlar için şu detayı belirtmek gerekir. Gibbs Farm Heykel Parkı, her ay yalnızca birkaç günlüğüne ziyarete açık oluyor ve ziyaret etmek isteyenlerin önceden rezervasyon yaptırması isteniyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Yeni Zelanda hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam