Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap
   Art

   Yedinci Kıta’nın Hikâyesi

   İstanbul’da sanat dolu bir sonbahar, 16. İstanbul Bienali

   İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) Koç Holding sponsorluğunda düzenlediği İstanbul Bienali, bu yıl Yedinci Kıta isimli temasıyla on altıncı kez düzenleniyor. 14 Eylül tarihinde kapılarını açan Bienal, 10 Kasım tarihine dek yirmi beş ülkeden elli altı sanatçının eserlerinin sergilendiği üç farklı noktada sanatseverleri ağırlamaya devam edecek.

   Yeni Jeolojik Çağın Ortasında

   Küratörlüğünü Fransız yazar ve akademisyen Nicolas Bourriaud’nün üstlendiği Bienal, tema başlığını Pasifik Okyanusu’nun ortasında bulunan ve 3,4 milyon kilometrekarelik büyüklüğüyle hayret uyandıran atık yığınından alıyor. Popüler bilimin “Yedinci Kıta” ismiyle andığı 7 milyon ton ağırlığındaki bu kütle, belki de ironik bir biçimde insanoğlunun düşüşünü simgeliyor.


   Pek çok bilim insanı, insanoğlunun bin yıllardan bu yana dünyanın ekolojik dengesine verdiği zararın yeni bir jeolojik çağın başlangıcına neden olduğu yönünde görüş birliğine varmış durumda. Antroposen Çağı olarak adlandırılan bu dönem doğa ile kültür arasındaki keskin ayrımın belirsizleşmesini ve tamamı insan eliyle şekillendirilen doğanın kendi özünden uzaklaştırılarak sunileşmesini ifade ediyor. Yeni çağın meydana getirdiği bu acı sonuçları küresel ısınma ve okyanusun ortasındaki “Yedinci Kıta” bağlamında gözler önüne seren 16. İstanbul Bienali, insanlığın gezegenimiz üzerinde yarattığı tahribata sanatın çarpıcı gücüyle dikkat çekmeyi hedefleyen iki yüz yirmi esere ev sahipliği yapıyor.   Pera Müzesi’nde Kurmaca Bir Geçmiş

   Pera Müzesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nin Tophane binası ile Büyükada’da sergilenen eserler, tüm mekânlarda ücretsiz olarak görülebiliyor. Bourriaud, Bienal’i ağırlayan mekânların hepsinin serginin farklı bir yönünü temsil ettiğini belirtiyor. Film gösterimleri, sanatçı performansları ve konuşma programı gibi etkinliklerin de dahil edildiği Yedinci Kıta’nın Pera Müzesi ayağında, eserlerinde kurmaca arkeolojik dünyalar yaratarak tarihi bir anlamda yeniden kuran ve paralel dünyalara dair yeni bakış açıları sunan on üç sanatçı yer alıyor.

   Bu anlamda üç ayrı katta sergilenen farklı sanatçılara ait eserler anlamsal bir bütünlük hissi de uyandırıyor. Örneğin, müzenin üçüncü katında bulunan ve Norman Daly’nin yaklaşık olarak kırk yıl boyunca üzerinde çalıştığı Llhuros Uygarlığı sergisi, ziyaretçileri tamamıyla kurmaca bir uygarlığın antropolojik, arkeolojik ve kültürel geçmişine doğru etkileyici bir yolculuğa çıkartırken, aynı katta yer alan Charles Avary’nin kurmaca adası ve bu adadaki insanların gündelik hayatlarını konu alan eserleri de gerçek ile kurgu arasındaki çizginin belirsizliği hakkındaki algıyı manipüle ediyor.

   Pera Müzesi - Sanatçılar

   Anzo [José Iranzo Almonacid], Pia Arke, Charles Avery, Norman Daly, Ernst Haeckel, Evru/Zush, Sanam Khatibi, Melvin Moti, Glauco Rodrigues, Luigi Serafini, Paul Sietsema, Simon Starling, Piotr Uklański

   MSGSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nde Canlı Performanslar

   MSGSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi, Bienal’in ana mekânı olarak otuz yedi sanatçının ve sanatçı kolektifinin eserlerine ev sahipliği yapıyor. Çeşitli canlı performansların da sergilendiği Müze’de her cumartesi Çek asıllı sanatçı Eva Koťátková’nın, Empatiyi Yeniden Kurma Makinesi, 12-19-26 Ekim ile 2 Kasım tarihlerinde ise Los Angeles’li sanatçı Max Hooper Schneider’in Bir Karpuz Kafaya Dönüşmek isimli eserleriyle ortaya koydukları performansı izlemek mümkün.

   MSGSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi – Sanatçılar

   Deniz Aktaş, Özlem Altın, Jonathas de Andrade, Korakrit Arunanondchai, Ozan Atalan, Radcliffe Bailey, Rebecca Belmore, Dora Budor, Johannes Büttner, En Man Chang, Mariechen Danz, Elmas Deniz, David Douard, Simon Fujiwara, Anna Bella Geiger, Claudia Martínez Garay, Pakui Hardware (Ugnius Gelguda & Neringa Černiauskaitė), Eloise Hawser, Marguerite Humeau, Suzanne Husky, Rashid Johnson, Feral Atlas Collective, Eva Kot'átková, Agnieszka Kurant, Tala Madani, Jared Madere, Turiya Magadlela, Ursula Mayer, Güneş Terkol & Güçlü Öztekin, Mika Rottenberg, Max Hooper Schneider, Ylva Snöfrid, Jennifer Tee, Suzanne Treister, Ambera Wellmann, Haegue Yang, Müge Yılmaz, Phillip Zach

   Büyükada’da Sanatın Peşinde

   Bienal’in bir diğer yerleşkesi olan Büyükada’da bulunan eserler, adanın kozmopolit ruhunu yansıtacak şekilde beş farklı noktada sergileniyor. İskele Meydanı’nda Andrea Zittel, Anadolu Kulübü’nde Armin Linke ile Ursula Mayer, Hacopulo Köşkü’nde Monster Chetwynd, Mizzi Köşkü’nde Glenn Ligon, Taş Mektep’te ise Hale Tenger’e ait çalışmaların yer aldığı bu bölüm, eserlerin sergilenmesi için tercih edilen her bir mekân kadar ilgi çekici ve özel.

   Büyükada - Sanatçılar

   Monster Chetwynd, Glenn Ligon, Armin Linke, Ursula Mayer, Hale Tenger, Andrea Zittel


   ​16. İstanbul Bienali Ziyaret Saatleri


   Bienal, pazartesi günleri dışında haftanın altı günü 10.00 ila 18.00 saatleri arasında görülebiliyor. Diğer mekânlardan farklı olarak hafta içi 19.00, cuma günleri 22.00’a dek ziyaret edilebilen Pera Müzesi ise pazar günleri 12.00 – 18.00 saatleri arasında sanatseverleri ağırlamayı bekliyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam