Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap
   Art

   Vivian Maier ile "Blind Date"

   Film festivalinde yanlış gün, bilet, film kombinasyonu idi bu tanışma. Tam anlamıyla sinema perdesine kilitlendim, fotoğraf sergisi gibi bir film, fotoroman gibi bir hayat. Evet Vivian Maier ile tanışmam tanım anlamıyla "Blind Date" idi.

   Vivian Maier ile "Blind Date"
   Levent Özçelik
   Art

   01.03.19

   Dünyada ne var ne yok? Gezer, çeker, anlatır, yazar.

   1926, New York yılında New York’ta dünyaya gelen, 2009 yılında Chicago hayata veda Fransız asıllı, kökleri Avusturya Macaristan’a kadar uzanan bir aileden geliyor Maier. Ancak buna takılmayın, öyle ya geçtiğimiz yüzyılda savaşlardan ve göçlerden olsa gerek özellikle Avrupa’da pek çok millet birbirine karıştı, soyadlar paylaşıldı. Konumuz bu değil, biz dışarıdan baktığınızda son derece sıradan bir hayat süren bir kadının biyografisine odaklanalım. Onun peşinde hikâyelerini okuyan, takip eden, daha doğrusu Vivian Maier’den haberi olan ilk küçük azınlıktan biri olma şansına tesadüfen eriştim. 

   Vivian Maier’in hayatını böylesine sıra dışı yapan şey yaşadığı hayatla beraber ondan sonra, ardından yaşananlar. Birkaç yıl öncesine kadar Maier ile ilgili Google’da bulunan tek şey ölüm ilanı iken bugün bir milyondan fazla sayfa açılıyor. 

   Vivian Maier’in fotoğrafçılık dışında kalan hayatı ile ilgili bilgilerde pek bir anormallik yok. Aile kökleri Fransa’nın küçük bir kasabasına uzanıyor. Avusturya-Macaristan kökleri de var Maier’in. New York’ta doğmuş, ardından 1956 yılında Chicago’ya yerleşmiş ve kırk yıl kadar dadılık yapmış. Bilinen farklı çocuklara dadılık yaparken farklı ailelerle onların evinde yaşamış. Bir dönem yazar-yapımcı Phil Donahue’nin çocuklarına dadılık yapmışlığı da var. Yani ailelerin kendisine verdiği odalarda geçen bir hayat. İzin günerinde şehre gidip yürüyüşler yapan, fotoğraf çeken bir karakter. Bunun dışında bilinen bir özel hayatı yok. Hatta arkadaşı ve akrabası da yok, kendi içinde içe dönük bir hayat anlayacağınız. Tüm bunları nereden mi biliyoruz? Vivian Maier gibi Chicago’da yaşayan John Maloof’un araştırmalarından. John Maloof’un Vivian Maier ile yollarının nasıl kesiştiğine sonra geleceğiz. 


   Yıllarca olağanüstü fotoğraflar çeken ancak bunları tek bir kişiyle bile paylaşmayan bir kadından bahsediyoruz. Maier yaşadığı sürece bastırdığı fotoğraflarını ne kimseyle paylaşmış ne de göstermiş.

   Gizemli Dadı...
   Hemen herkes “evet boynunda fotoğraf makinasıyla gezer fotoğraf çekerdi ancak çektiği fotoğrafları görmedik” şeklinde anlatıyorlar onu. Vivian Maier’in hayatında olduğu gibi fotoğraflarında da bu gizem var.  

   Geçtiğimiz Yüzyılın En İyi Kadın Fotoğrafçılarından
   Vivian Maier’ın fotoğraflarını ona özgü yapan, sıkça kullandığı yansımalar, sarılmalar, el ele tutuşmalar, gölgeler, ayak fetişleri ve günümün deyimiyle selfie’leri... Kendisini, bir kaç yıl önce John Maloof ve Charlie Siskel’in “Vivian Maier’in Peşinde” adlı filmi sayesinde keşfetmiştim. Filmde, bir fotoğraf galerisinde Maier’ın fotoğraflara aktardığı kareleri, yani anılarını tekrar tekrar izliyorsunuz. Bu, 1950’lerde üstten vizörlü bir Rolleiflex ile fotoğraf çeken bir dadının hikâyesi...

   1956’da New York’ta
   Fotoğraflarına gelince, insanın içini sızlatan bir taraf da yok değil bu fotoğraflarda. Bir yandan da Vivian Maier’in bütün duyarlılıklarını açığa vuran bir taraf. Kız çocuklarının ellerinden tutan kadınları ve bu çocukların masum sarılışlarını çekmiş. Genç, yaşlı, şık, bakımlı, kürk mantolu, tüllü şapkalı kadınları çekmiş. Şişman, yoksul, bakımsız, çalışan işçi kadınları ve kapı aralarında sohbet eden kadınları da... 1956’da mesela, New York’ta bir caddenin ortasında kavga ederken polisin müdahale ettiği Ermeni kadın da var fotoğraflarda, kara çarşaflı kadınlar da…

   Nasıl Ortaya Çıktı?

   John Maloof'un mesleği aslında emlakçılık. 2007'de, Chicago'da yapılan bir müzayedede satışa çıkarılmış yüzlerce negatifle dolu bir kutuyu tam 390 Dolar ödeyerek satın almış. Maloof, ikinci el pazarların müdavimi genç bir emlakçı. Maloof'un bu kutuyu almaktaki amacı aslında yaşadığı şehir Chicago'da hazırlayacağı bir tarih kitabı için işine yarayacak fotoğraf ve malzeme bulmak. İlk başta fotoğrafların işine yaramayacağını düşünüp bir kenara kaldırmış, ardından fotoğraflardan 200 tane seçip bir bloga yüklemiş. Vivian Maier'ı Google'ladığında hakkında bulabildiği tek metin "huzur içinde" diye başlayan bir ölüm ilanı olmuş.

   Ardından bir mail almış: "Vivian Maier'i tanırdım, kendisi benim dadımdı." Gerisi, uzun zaman alsa da çorap söküğü gibi gelmiş. Maloof, elinde 100 bin negatif ve 700 adet banyo edilmemiş makara ile işe koyulmuş! Bir "biriktirme hastası" olan Maier'in hayatıyla bu sayede tanışmış. Sonuçta binlerce tab edilmiş fotoğraf ve basılmamış negatifler bulmuş. Ve koleksiyonu korumak için yanında çalıştığı aileler ve bakıcısı olduğu çocuklarla iletişime geçmiş; yetmemiş Fransa'ya Maier'in bir dönem yaşadığı o küçük kasabaya gidip akrabalarıyla görüşmüş ve ardından filmi hazırlamış. O günden beri Vivian Maier sergisi dünyanın dört bir yanını dolaşıyor.

   Maier Fotoğrafları 20'nin Üzerinde Ülkede Sergilendi

   Maier'ın fotoğrafçılıktaki yeteneği, sokak fotoğrafçılığının duayenleri olarak bilinen Henri Cartier-Bresson, Gary Winogard ve Diane Arbus ile karşılaştırılıyor. Her ne kadar durumdan John Maloof'un kendine fazla pay çıkardığı söylense de Vivian'ın fotoğrafları onun sayesinde Norveç, Danimarka, Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya, Belçika, Çin, Kanada, İsviçre, Polonya ve ABD'nin çeşitli şehirlerinde 100'e yakın sergi gerçekleşti.

   Dramatik mi Yoksa Trajik mi ?

   Maloof pek çok kişi tarafından özellikle Vivian Maier üzerinden kazanç ve servet sağlamak ile eleştiriliyor. Dramatik mi yoksa trajik mi dersiniz ama son derece sıra dışı bir hayat hikayesini ardından her ne kadar ticari de olsa bizlerle buluşturdu Maloof. Onun maceraperest ve takipçi kişiliği olmasa Vivian Maier harika fotoğrafları büyük ihtimalle yok olup gidecekti. Diğer taraftan Maier bunu ister miydi oda ayrı konu. Sonuçta 40 yıl 100 binlerce fotoğraf çekip kendine saklamış bir karakterden bahsediyoruz. Vivian Maier’in özeline giriyoruz bir bakıma izinsizce. Vivian Maier’e bir özür ve bir de koca bir teşekkür borcumuz var…

   Photo Credit: http://www.vivianmaier.com

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   New York hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam