Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap
   Art

   Street Art Cenneti Lizbon

   Lizbon'u "street art" turuyla gezmek ister misiniz? Portekiz'in başkentinde, dünyanın dört bir yanından gelen "street art" sanatçılarının eserleri turlarla gezilebiliyor. Ben kendi haritamı yapıp gezdim; harika bir deneyimdi!

   Street Art Cenneti Lizbon
   Nilay Örnek
   Art

   25.09.18

   Seyahat eder, sanatsever, tarihsever, sergi gezer, lezzet peşinde, doğanın içinde, dünyayı kelimelere döker.

   Oldum olası -müzayedelerde satışa çıkmaz ve zenginlerin bu derece ilgisini çekmezken de- sokak sanatına meraklı olmuşumdur. Hatta seyahatlerimde "street art" örneklerini fotoğraflamak alışkanlıklarımdan biridir. Portekiz’in başkenti Lizbon’da otobüsle Museu Nacional do Azulejo'ya (Ulusal Fayans / Çini Müzesi) giderken camdan çok ama çok güzel bir duvar resmi gördüm. Öyle etkileyiciydi ki, indik ve bir kilometre geriye yürüdük. Yol kenarındaki işlevsiz bir binanın üç tarafı sanatla çevrilmişti. Portekizli "street art" sanatçısı Alexandre Farto, nam-ı diğer Vhils ile İtalyan Pixel Pancho'nun birer eseri vardı. Önce Vhils'in dökük duvar dokusundan yararlanarak yaptığı portreyi fotoğrafladım, ardından da Pixel Pancho'nun mekanik, dev ve rengârenk insanlarını. Son anda bir tabela gördüm: Açık hava sanat projesi duvarı 7.

   Kimler Var Kimler...

   Oradaki minik barkodu okutunca öğrendik ki, "Under Dogs" adlı sanat oluşumu, dünyaca ünlü "street art" sanatçılarını ülkeye davet ediyor. Dev bir duvarı gösterip “İşte sana tuval!” diyorlar. Bu ünlü sanatçılar arasında kimler yok ki; Shepard Fairey, Pixel Pancho, Vhils, Sainer, Bicicleta Sem Freio, Nunca, Akacorleone, Ernest Zacharecic, Cyrcle, Felipe Pantone, Anthony Lister, inti, Andre Da Loba, Remed, How and Nosm, ±MaisMenos±, Olivier Kosta-Théfaine, Interesni Kazki, Clemens Behr, Finok, Oscar San Miguel... Ukrayna'dan İsrail'e, Fransa'dan ABD'ye, Almanya'dan Portekiz, İtalya ve Brezilya'ya pek çok ülkeden gelen sokak sanatının yıldız sanatçıları kendilerine bağışlanan duvarları eserleriyle renklendiriyorlar. Shepard Fairey ile Vhils'in ortak çalışması "street art âleminde" geçen yılın en çok konuşulan işlerinden biriydi.

   Üç Saatlik Arabalı Sokak Sanatı Gezintisi

   İstanbul’da Kadıköy Belediyesi’nin yaptığı, ağırlıkla Yeldeğirmeni’ndeki binaları güzelleştiren çalışma da aslında buna çok benziyor. Ancak Lizbon'da bunun ücretli turları bile yapılıyor! Bu turu yapan Under Dogs, Lizbon’da 2010’da kurulmuş, 2013’ten beri de açık faaliyet gösteren bir kültür platformu. Zaten sanatçıları davet eden de onlar. Galerinin internet sitesinde Lizbonlular'a "duvarını bağışla" seçeneği de sunuluyor. Eğer ki apartmanınızın boş yan duvarında bir sanat eseri olsun isterseniz başvurabiliyorsunuz! Tura geri dönersek; turu satın aldığınızda, sizi bir araçla, bilgi vererek şehirde gezdiriyorlar. Durup fotoğraf da çekebiliyorsunuz. Beğendiğiniz eserlerin -eğer ki kalmışsa- kâğıt baskılarını da satın alabiliyorsunuz. 3 saat süren, arada kahve molaları da olan turlar için 5 gün önceden haber vermeniz gerekiyor. Turun fiyatı seçtiğiniz aracın türüne göre değişiyor. Ama hiç ucuz değil onu söyleyeyim.

   Yerlerini Bulup Kendimiz Gezdik

   Biz bunu keşfettiğimizde önceden randevuyla tur ayarlamak için 5 günümüz yoktu, turun ücretinin yüksek olduğunu da bilmiyorduk açıkçası. İsterseniz Under Dogs'un sitesinden sanat eserlerini, sanatçı bilgilerini görüp eserler yapılırken çekilen videoları izleyebiliyorsunuz. Bir ek fayda daha; harita var! Yani eserlerin şehrin tam olarak neresinde olduğunu siz de görebiliyorsunuz. Biz de internet sitesine girdik ve ertesi gün gideceğimiz yerlere uygun rotadaki sanatçıların eserlerini not edip gezdik.

   Şehrin Kör Noktalarının Gözünü Açmak

   Underdogs’un projesi bununla da bitmiyor; onlar ve ortak kafada olanlar, şehrin kör noktalarını değerlendirmek adına başka projeler de yapıyor. Otopark üzerindeki gizli saklı bar-sanat mekânı bunlardan biri mesela. Lizbon’da çöp kutularının da resimlendiğini söylemiş miydim? "Minyon" çöp kutusu harikaydı. Bir şehrin anlamsız yan duvarlarını, kullanılmayan binalarını sanatçılara açmak, onları her yıl yüzlerce turistin fotoğrafladığı, görmek için para bile ödenen eserler hâline getirmek baya iyi iş değil mi?

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Portekiz hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam