Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap
   Art

   Sanatın Cam Hâli Liuli Çin Müzesi'nde! Çin, Şangay

   Çin'in köklü geleneklerinden liuli cam sanatının hem geleneksel hem modern en ince örnekleri, Şangay'da kurulan Liuli Müzesi'nde!

   İnce işçilik ve sabır gerektiren sanat ve zanaatlar dendiğinde akla gelen ilk kültürlerden biri Çin’dir. Origami, çiçek sanatı, mandala, süsleme vb. gibi pek çok alanda detaylarına hayran bıraktıran ve yapanın adanmışlığını, sabrını gösteren eserler ortaya koyan Çin kültürü, cam işçiliğinde de oldukça iddialı. 

   Uzun Soluklu Uğraş, Kusursuz Sonuç

   Liuli eski Çince’de cam anlamına gelen bir kelime. Aynı zamanda kadim bir sanat olan cam döküm ve işleme (lost wax casting) sanatı da bu isimle anılıyor. Liuli eserlerinin her biri 12 aşamalı bir işlem sürecinden geçiyor. Dökümünden fırınlanmasına, bazen ince işçilik gerektiren bir eserin 20 güne yakın emek istediği liuli cam eserler, zarif ve ışığı yarı geçirgen bir şekilde yansıtan sakinleştirici bir atmosfer yaratıyorlar. 

   Esas olarak cam ve kurşun dioksit karışımından oluşan liuli eserlerin yapısında kurşun dioksidin en az %24 oranında olması eserin işçiliğindeki kaliteyi gösteriyor. Kalitenin gözle görünür kısmı ise eserin yarı saydamlık özelliğinde saklı. Bu eserlerde kullanılan renklerin her biri ise farklı bir duyguyu yansıtıyor. 

   Renkli camlar işlenerek irili ufaklı her boyuttan ve her figürden heykeller yaratılıyor. Kimi zaman belirli pratik bir işleve de sahip olan bu heykeller çoğunlukla estetik ve dekoratif amaçlı kullanılıyor. Üretiminde bir hata yapıldığında geri döndürülemez olan bu eserler oldukça değerli.

   Cam Eserlerin Kadim Tarihi

   Liuli oldukça eski bir sanat. Batı Zhou ve Doğu Han hanedanlıklarına kadar, yani 3000 yıl öncesine kadar uzanan bir tarihi var bu sanatın. Asırlar boyu yapılmayan, kaybolan bu sanat 1987 yılında Tayvan’da Loretta H. Yang ve Chang Yi tarafından yeniden canlandırılıyor.

   Liuli sanatına modern bir içerikle yeniden ruh katan Yang ve Yi, 26 Nisan 2016’da ise  Liuli China Müzesi’ni açıyorlar. Bu sanatın yeniden doğuşunun 20. senesinde, liuli’nin doğduğu topraklarda, Çin’de açılan müze, her bir parçanın el işçiliğiyle hazırlandığı ve dolayısıyla biricik olduğu, bu sanata dair geniş bir koleksiyona ev sahipliği yapan bir mekân. Müzenin en etkileyici parçası ise mimarisini dışarıdan gradyan renkleri olan bir tül gibi saran liuli çalışması.

   “Liuli Duvarı” adını taşıyan bu eser 12.000 adet, her biri biricik liuli tuğla parçasından devasa bir duvar örüyor. Hem geçmiş hem de çağdaş eserlerin korunduğu, bu sanatı yaşatan ve gelişmesini teşvik eden Liuli China Müzesi’nde camın çok çeşitli formlar ve çok farklı bir atmosfer yaratabildiğine şahit oluyorsunuz.

   "Create art, good for the human heart" (insan kalbine iyi gelen sanatı yarat) sözünü şiar edinen çiftin Liuligongfang markası adı altında ürettiği eserleri ve koleksiyonları dünyanın pek çok yerindeki galerilerde sergileniyor ve satışa sunuluyor. Çin, Tayvan, Amerika, Malezya vb. ülkelerde Liuligongfang markası ile pek çok galeride bu eserleri inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

   Bir Şangay seyahatinde Liuli China Müzesi’ni ziyaret etmek, bu sanatı yakından tanırken Çin kültürünü ve incelikli sanat eserlerini etkileyici bir biçimde deneyimlemenizi sağlayacaktır. 

   Photo Credits

   liuliusa.com

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam