Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap
   Art

   Louvre'un Piramidinin Yaratıcısı, Geometrik Mimarinin Ustası; Ieoh Ming Pei

   Ieoh Ming Pei, nam-ı diğer I. M. Pei, dünyanın dört bir yanına şaheserler inşa etmiş bir mimar.

   Yerkürede hayatın olduğu yerde mimari de var. Temel bir ihtiyaç olan barınma gereksinimiyle ortaya çıkan mimarlık tarihi bazen öyle isimler yetiştirir ki, onların yapıları çağları etkileyen ikonik simgeler hâline gelir ve unutulmayacak sanat eserleri olarak mimarının ismini de ölümsüzleştirir. Le Corbusier, Walter Gropius, Antoni Gaudi, Mimar Sinan ve daha birçok isim, çağının maddi ve manevi dünyasının tanığı, aktif birer öznesi olmuşlardır. Çinli-Amerikalı mimar I.M. Pei de bu isimlerden biri. 

   Mimarinin hayatın bir yansıması olduğunu, öncelikle ihtiyaçlara cevap vermesi gerektiğini vurgulayan modernist mimarinin efsane ismi I.M. Pei’yi aslında hepiniz tanıyorsunuz. Paris denince akla gelen ikonik simgelerden biri kuşkusuz Louvre Müzesi’dir. Louvre’un avlusunda 1989 yılında bir değişiklik olur. Artık avluda yükselen cam ve çelikten yapılma büyüklü küçüklü üçgen prizmalar vardır. İşte nerede görseniz tanıyacağınız bu modern piramitlerin yaratıcısı, 20. yüzyılın en başarılı mimarlarından biri olan I.M. Pei’dir.

   Pei, tasarımlarında soyut formları, geometrik kesitleri, kayaç, çelik ve cam gibi malzemeleri oldukça yoğun olarak kullanır. Özellikle cam malzemeyi kullanışı üslubunun öne çıkan niteliklerindendir. 1983 yılında mimarinin nobeli sayılan Pritzker Ödülü’nü alan Pei’nin, yalnızca ABD’de ve doğum yeri Çin’de değil, dünyanın dört bir yanında adını ve üslubunu kazımış olduğu eserleri bulunmaktadır.

   Deutsches Historisches Museum, Berlin, Almanya
   Avrupa tarihinin ve kültürel sahnesinin en önemli şehirlerinden Berlin’in kalbindeki tarihî Mitte bölgesinde, 300 yıllık Zeughaus Silah Fabrikası binasının içinde konumlanan Alman Tarih Müzesi de Pei’nin imzasını taşıyanlardan. 2003 yılında inşa edilen bu yapıda, yine Pei’nin üslubunun artık ayrılmaz bir parçası olan cam ve çelik malzeme kullanımını görüyoruz. Almanya’nın tarihinin 2000 yıl öncesine uzanan eserlerini bulabileceğiniz müze binası, spiral ve silindirik bir formda içinde bulunduğu tarihi yapının ve ev sahipliği yaptığı tarihi eserlerin arasında modernist bir katman yaratmakta.

   Everson Sanat Müzesi, New York, ABD
   1968 yılında açılan bu müze, Pei’nin kariyerinde en büyük izi bırakacak olan “müze mimarisi” alanının ilk örneği olmasıyla ayrı bir öneme sahiptir. Syracuse bölgesinde bulunan, kesilmiş granit ve betonun kullanıldığı, galerilerinin kolonlarla desteklendiği müze binası, avlusunda ve çevresinde gezinirken fark edeceğiniz üzere, heykel sanatı ile mimarinin birleşiminin amaçlandığı modernist üslupta bir I.M. Pei eseri. 

   Luce Memorial Chapel, Taichung, Tayvan

   I.M. Pei, erken dönem eserlerinden biri olan bu anıt şapeli, mimar Chen Chi-Kwan ile birlikte 1963 yılında Tunghai Üniversitesi için tasarladı. Le Corbusier etkisini görmenin mümkün olduğu bu yapı Tang hanedanının estetik anlayışını ve aynı zamanda kübist estetiği yansıtmaktadır. Ahşap ve camın zarif bir biçimde çimenlerin üzerinde bir çadır misali yükseldiği yapı, öncelikle tamamen ahşap olarak düşünülmüş, Tayvan'ın nemli iklimine, tayfun ve depremlere açık olan coğrafi özelliklerine uyum sağlayabilmesi için betonarme ve çelik kirişlerle güçlendirilmiş.

   Bank of China Tower, Hong Kong, Çin

   1990'da inşa edilen ve 1992'ye kadar Asya'daki en yüksek bina olma özelliğini taşıyan Çin Bankası Kulesi, bugün iş dünyasının yoğun trafiğine ev sahipliği yapan Hong Kong'un tam kalbinde, camın ve geometrik formların büyüleyiciliğini yansıtmakta.

   Rock and Roll Hall of Fame, Cleveland, ABD

   Ohio'da Cleveland'in Erie Gölü'ne bakan muazzam manzarasına nazır olan, 1995 yılında yapılmış bu kültür-sanat mekânı, bölgenin en çok ilgi çeken yapısı. Pei'nin, Louvre'da yaptığı gibi burada da uyguladığı cam ve çelikten meydana gelmiş piramitler ön planda görülüyor. Aretha Franklin, Bob Dylan, Elvis Presley gibi efsane isimlerin konserler vermiş olduğu ve bugün de aktif olarak konserlerin ve sergilerin devam ettiği bu salonda Pei, Rock'n'Roll ruhunu doğum yeri Cleveland'in kalbinde yaşatmaya devam ediyor.

   Suzhou Müzesi, Çin

   1960 yılında Zhong Wang Fu saray binası içerisinde kurulan müze, 2006 yılında Suchou'da I.M. Pei'nin tasarladığı yeni binasıyla ziyaretçileri kabul etmeye başlıyor. Pei'nin geometrik şekillerle oynadığı ve orijinal binanın geleneksel üslubunu modern bir şekilde yeniden yorumladığı bir yapı olarak karşımıza çıkıyor. Suzhou Müzesi, Pei'nin doğduğu coğrafyanın geleneksel mimarisine yeni bir yorum getirdiği eser olmasıyla da ayrıca önem taşımakta.

   İslam Sanatları Müzesi, Katar

   Doha Kornişi'nin bir ucunda, Basra Körfezi'ne uzanan limanda Katar'ın meşhur yapısı İslam Sanatları Müzesi de Pei'nin imzasını taşıyor. Krem rengi kireçtaşının ağırlıklı kullanıldığı yapı, denizin üzerine inşa ediliyor. İnşası için kendine has bir küçük adacık yapılan İslam Sanatları Müzesi, Pei'nin batı ve doğunun esintilerini kendi üslubuyla harmanladığı bir örnek. Bina, üst üste, belirli açı aralıklarıyla yerleştirilmiş küpleri anımsatan bir forma sahip. Pei'nin, hem İslam sanatının motiflerini hem de Arap çöllerini esin kaynağı olarak kullandığı bu müzeyi, 2008 yılında yani 91 yaşındayken tasarlamış olması da sanatçının tükenmeyen ilhamını ve yaratıcı enerjisini açıklar nitelikte.   Photo Credit: Daniele D'Andreti on Unsplash

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam