Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap
   Art

   Liverpool'a Beatles'ın Gözünden Bakmak

   Efsanevi müzik grubu Beatles'ın izinde nostalji dolu bir Liverpool gezisi.

   Liverpool’u İngiltere’de gezilecek yerler listesinin üst sıralarına taşıyan en önemli etkenlerden biri de ülkenin ve hatta dünyanın en sevilen müzik gruplarından olan The Beatles. Kurulduğu zamandan bu yana dünya müzik kültürüne dolaylı dolaysız etki etmiş, kuşaklar boyunca hep aynı ilgiyle dinlenmiş bu çok özel grup, fırtınalar estirdiği günlerin üzerinden 50 yıldan fazla zaman geçmiş olmasına karşın, hala insanları peşinden sürüklemeye devam ediyor. Beatles’ın doğduğu şehir olan Liverpool’un sokaklarında, köşebaşlarında, kafe ve barlarında bu efsanevi grubun izini süren çok sayıda insan var. 

   Öncelikli olarak Liverpool’da Beatles’la ilgili çok fazla tur olduğunu belirtmekte fayda var. Süreleri 2 ila 5 saat arasında değişen bu turlar, Beatles’la özdeşleşen pek çok yeri, gruba adanmış sanat eserlerini ve heykelleri bir solukta ziyaret etmek isteyenler için oldukça uygun. Liverpool’da Beatles denince akla gelen yerler konusunda bir nevi rehber niteliğindeki bu yazı ise hem daha fazlasını keşfetmek hem de kendi rotasını kendisi belirlemek isteyenler için... İşte Beatles’ın izinde adım adım bir Liverpool gezisi.

   Cavern Club
   Geziye Beatles’ın en çok sahne aldığı mekânlardan biriyle başlayalım. Cavern Club, grubun Liverpool’da 1961’den 1963’e dek tam 292 defa sahne aldığı yer. Kulübün bulunduğu bina 70’li yılların başında yıkılmış olsa da Cavern Club daha sonra aynı sokakta yeniden inşa edilmiş. Cavern Club’ın hemen dışında bulunan duvara yaslanmış şahane John Lennon heykeli ise sanki, “Hâlâ buradayım ve hiçbir yere gitmeye de niyetim yok” dermiş gibi insanın içinde hem hüznü hem de hayranlık hissiyatını aynı anda uyandırıyor. 

   Blue Angel Gece Kulübü
   Beatles’ın sahne aldığı yerlerden bir diğeri de grubun ilk menajeri Allan Williams’a ait olan Blue Angel gece kulübü. Yalnız Beatles’ı değil, Rolling Stones ve Bob Dylan gibi müzik dünyasının diğer efsanelerini de sahnesinde ağırlamış olan kulüp Liverpool şehir merkezinde bulunuyor. Blue Angel, 2008 yılında yüksek ses düzeyinin çevre sakinlerini rahatsız etmesi sonucunda kapanma riskiyle karşı karşıya kalsa da açılan davayı kazanarak aynı adreste ziyaretçilerini ağırlamaya devam etmeyi başarmış.

   Oxford Doğum Hastanesi
   Liverpool’a gidip de hastane ziyaretinde bulunmak tuhaf görünse de söz konusu hastane John Lennon’ın dünyaya geldiği Oxford Doğum Hastanesi olunca işler değişiyor. Herhalde Lennon’ın doğum tarihi olan 9 Ekim 1940 günü orada bulunan hiç kimse bu küçük bebeğin dünyada bırakacağı izin boyutlarını tahmin edemezdi. 

   Her Şeyin Başladığı Yer: Casbah Coffee Club
   Beatles grubunun üyelerine neredeyse 60 yıl önce onların boyadıkları bir mahzenin duvarlarını görebilecek kadar yakın olmak ister misiniz? Liverpool’un West Derby bölgesindeki bir evin mahzeninin bir müzik kulübü olarak düzenlenmesiyle ortaya çıkan ve 1959 ila 1962 yılları arasında çok sayıda amatör müzisyene ev sahipliği yapan Casbah, grubun yeni kurulduğu dönemde, onların müzik hayatını şekillendiren en önemli yerlerden biri. Paul McCarthney’in de “her şeyin başladığı yer” olarak nitelendirdiği bu kulüp bugün Beatles severler için adeta bir çekim merkezi.​   251 Menlove Avenue: John Lennon’ın Evi

   John Lennon’ın çocukluk ve ilk gençlik yıllarını geçirdiği bu ev, sanatçının gitar çalmayı öğrendiği, ilk şarkılarının sözlerini yazdığı yer. Grubun ilk hit parçası “Please Me Me”nin de kaydedildiği ev dünyanın her yerinden Beatles hayranlarının vazgeçilmez gezi noktalarından biri. Yoko Ono tarafından 2002 yılında satın alınarak National Trust’a bağışlanan evde, Lennon’ın yatak odasının zemininde bulunan ve o günlerden bu yana gıcırdamayı sürdüren tahta, Ono’nun isteği üzerine olduğu hâliyle korunmuş.

   Beatles'ın Doğum Yeri
   National Trust tarafından, Tıpkı John Lennon’un yaşadığı ev gibi koruma altına alınan ve bir müzeye dönüştürülen Paul McCartney’in evi, yine Beatles’ın ilk şarkılarını yazıp bestelediği yerlerin başında geliyor. Rezervasyon yoluyla ziyaret edilebilen ev, Beatles grubunun doğum yeri olarak kabul ediliyor. 

   Beatles Story
   Beatles’ın ortaya çıkışından yükseliş sürecine dek merak edilen bütün detayları öğrenmek için gidilebilecek en iyi yerlerden biri de Beatles Story. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Beatles Story, aynı zamanda dünyanın en büyük sürekli Beatles sergisi. Grubun üyelerinin hayatları, kültürleri, müzikleri hakkındaki hemen her bilgiye ulaşabileceğiniz bu sergide gruba ait orijinal enstrümanlardan, orijinal şarkı sözlerine, Ringo Starr’ın davul setinden, yine orijinal Beatles fotoğraflarına kadar pek çok materyal yer alıyor. 

   Hard Day’s Night’ta Bir Gece
   Beatles’ın izinde Liverpool’u arşınlarken, konaklamayı da Beatles konseptli bir otelde yapmak fena fikir olmasa gerek. İsmini grubun meşhur şarkısı “Hard Day’s Night”tan alan bu otel her bir noktası Beatles’a adanmış, sıra dışı bir mabedi andırıyor.  

   Beatles Haftası
   Her sene dünyanın hemen her bölgesinden müzisyenlerin bir araya gelerek gerçekleştirdiği bir Beatles festivali olduğunu biliyor muydunuz? Uluslararası Beatle Haftası (International Beatle Week) olarak geçen ve her yıl ağustos ayının sonlarında gerçekleştirilen bu organizasyonda canlı sahne performanslarının yanı sıra, sergiler, çeşitli video gösterileri, gece yarısı partileri ve gezi turları da yer alıyor. 

   Strawberry Fields “Forever”

   Beatles’ın en güzel şarkılarından biri olan ve 1 dakika 21 saniyelik kısacık bir sürede insanı masal diyarlarına sürükleyen Strawberry Fields, ismini Lennon’ın çocukken vaktinin büyük bir kısmını bahçesinde geçirdiği Kurtuluş Ordusu yetimhanesinden alıyor. Bugüne dek hep ikonik kırmızı kapılarıyla fotoğraflarda yer bulan bu yapının aynı kırmızı kapıları ise 2019 yılının Temmuz ayında ilk defa Beatles hayranları için açılacak.

   Photo Credits

   internationalbeatleweek.com | cavernblub.com | beatlesstory.com | ​wikipedia.org

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   İngiltere hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam