Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap
   Art

   Kimsesiz Bir Alanın Sanat Eserine Dönüşümü, La Maison Sculptée

   Fransa'nın kuzeyinde heykellerle inşa edilmiş bir gizli köşenin hikâyesi. Fransa'nın kuzeyinde, Rennes şehri yakınlarında bulunan Amanlis bölgesinde, görenlerin gözlerini kamaştıracak bir masal dünyası inşa edilmiş. Jacques Lucas ve eşi Marie-France Lucas'nın terk edilmiş, harabe hâlindeki bölgeye yerleşmeleriyle beraber muazzam bir dönüşüm başlıyor.

   Fantastik Bir Dünya

   Resim ve heykel sanatçısı Jacques Lucas’nın yarattığı La Maison Sculptée, çiçekler, sebze bahçeleri, meşe, dişbudak ağaçlarıyla kaplı 2000 metrekarelik bir alan. Buradaki heykel yerleştirmeleriyle beraber gizemli ve masalsı bir atmosfer oluşturulmuş. Kimi yerlerde inşa edilen havuzlar da bölgenin güzelliğine güzellik katıyor. Bu havuzların içine yerleştirilmiş olan heykeller su seviyesine göre kimi zaman boylu boyunca ortaya çıkıyor kimi zaman gizemli bir biçimde suyun altında kalıyor. Tüm bu güzelliklerin oluşumu ise uzun bir yolculuğun nihayetinde gerçekleşiyor.

   Fikir Sahibi ve Yaratıcısı: Jacques Lucas

   1944 doğumlu Jacques Lucas, akademik eğitimini sanat tarihi alanında tamamlamış bir sanatçı. 19 yaşında resim yapmaya başlamış olan sanatçı, akademik kariyerinin ardından 10 yıllık bir süre boyunca da Fransa Kültür Bakanlığı’nda çalışıyor. Fransa’nın Amanlis bölgesinde inşa etmiş olduğu La Maison Sculptée, sanatçının en önemli eseri sayılabilir. Hatta resim ve heykel alanında birçok eserinin burada, buraya özgü olarak hazırlanması da esasen bu alanı bir konseptin etrafında gelişen eserler bütünü olarak tanımlamayı gerektiriyor. Açık havada oluşturulmuş, yerleştirilmiş heykeller ziyaretçilerini masalsı ve fantastik bir dünyanın içine çekecek ölçüde etkileyici. 

   Her Şey 1968’de Başladı
   Rennes’e 30 km kadar mesafede onlarca yıldır el değmemiş, yıkıntı hâlinde duran birtakım binaların bulunduğu gözlerden saklı bir köşedeki ıssız bir arazi, 1968’de Jacques Lucas ve eşi Marie-France Lucas tarafından satın alınır. Lucas çifti bu bölgeyi önce yaşanabilir bir hâle getirebilmek için uğraşırlar. Bu zahmetli uğraş büyük emeklerin verildiği bir sene boyunca devam eder. 
   Bölgenin yaşanır bir hâle gelmesinin ardından o dönem Lucas’nın kendisi gibi ressam ve heykeltraş olan Robert Tatin ile tanışması bu heykelden kasabanın inşası için oldukça belirleyici. La Maison Sculptée’de bulunan eserlerin bir çoğu Lucas’nın Tatin ile tanışması ve ondan esinlenmesi sonucu yaratılıyor. Ziyaret ettiğinizde fark edeceğiniz üzere buradaki eserler bir yandan da Gaudi’nin mimarideki o benzersiz üslubunu da çağrıştırıyor.
   Lucas bölgede yavaş yavaş kendi eserlerini etrafa yerleştirmeye başlıyor ve evin dışına da resimler yapmaya başlıyor. 1983-86 arası ise Lucas’nın en verimli dönemi. Bu dönemde sanatçı, şuan bölgede bulunan eserlerin üçte birini yaratıyor. Resimde tarama tekniğine eğilen ve kendi tarzını geliştiren Lucas’nın, kimi boyu 7 metreye ulaşan heykelleri ve duvarların iç ve dış cephesine yaptığı gravürleri her detayı ayrıca incelenesi eserler. Lucas, çoğu eserin kompozisyonunda insan ve hayvan bedenleri üzerine eğiliyor. Hayvan figürlerinden en çok karşınıza çıkacak olanı ise zarif kuş figürleri. 

   La Maison Sculptée Derneği 
   90’ların sonu ise La Maison Sculptée için biraz sıkıntılı bir süreci başlatıyor. Lucas’nın mülkü olan bu bölge, satışa çıkarılma riskiyle karşı karşıya kalıyor. 2000 yılına gelindiğinde ise yakın arkadaşlarıyla beraber La Maison Sculptée için bir dernek kuruluyor. Derneğin amacı ise bu bölgenin bir sanat eseri kapsamında korunması, bakımının ve sorumluluğunun bu derneğe ait olmasını sağlamak idi. 2003 Kasım ayında mutlu sona ulaşılıyor. La Maison Sculptée, sanat eseri kapsamında korunuyor ve tüm hakları derneğe devrediliyor. 
   1993’ten 2008’e kadar Nice’te bir atölye kurmak üzere çalışan Lucas, yılda 3-4 kez Amanlis’e uğrayarak eserlerinin yerleştirmesine devam ediyor. Lucas ise 2008’den sonra yeniden La Maison Sculptée’de bulunan atölyesine geçiyor. 

   Dikkat Sanat Çıkabilir!
   Bugün ziyaret ettiğinizde kendinizi ağaçların arasında bir hazine keşfetmiş gibi hissetmenizin kaçınılmaz olduğu bir yer La Maison Sculptée. Bir anda bir ağacın gövdesinde bir insan figürüyle, bir havuzun içerisinden yükselen bir hayvan figürüyle karşılaşmanız olası. Heykel sanatının mistik bir mabedi gibi olan bu alan, yıllar süren bir emeğin ve mücadelenin ürünü olmasıyla da saygı uyandırıcı. Her adımınızda çevrenize dikkatle bakmanızı öneririz. Zira burada bir müzede değil bir sanat eserinin içerisinde geziniyor olacaksınız. 

   Photo Credit: alunemauve.fr

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Fransa hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam