Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap
   Art

   Dünyayı Değiştiren Bir Sonbahar Çocuğu: John Lennon

   İnsanlığa hayal kurmayı öğreten bir sanatçının portresi...

   Bombardımanların gölgesinde bir sonbahar gününde dünyaya geldi, müziği ve savaş karşıtı söylemleriyle milyonları peşinden sürükledi ve trajik bir biçimde akli dengesi bozuk bir hayranının silahından çıkan kurşunla hayata veda etti. 9 Ekim 1940’ta Liverpool’da doğan Beatles grubunun efsanevi solisti John Lennon, dünyadaki müzik anlayışına farklı bir boyut kazandıran, büyük bir yetenekti. Müzisyenliğinin yanı sıra aktivist kimliğiyle de dikkatleri üzerine çeken sanatçı, kırk yıllık kısa ömründe sayısız başarıya imza attı. 

   Zorlu Gençlik Yıllarında Bir Kaçış Noktası: Müzik

   Anne babası o henüz dört yaşındayken ayrılınca teyzesi Mimi’yle yaşamaya başlayan John Lennon, bu süreçte annesiyle sık sık görüşse de babasını yetişkinliğine dek yalnızca birkaç defa gördü. Fakat belki de Lennon efsanesinin doğmasında en büyük etken de yine bu sancılı dönem oldu. Annesinin on beş yaşındayken hediye ettiği gitar, hem John Lennon hem de müzik endüstrisi için bir dönüm noktasıydı. Teyzesi her ne kadar müzikle ilgilenmesinden hoşnut olmasa da Lennon, evin verandasında durmadan gitar çalıyordu. Mimi’nin yeğenine sıklıkla dile getirdiği tek şey, gitar çalmak ne kadar güzel olursa olsun, bu şekilde asla para kazanamayacağıydı.

   Paul McCartney ile Tanışma

   6 Temmuz 1957 tarihinde bir kilise toplantısında Beatles’ın bir diğer efsanesi Paul McCartney ile tanıştılar. O günlerde Lennon’ın “The Quarrymen” adlı bir başka müzik gurubu vardı fakat grup üyeleri sıklıkla birbirleriyle tartışma halinde oldukları için pek verimli çalışamıyorlardı. Paul ve John tanışır tanışmaz iyi bir ekip olmuşlardı. Hemen her gün bir araya gelen ikili Paul’un evinde yeni besteler üzerinde çalışıp saatlerce müzik yapıyorlardı. Bu arada Lennon, okul yıllarında öğretmenleri tarafından sık sık haylazlığıyla anılan bir öğrenci olmasına karşın 1957 yılının ekim ayında Liverpool Sanat Okulu’na kabul edilmeyi de başarmıştı.  

   Beklenmedik Trajedi

   1958 yılında, John’un hayatında bir başka kırılma yaşandı. Annesi Julia, görev başında olmayan bir polisin çarpması sonucunda hayatını kaybetti. Bu beklenmedik kazanın Lennon üzerinde derin bir etkisi oldu. John, kazayı yapan polisin içkili olduğundan şüphelense de hiçbir zaman sorgulanmayan bu şüphe onun otorite ve polisler hakkındaki görüşlerini olumsuz yönde etkiledi. Artık her zamankinden daha sert ve farklı biriydi.

   Aynı yıl Paul McCartney, onu o günlerde henüz on beş yaşında olan George Harrison ile tanıştırdı ve ilk önce Lennon tarafından yaşı küçük olduğu için reddedilen Harrison daha sonra The Quarrymen grubuna kabul edildi. Üçlü sürekli bir araya gelerek yeni şarkılar yapıyordu fakat tüm bu çılgınca çalışmalar esnasında Lennon’ın okula olan ilgisi yetersiz kalıyordu. Okulun üçüncü yılında üniversiteden uzaklaştırıldı. Bu arada The Quarrymen ismi de önce Silver Beatles’a 1960 yılında ise Beatles ismine evrilirken, 1961’de ise davulcu Ringo Starr gruba dahil oldu.

   Yeni Bir Müzik

   1962 yılına gelindiğinde Lennon, kolejde tanıştığı ve yıllar boyu fırtınalı bir ilişki yaşadığı kız arkadaşı Cynthia Lennon’la evlendi. Çiftin evlenmelerindeki en büyük etken Cynthia’nın hamile oluşuydu. Beatles o yıllarda henüz çok fazla bilinen bir grup olmamasına karşın Liverpool’da ciddi bir hayran kitlesi edinmişti ve bu evlilik, grubun menajeri Brian Epstein’ın isteği üzerine uzun süre gizli tutuldu. Çift, 1963 yılında dünyaya gelen çocuklarına Lennon’ın annesinin adı olan Julian ismini verdiler. Tabii müzik çalışmaları da kesintisiz şekilde devam ediyordu. Beatles’ın ilk single’ı “Love Me Do” 1962 yılında dinleyiciyle buluştuysa da yıllar süren çalışmalar gerçek karşılığını 1963 yılında buldu. Beatles, “Please Please Me” albümüyle İngiltere’de müzik listelerini altüst etti ve kısa sürede dünyanın en iyi müzik grubu olarak anılmaya başladı. 


   Bir Devrin Sonu

   Grubun elde ettiği başarı zamanla dile getirilen aykırı söylemlerle sekteye de uğruyordu. Örneğin Lennon’ın 1966 yılında verdiği bir röportajda Beatles’ın İsa’dan daha popüler olduğunu söylemesi Amerika’da büyük yankı uyandırırken dönemin ünlü ırkçı örgütlerinden Klu Klux Klan tarafından çeşitli tehditlerle karşı karşıya kalmasına neden oldu ve iş Beatles şarkılarının radyolarda çalınmasının engellenmesine kadar uzandı. Grubun menajeri Epstein’ın 1967 yılında yüksek dozda uyuşturucudan vefat etmesi ise Beatles için önemli bir dönüm noktası oldu. Bu süreçte grubun temsilini Paul McCartney devraldı ama aynı dönemde üyeler arasında çeşitli anlaşmazlıklar da baş göstermeye başlamıştı. 1968 yılında karısından boşanan John Lennon, 1969 yılında kız arkadaşı Yoko Ono ile evlendi ama Ono’nun varlığı Beatles’ın diğer üyeleri arasından günden güne rahatsızlık yaratmaya başlamıştı. Böylece 1969 yılında gruptan ayrılan John Lennon müzik hayatına karısıyla birlikte devam etme kararı verdi. 

   Dünya Yeni Bir Hayalin Peşinde 

   Takip eden yıllarda, hayatı yine iniş çıkışlarla doluydu. Özellikle Amerika’nın Vietnam Savaşı’ndaki tavrını yanlış bulduğunu dile getirmesi ve savaş karşıtı söylemleriyle dikkatleri üzerine çekiyor, hükümet tarafından sık sık Yoko Ono’yla birlikte yaşadığı Amerika’dan sınır dışı edilmekle tehdit ediliyordu. Öyle ki Nixon döneminde ulusal bir tehdit olarak lanse edilir hale gelmişti. Fakat Lennon’ın belki de en önemli kişisel çıkışı 1971’de “Imagine” şarkısıyla oldu. Milyonlarca insana ülkelerin, milliyetlerin, cennetin ya da cehennemin olmadığı bir dünyanın hayalini kurduran şarkı XX. yüzyılın en çok çalınan yüz şarkısından biri olma başarısını elde etti.  

   Tam Zamanlı Bir Baba

   Sürekli sınır dışı meselesiyle uğraşmak zorunda kalan John Lennon ve Yoko Ono bu süreçte ilişkilerinde yaşadıkları sorunları aşamayınca 1973 yılında ayrıldılar. Lennon, Los Angeles’a taşınarak burada May Pang’le yaklaşık bir buçuk yıl sürecek olan yeni bir maceraya atıldı ama takvimler 1974 yılını gösterdiğinde Yoko Ono’yla yeniden bir araya geldi. Çiftin 1975 yılında Sean ismini verdikleri bir çocukları oldu ve Lennon, Yoko Ono ile yaptığı anlaşma gereğince çocuğuna bakmak üzere müziğe ara vermeyi tercih etti. Tabii bu kararı verene kadarki zaman zarfında Mind Games (1973), Walls ve Bridges (1974) ve Rock 'n' Roll (1975) gibi hit albümler çıkarmış ve David Bowie, Elton John gibi isimlerle işbirliği de yapmıştı.

   Zamansız Veda

   Müzikten ayrı kaldığı beş senenin ardından 1980 yılının ekim ayında “(Just Like) Starting Over” isimli single’ıyla müziğe geri dönen John Lennon, bu harika şarkının piyasaya sürülmesinin üzerinden geçen iki ayın ardından 8 Aralık 1980’de, New York’taki evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybetti. Cinayeti işleyen Mark David Chapman, akli dengesi bozuk bir Beatles hayranıydı ve Lennon sadece bir-iki saat önce bu hayranı için son albümünü imzalamıştı. Lennon’ın henüz kırk yaşındaki erken vedası hayranları için öylesine inanılmaz ve dehşet vericiydi ki, kimse uzun süre bunun gerçekten yaşandığını kabullenmek istemedi. Ölümünün ardından albümleri bir kez daha satış rekorları kıran John Lennon bugün hâlâ dünyaya yön veren sanatçılar arasında gösteriliyor. Milyonlarca insana “hayal kurmayı” öğütleyen bu özel insanın Imagine’da “Öldürecek ve uğruna ölecek bir şey yok” diyerek özetlediği hayat, onun için ne denli acımasız bir şekilde sona ermiş olsa da Lennon’ın ardında bıraktığı miras, bu yıl yetmiş dokuzuncu yaşını kutlayan bu sıra dışı insanın yüzlerce belki de binlerce yıl daha hayatta kalacağının bir kanıtı. 

   Photo Credits

   commons.wikimedia.org

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   1

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (1)

   birsel

   ‘’Öldürecek ve uğruna ölünecek bir şey yok’’

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam