Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap
   Art

   İstasyonu Seyrederken Metroyu Kaçırabilirsiniz!

   Her durağında ayrı bir çağdaş sanat sergisine girmiş gibi hissedeceğiniz Stockholm metrosuna hoş geldiniz.

   İskandinavya’nın yüzyıllardır mimari, kültür, tarih, ekonomi ve gastronomi gibi birçok alanda en gelişmiş şehirlerinden biri, İsveç’in başkenti olan Stockholm. Bu şehirde, Old Town bölgesi Gamla Stan’ı, Kraliyet Sarayı’nı, müzeleri, şehrin capcanlı caddelerini gezerken metro ile ulaşım oldukça etkileyici bir alternatif. “Çok hızlı, çok rahat, hiç kalabalık değil” gibi klasik nitelemelerden söz etmiyoruz. Size metroyu kaçırtacak güzellikte tasarlanmış, her biri adeta birer sergi salonu olan metro istasyonlarından bahsediyoruz. Dolayısıyla iddia ediyoruz: sadece istasyonları gezmek için bile Stockholm’e gidilir. 

   Stockholm metrosunun inşaatına 1950 yılında başlanıyor. Refah düzeyi oldukça yüksek olan İsveç’in, gündelik hayat rutinlerini renklendirmeyi ne denli başardığını bu metroda görmek mümkün. Bugün totalde 150 km uzunluğunda, yeşil, mavi ve kırmızı olmak üzere 3 hatta 100’ün üzerinde istasyonun bulunduğu metroda özel bir çalışma sonucu yer altı sanat ve tasarım dünyası yaratılmış. “Dünyanın en uzun sanat galerisi” sıfatını hakkıyla taşıyan istasyonlar, İsveç’in yüzlerce sanatçının resim, yerleştirme, mozaik ve oyma eserleriyle kaplı bu istasyonlardan birkaçına gelin yakından bakalım.


   ​Kırmızı hatta yer alan bu istasyonu ise gökkuşağı sarmış. Yerin metrelerce altına inmişken başınızın üzerinden bir gökkuşağının geçmesi tuhaf bir mutluluk hissetmenize sebep olacaktır. Yaratıcıları Ake Pallarp ve Enno Hallek’in bu istasyonu tasarlarken bir amacı da istasyonun bulunduğu bölgedeki Olimpiyat Stadyumu’na atıfta bulunmak. Her yıl Stockholm Onur Yürüyüşü’nün de odak noktalarından biri olan istasyon, göğü yerin altına, kökleri de gökkuşağına ulaştırarak bir metro istasyonundan çok daha fazlası olduğunu vurgular nitelikte.

   T-Centralen
   Şehirler arası trenler de dahil olmak üzere tüm hatların kesiştiği merkez olan T-Centralen istasyonu, gün içinde yoğun bir yolcu trafiğine sahip. Birçok hattın kesişim noktası olduğundan birçok giriş ve çıkış noktası bulunan istasyonda yapılmış olan tasarımı bulmakta biraz güçlük çekebilirsiniz. Yerin altına birkaç kat inip mavi hat bölümüne ulaştıktan sonra istasyonda karşılaştığınız manzara ise sizi mutlu edecek cinsten. Günboyu koşuşturmanın sürdüğü koridorlar, huzurun rengi mavi ve beyazla bezenmiş çiçek motifli duvarlarıyla, kübik şekiller barındıran zeminiyle insanı sakinleştiren bir etkiye sahip. Per Olof Ultvedt’in yarattığı bu güzellik, gördüğünüz ilk anda sizi kendine hayran bıraktırıyor.  

   Thorildsplan 
   Yeşil hatta bulunan bu istasyonda 90’ları hatırlayacaksınız. 1952’de kurulmuş olan istasyon, 2008’de Larr Arrhenius tarafından çok eğlenceli bir tasarıma kavuşmuş. Duvarlara yerleştirilen karolarla oluşturulan şekil ve figürler, pixel hâlinde görünen eski bilgisayar oyunlarını hatırlatıyor. Dolayısıyla hem çocukların hem de oyuncu ruhunu hâlâ canlı tutan büyüklerin ilgisini çekiyor. İstasyonun girişinde ve içerisinde bir anda bir Pacman sahnesiyle ya da Süper Mario ile karşılaşabilirsiniz.

   Kungsträdgarden İstasyonu (Mavi Hat)

   Mavi hatta bulunan istasyon yer altında geniş bir rengârenk desenlerle kaplı duvarları ve tavanıyla fantastik bir dünya yaratıyor. İstasyon adını bulunduğu bölgedeki en büyük kamusal yeşillik alan olan "Kralın Bahçesi"nden alıyor ve kelime anlamı da aynı. Bölgede 1825'te çıkan bir yangın sonrası yok olan Malakös Sarayı'nı yansıtmak için tasarlanmış. Makalös Sarayı'na ait heykellerin de bulunduğu istasyon, yer üstünde olan bitenleri, akıp giden tarihi yer altına taşıyor.

   Station Radhuset İstasyonu

   Mavi hattın ilgi çekici istasyonlarından bir diğeri de Stockholm Adliyesi'nin altında yer alan Radhuset İstasyonu. İstasyonun zemini hariç neredeyse tamamı kahverengi ve tonlarında kaya formunda tasarlanmış. Dolayısıyla yürüyen merdivenden inerken bir mağaraya giriyormuş gibi hissedebilirsiniz.

   Solna Centrum

   Yeşil ve kırmızıya bürünmüş bir kocaman mürali andıran istasyon mavi hatta bulunuyor. İstasyonun bugünkü hâlini yaratan sanatçılar Karl-Olov Björk ve Anders Aberg'in bu baskın iki renkle aktarmak istedikleri politik bir mesajları da var. Yeşilinde ladin ormanlarını, kırmızı tonlarında bir gün batımını gördüğümüz eser, çevreci bir anlayışın ürünü. Ağaçların yok edilmesi, kentlere göçün kırsal alanları boşaltır hâle gelmesini eleştiren bu eser, istasyonda sizi de üzerine düşünmeye davet ediyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   İsveç hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam