Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap
   Art

   İçi Dışı Sanat: Dünyanın En Etkileyici Modern Sanat Müzeleri

   İçine girmeden önce hayranlıkla izleyeceğiniz, mimari tasarımlarıyla heyecanlandıran modern sanat müzeleri...

   Dünya üzerinde öyle ilginç modern sanat müzeleri var ki yalnızca içlerinde barındırdıkları eserlerle değil, sıra dışı mimari tasarımlarıyla da bir sanat eseri kadar büyüleyici olmayı başarıyor. Bazıları betondan bir kale görünümünde bazıları ise camdan bir saray, fakat çoğunun ortak noktası yaratıcılık kavramının sınırlarını sonuna kadar zorlamaları. 

   Işığın Şekli Şemali, Guggenheim Bilbao

   Dalgalı geometrik bir form, güneşte adeta alev alan yansıtıcı titanyum duvarlar, kireçtaşı ile camın muhteşem uyumu ve karşınızda başlı başına eşsiz bir sanat eseri olan Guggenheim Bilbao binası. Nervión Nehri’nin kıyılarında, otuz iki bin beş yüz metrekarelik bir alan üzerinde inşa edilen yapı, İspanya’nın en büyük müzelerinden biri olarak biliniyor.  Kuzey Amerikalı ünlü mimar Frank Gehry’nin imzasını taşıyan müze, kimi zaman ışığa hükmeden kimi zaman ışığın somut bir forma kavuştuğu olağanüstü bir görünüme sahip. Müzeyi, şehrin tarihi ve coğrafi geçmişini göz önünde bulundurarak tasarlayan Gehry’nin çocukluk yıllarında balıklara olan ilgisinin de bu tasarımda büyük pay sahibi olduğu söylenebilir. Müzenin organizasyon merkezi olarak kullanılan yüksek tavanlı ve geniş, çiçek şeklindeki atrium, on dokuz galerinin yer aldığı on bir bin metrekarelik bir sergi alanına sahip. Açıldığı 1997 yılından itibaren Bilbao şehrinin kültürel çehresini yüz seksen derece değiştiren müze, her yıl milyonlarca sanatseveri kendisine çeken dev bir sanat mıknatısı gibi. 

   New York’un Eski Müzesi, Yeni Müze

   Tarihi 1977 yılına dayanan New Museum’un, 2007 yılında taşındığı yeni binası ilk bakışta farklı büyüklükte üst üste yerleştirilmiş bir kutu yığınını andırıyor. Her bir seviyesindeki genişlik, uzunluk ve yükseklik değerlerinin farklılık gösterdiği yapı, Aşağı Manhattan bölgesindeki kare blok ve binalardan esinlenilerek tasarlanmış. Tokyo merkezli Kazuyo Sejima ve Ryue Nishizawa’nın kurucuları olduğu ödüllü mimarlık ofisi SANAA tarafından hayata geçirilen proje, dışarıdan bakıldığında penceresi veya kapısı olmayan, kısacası bir binada görmeye alıştığımız tüm detaylardan yoksun, dümdüz bir görünüme sahip. Bu kesintisiz beyazlığı sağlayan şey ise binaya yarı şeffaf bir elbise gibi giydirilmiş olan alüminyum anodize levhalar. Binanın katları arasındaki yükseklik farkları, zaman ve mekân algısını tuhaf bir biçimde manipüle ediyor. Müzenin en üst katında bulunan “sky room” ise ziyaretçilere panoramik bir Manhattan manzarası sunuyor.

   Yeraltındaki Sanat Hazinesi, Ulusal Osaka Sanat Müzesi

   Dışarıdan bakıldığında kanatlarını açmış bir böceği anımsatan, çelik ve camdan yapılmış dev bir heykel, santimetre arasında hareket edebilecek şekilde tasarlanmış. Binanın yerin altında olması insanda her ne kadar kasvetli bir yere girdiği hissi uyandırsa da müze bu duyguyu tamamen boşa çıkaracak kadar aydınlık ve ferah. Kavisli bir camla çevrili giriş lobisi binanın ortak alanlarında sürekli değişkenlik gösteren bir içeriye girdiğinizde ise beş binden fazla sanat eserine ev sahipliği yapan kocaman bir yeraltı müzesi. Dünyaca ünlü mimar Cesar Pelli tarafından projelendirilen Ulusal Osaka Sanat Müzesi aslında nehir kenarındaki sazlıklardan ilham alınarak inşa edilmiş zarif bir bina. Zaten müzenin üzerinde yükselen titanyum kaplı çelik borular da sazların rüzgârda salınışlarının taklit edilmesi sonucunda, on ila on beş gölge oyunu yaratıyor ve hayranlık uyandıran bu görünüm müzenin bütün bölümlerinde sizi adeta takip ediyor. 

   Tarihin Üzerinde Modern Bir Başyapıt, Hedmark Müzesi

   ​Modern mimari anlayışının sınırlarını yeniden çizen ve eski ile yeninin büyüleyici birlikteliğini gözler önüne seren Hedmark Müzesi, Orta Çağ’dan kalma bir katedralin, camdan bir kubbenin içinde korunması esasına dayanarak inşa edilmiş. Norveç’in dünyaca ünlü mimarlarından Sverre Fehn’in en ünlü eserlerinden biri olarak gösterilen müze, Storhamar Ahırı olarak da biliniyor. Daha çok Norveç’in kültürel mirasına verdiği değeri vurgulayan eserlere ve tarihi kalıntılara ev sahipliği yapmasına rağmen, yalnızca tasarımda sergilenen yaratıcı zekâ ve estetik görünüm için bile ziyaret edilebilecek olan bu yapı; geçmiş, şimdi ve gelecek hakkındaki bakış açınızı derinden sarsabilecek kadar etkileyici!

   Ulusal Osaka Sanat Müzesi 

   Yeni Müze

   Guggenheim Bilbao

   Photo Credits

   wikimedia.org

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam