Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap
   Art

   Gustave Klimt’in Viyana’daki Stüdyosu

   Resim tarihinde çığır açan bir sanatçının hayatına ve dünyaya bakışına tanıklık etmek için Klimt-Villa’ya uğramalısınız.

   Resim Tarihine Dişil ve Devrimci Bir Öpücük

   Modern Viyana resim sanatının en bilinen ismi, ikonik "The Kiss" (Öpücük) tablosunun ressamı Gustave Klimt, ilk resimlerinden itibaren adından söz ettirmeye başlıyor. Altın yaprakları ve renkleri kullanışı, kadın figürüne yeni bir bakış açısıyla odaklanışı, kendine has üslubu ve tutucu kalıpları kırarak sanatta yeniyi ve özgürlüğü arayan bitmek bilmez coşkusuyla resim tarihinde benzeri olmayan bir isim. Kadın figürleri, Klimt’in resminin başat unsuru. Erkekler nadiren yer buluyor resimlerinde. Bulduğundaysa geleneksel tavrın aksine temanın odağında değiller. Çoğunlukla yan karakter konumundalar. Klimt tabloları, kadını merkeze almanın ötesinde kadın figürlerini resimleyiş biçimiyle devrimsel niteliktedir. Bilindik formu parçalar, kadının o güne kadarki tasvirine açıkça kafa tutar ve muazzam düş gücünü devreye sokar. Klimt’in başını çektiği bir grup avangard sanatçı ve entelektüel, 1898’de "Viyana Secession" hareketini başlatıyorlar. Dönemin yerleşik sanat anlayışını şoka uğratıyor, o güne kadar söz sahibi olan muhafazakar sanat çevrelerini kızdırıyor; fakat sanatın doğurganlığının önünde durulamayacağını bir kez daha kanıtlıyorlar.


   "Otoportremi hiçbir zaman yapmadım. (...) Benimle ilgili özel olan bir şey yok. (…) Benimle ilgili bir şeyler öğrenmek isteyenlerin resimlerime dikkatlice bakması gerekir.

   Bir Ömür, Bir Şehir

   1862 yılında, Viyana yakınlarında doğan ve hayatının sonuna dek burada yaşayan Klimt’in Viyana için anlamı büyük. Şehrin neredeyse her köşesinde Klimt’in anısını ve eserlerini yaşatacak bir iz bulmanız mümkün. Eserlerini sayısız müze ve galeride görebilirsiniz. Döneminin diğer birçok sanatçısının aksine çoğunlukla evinde ve stüdyosunda vakit geçiren, sabah akşam çalışan Klimt’in ömrünün son altı yılını geçirdiği, bugün Klimt Villa olarak anılan stüdyosunu görmeden dönmek ise büyük hata olur.

   Klimt, Viyana’nın 11. bölgesinde yer alan stüdyosundan ayrılmak zorunda kalıyor. 1911 Ağustos’unda 13. bölgede yer alan Feldmühlgasse’de çiçekler ve meyve ağaçlarıyla çevrili yazlık bir ev olan, sakin ve mütevazı stüdyosuna taşınıyor. Viyana’nın büyük ressamı Klimt’in muhafaza edilebilmiş tek atölyesi burası. "Hayat ve Ölüm", "Bakire" ve altın döneminden "Adele Bloch Bauer II" gibi ünlü tablolar burada yapılmış.

   Klimt’in Atölyesinde: Klimt Villa

   Klimt Villa, sanatçının 1918’de ölümünün ardından uzun yıllar bomboş kalıyor. 1923 yılında sahibi tarafından yenileniyor ve barok villa tarzındaki yeni görünümüne kavuşuyor. Kuruluşun amacı bu stüdyo-evi ve muhteşem çiçekler ve meyve ağaçlarının kapladığı bahçesini korumak ve sanatçının mirasını geleceğe taşımak. Henüz stüdyodan içeriye adımınızı atmadan büyüleyici güzellikte, kuş cıvıltılarıyla ruhunuzu dinlendiren, göz alabildiğine doğanın renklerine bürünmüş bir bahçeyle karşılaşıyorsunuz. Klimt’in resimlerinden bazıları bu bahçeyi tasvir ediyor. Stüdyoya girmeden evvel bu bahçede, ağaçlar arasında, gizli kalmış yaban çiçeklerini seyre dalarak geçireceğiniz vakit stüdyodakinden daha az olmayacaktır.

   Stüdyonun ilk katında, içeriye girer girmez güneşin sıcak sarısını odaya dolduran geniş pencerelerle karşılaşıyorsunuz. Odaların yerleşimi sanatçının yaşadığı döneme ait fotoğraflar esas alınarak dekore edilmiş.

   Çok sevdiği dostu, fotoğraf sanatçısı Moritz Nahr’ın o dönemde fotoğrafladığı odada "Lady with a Fan" ve Klimt’in bitirilmemiş eseri "The Bride" tabloları görünmekte. Tabloların replikalarıyla düzenlenmiş oda, Klimt’in anısını yeniden hayata kavuşturur çarpıcılıkta. Tuvaller, boya kutuları, paletler, kimi merdivenlerin kimi çalışma masasının üzerindeki çizimlerle kendinizi Klimt’in yanıbaşında hissediyorsunuz.

   Klimt burayı hem ev hem stüdyo olarak kullanmış. O günleri canlandıran objeler, gündelik eşyalar, mobilyalar sizi giderek sanatçının dünyasının derinlerine çekiyor. Sanatının etkilendiği Doğu Asya kültürüne dair süs eşyaları, kıyafetler ve tablolar da stüdyonun etkileyici eserlerinden.

   2018, Modernizm Rüzgârı Yeniden

   Bu yıl Viyana Modernizmi için oldukça önemli bir yıl. 2018, Klimt ve kurucusu olduğu Secessionism’in diğer üyelerinden ressam Koloman Moser, Egon Schiele ve mimar Otto Wagner’in aramızdan ayrılışlarının 100. yılı. Viyana’da bu yıl Viyana Modernizmi başlığıyla birçok etkinlik, sergi ve gezi rotalarıyla modernizm kutlanacak. Viyana’da, modernist düşün ve sanat dünyasının hayranlık uyandırıcı atmosferine kapılıp gitmek için bu yıl tam zamanı.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Viyana hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam