Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap
   Art

   Fransız Moda Tarihi Bu Müzelerde!

   Yves Saint Laurent ismi, Paris’te ve Marakeş’te moda dünyasına ilham vermeye devam ediyor.

   Modanın Küçük Prensi

   1 Ağustos 1936 Cezayir, Oran doğumlu moda ikonu Yves Saint Laurent, kariyerine 1955’te Christian Dior’un asistanı olarak başlıyor. Yeteneğiyle herkesin dikkatini çeken Laurent, Dior’un ölümü ardından, henüz 21 yaşındayken Maison Dior’un (Dior'un Modaevi) sanatsal yönetimini üstleniyor.

   Bu konuma gelen dünyadaki en genç tasarımcı olarak Laurent’den ilk koleksiyonu bekleniyor ve bunu hazırlamak için Dior’la beraber çalışırken yaptığı gibi, eskizlerini hazırlamak üzere Cezayir’e, Oran’a gidiyor.

   1958’de sunulan Trapèze isimli ilk koleksiyonu büyük bir başarı kazanıyor ve modanın "Küçük Prens"i Yves Saint Laurent’ın Fransız moda tarihine damga vuracak tasarımlarının hikâyesi başlıyor. 50’lerin burjuva moda tabuları yavaş yavaş değişmeye başlıyor.

   Laurent’in kişiliği tasarıma yeni bir boyut katan, onu sanatla birleştiren bir yaratıcılığı barındırıyor. Sahne sanatları ve sinemada birçok eserin kostümlerini tasarlayan Laurent, Renaud-Barrault Kumpanyası, Roland Petit, Henri Roland, Jean Cocteau, Johnny Hallyday gibi isimlerle çalışıyor. Pietr Mondrian, Pablo Picasso, Aragon, Apollinaire gibi ölümsüz sanatçıların anısına unutulmaz koleksiyonlar üretiyor.

   Paris-Marakeş

   Pierre Bergé ile beraber kendi adını taşıyan moda evini kurduktan sonra Yves Saint Laurent’ın Fransız modasındaki yeri giderek daha da belirginleşiyor. Önceleri Cezayir’e gidişlerinden ilham alırken daha sonra rotasını Marakeş’e çeviriyor. Bergé ile beraber uzun süre Paris-Marakeş arasında yaşıyorlar. 1966’da Marakeş’te başlayan hikâye Afrika’nın renkli dünyasına, doğduğu toprakların kültürüne bir geri dönüş sağlıyor. Bu geri dönüşle beraber tasarımlarında da rengârenk rüzgârlar esmeye başlıyor.  

   Modanın Başkentinde

   Yves Saint Laurent’in kendi moda evini açtığı bina bugün Laurent’a, onun kişisel ve sanatsal tarihine adanmış bir müze. 2002’de yaptığı bir basın duyurusuyla kariyerini noktalayan Laurent’ın ardından modaevi olan bina, Yves Saint Laurent-Pierre Bergé Vakfı olarak devam etti. Modanın başkenti Paris’te, 3 Ekim 2017’de açılışı gerçekleştirilen müze, yalnızca Laurent’ı anlatmakla kalmıyor. 20. yüzyılın yaşayışına, bir dönemin moda anlayışı ve kültürüne dair de derin bir birikim sunuyor.  

   Müze, 20. yüzyılın en önemli moda tasarımcısına adanmış, kapsamının genişliğiyle bir ilk. Laurent’ın büyük bir ilgi duyduğu tiyatro için çizdiği kostümlerin eskizleri, sinemada yakın dostu Catherine Deneuve’ün isteği üzerine Luis Bunuel’in unutulmaz filmi Belle du Jour’un kostüm çizimleri, bale ve dans gösterileri için çalışmaları müzenin arşivinde, yeni moda dünyasına bir miras ve ilham kaynağı olarak bulunuyor. Müzede, Laurent’ın mirasının yanı sıra süreli sergilerden yerleştirmelere, sunumlara kadar pek çok proje yer alıyor.

   Marakeş’e Bırakılmış Şık Bir İz

   4000 metrekarelik bir alanı kapsayan devasa müze, mimarisiyle de bir tasarım harikası. Fransız mimarlık firması Studio Ko tarafından tasarlanan bina lineer ve eğimli çizgilerin baskın olduğu, sadeliği ve şıklığı Afrika kültürüyle buluşturan bir yapı. Paris’teki müzeyle aynı sene açılan müze, Laurent ve Bergé tarafından sıkça ziyaret edilen ve 1980’de satın alınarak otel inşaatıyla yok olmaktan kurtarılan Majorelle Bahçesi’nin yakınında bulunuyor. Moda ve tasarımla ilgiliyseniz Marakeş'teki bu müzeye ve Majorelle Bahçesi'ne uğramalısınız.

   ​Yves Saint Laurent’ın Paris ve Marakeş’te bıraktığı izlerle bir çağın sanat ve tasarım dünyasına tanıklığını görebilmek mümkün. İki müzede toplamda 5 bin parçanın yer aldığı giyim koleksiyonu ve 15 bine varan lüks giyim eşyası bulunuyor. Üretken, başarılı ve öncü bir moda devinin adımlarını ve yaratımlarını Marakeş ve Paris’te izlemek Laurent’in dünyasına unutulmaz bir yolculuk olacaktır.

   Paris’te, Seine Nehri’nin bir sokak uzağında, Marceau Caddesi’ndeki, geçmişte modaevinin bulunduğu müze geniş bir alanı kaplıyor. Hem Paris hem Marakeş'teki müzeler mimari anlamda, daha ilk bakışta estetik bir zevk uyandırıyor. 

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam