Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap
   Art

   Flamenko Gitarı Sevilla'da Dinlenir

   Efsane Flamenko gitaristi Jose Luis Postigo'nun Sevilla'da kurduğu,flamenko şovlarının düzenlendiği Casa de la Guitarra'yı, Guitarras de Artesania Dükkânı'nı tanıyalım.

   İspanya’nın güneyinde bulunan Endülüs bölgesi mistik bir dokuya, derin bir tarihe ve kültürel çeşitliğin harmanlandığı bir çehreye sahiptir. Hâli hazırda İspanyol kültürünün hareketli, kıpır kıpır ve rengârenk tavrına Endülüs’ün gizemi de eklenince tarihe ve otantizme doğru büyülü bir yolculuğa çıkmamak olanaksızdır.

   Endülüs’ün en büyük şehri ve başkenti Sevilla, bu tarihe ve kültür harmonisine adım atmak için en doğru adres olacaktır. Tarihî meydanları, sokakları, modern müzeleri, leziz tapasları derken göze, damağa hitap eden bu şehir bir de bakmışsınız kulağınıza ve ruhunuza bir ritm yerleştirmiş. İşte bu flamenkonun ritmidir. Gitarından, dansından, ayak seslerinden, el çırpmalardan çıkıp ruhunuza yerleşir. 

   Endülüs, flamenkonun doğduğu topraklardır. Hâliyle flamenko kültürünün her bir parçasını Sevilla’nın sokaklarında görmeniz, müziğini duymanız mümkündür. Bu kültürün korunmasına ve geliştirilmesine ömrünü adamış flamenko sanatçılarından biri de Jose Luis Postigo’dur.  

   Flamenkoya Adanmış Ömür

   Jose Luis Postigo, 22 kasım 1950’de Sevilla’nın Marchena bölgesinde dünyaya gelmiştir. Babası taverna işletmecisi olan Postigo, bu müzikli mekânlarda flamenkonun ruhuna kaptırır kendisini. Kariyerine ilk olarak flamenko dansçısı olarak başlayan ve 10 yıl boyunca bu uğraşı devam ettiren Postigo, dansın ardından asıl ritmini ve yeteneğini flamenko gitaristliğinde bulur. Efsane bir diğer isim olan Antonio Osuna, Postigo’nun hocası ve kaşifidir. 

   Bugüne kadar dünyanın birçok yerinde, flamenko kültürünü tanıtmış ve yaşatmış bu usta isim, 60’tan fazla albüme imzasını atmıştır. Flamenko vokalin Miguel Vargas, El Paquiro, José Mercé gibi ustalarına ve flamenko dansının Matilde Coral, Christina Hoyos gibi usta dansçılarına gitarıyla eşlik etmiştir. Postigo, flamenkoya dans ile başladığı için gitarıyle eşlik ettiği sanatçılarla ritm açısından muazzam bir uyum yakalar. Flamenkoya ömrünü adamış bu isim Cordoba’nın ulusal ödülü Manolo de Huelva ve Jerez de la Frontera Chair of Flamencology Ödülü’nün de sahibidir.

   Flamenkonun ustası Postigo, bu kültürü muhafaza etmek ve geliştirmek üzere de birçok girişimde bulunmuştur. Hâli hazırda Sevilla sokaklarında flamenko gösterileri, müzeleri sık sık karşınıza çıkabilir. Bu mekânlardan belki de en otantik olanları Postigo’nun kuruculuğuyla ortaya çıkanlardır. Bunlardan ilki Casa de la Guitarra, Sevilla’nın mistik atmosferine ritmin renklerini ve heyecanını katan en karakteristik mekânlardan biri. 

   Casa de la Guitarra - Gitar Evi

   Sevilla’nın en otantik bölgelerinden biri olan Santa Cruz’da bulunan Casa de la Guitarra, Meson del Moro Sokağı’nda, hatta Endülüs’ün en önemli yapılarından kabul edilen Sevilla Katedrali ve Game of Thrones’un seti olarak da kullanılmış muazzam Alkazar Kraliyet Sarayı’nın birkaç sokak ötesinde yer alıyor. Gitar Evi, her akşam muazzam flamenko şovlarıyla, gitaristleri, dansçıları ve şarkıcıları flamenko sevenlerle buluşturuyor. 

   Gitar Evi’nin içinde konumlandığı bina ise 18. yüzyıldan kalma bir yapı. Mağribi kültürünün de izlerinin hissedileceği bu tarihî yapı mahzen havasında inşa edilmiş bir Arap banyosu aslında. İçerisinde her akşam biri 19.30’da öteki 21.00’da olmak üzere bir saatlik iki şov sahne alıyor. 60 kişilik bir seyirci kapasitesi olan mekânda her iki gösteri için de bilet ve yer bulmak kolay değil, dolayısıyla öncesinden online rezervasyon yaptırmak mantıklı olacaktır. Ayrıca Gitar Evi’nde gerçekleştirilen her gösteri öncesi çalınacak parça, edilecek dans gibi önemli bilgiler sanatçılar tarafından aktarılıyor. 

   Gitar Evi’nde flamenkonun ruhuna ve ritmine geleneksel bir yolculuk yapmanın bir diğer yolu ise, buraya ait Gitar Müzesi. Girişin ücretsiz olduğu müzede 19. yüzyıla ait 60’tan fazla gitar sergileniyor. Gitar Evi, her biri şahsına münhasır biricik parçalar olan gitarların 300 yılı aşan tarihini öğrenmenin yanı sıra, flamenko tarihiyle ilgili bilgi edinmek ve bu kültürle tanışmak için harika bir deneyim sunuyor. Flamenkonun hem bilgisini hem de pratiğini sunan Gitar Evi, Sevilla’daki bir günün olmazsa olmaz uğrak noktalarından olmayı fazlasıyla hak ediyor.

   El Emeği Gitarlar, Guitarres de Artesania
   Jose Luis Postigo’nun önderliğinde flamenkonun kalbine bir yolculuk yaparken gitarın ustasından bu müzik aletinin güzel örneklerini satın almak da mümkün. Hernando Colon Caddesi’inde, Postigo’nun açmış olduğu Guitarres de Artesania dükkânı, flamenko gitara, müziğe ya da yalnızca bu kültüre merakı olanların bile zevkle gezeceği bir dükkân. İçerisinde flamenko gitarlar başta olmak üzere, enstrüman aksesuarları, materyalleri ve albümlerin de bulunabileceği dükkân flamenkonun ritmini yaratan enstrümanın dünyasına ve detaylarına doğru bir yolculuğa çıkarıyor.

   Flamenkonun dününü ve bugününü hissetmek ve yaşamak için Postigo bize çok fazla imkân sunuyor. Postigo’nun flamenkoya verdiği emeğe bir diğer örnek flamenko eğitimine ve kültürün korunmasına adanmış olan Cristina Heeren Vakfı, genç flamenko sanatçılarını yetiştirmeye ve desteklemeye devam ediyor. Kısacası Sevilla’da Flamenko101 dersini flamenko gitarın ustası Jose Luis Postigo veriyor. 

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   İspanya hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam