Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap
   Art

   Dünyayı Gezen Sokak Sanatçıları

   Dünyanın pek çok şehrinde sokakların duvarlarında onların yaratıcılığı karşımıza çıkıyor. JR, Banksy, Bordalo II, Malina Süleyman'ı ve onların paylaşım rekorları kıran ikonik işlerini keşfe çıkıyoruz.

   Banksy

   Dünyanın herhangi bir yerinde sıradan bir insanın, biraz sosyal medya kullanıyorsa bile görür görmez tanıyacağı işlerin sahibi olan grafiti sanatçısı. Verdiği politik ve sosyal mesajlar için sadece sanatı araç olarak kullanmak değil direkt kendi işlerini araç hâline getirmesi Banksy’yi duvar resmi ve grafiti yapmanın çok daha ötesine götürmeye başladı. Öyle ki bir eğlence parkı açacak ve “manzaralı” bir otel inşa edecek kadar.

   Bir dönem sosyal medyada sıkça paylaşılan işlerinden biri müzede, izleyicilerin gözü önünde satıldıktan sonra kendi kendini imha eden eseriydi.

   Disneyland’in hayal dünyasının gerçeği yansıtmadığına işaret eden Dismaland isimli eğlence parkı; Batı Şeria’da İsrail ve Filistin’i ayıran sınıra İsrail tarafından dikilmiş duvarı, duvarın dibindeki bir göçmen konukevini bir otele dönüştürdüğü ve dünyanın en kötü manzaralı oteli olarak lanse ettiği The Walled Otel, son zamanların oldukça şaşırtıcı ve provokatif işlerinden.

   Malina Süleyman

   Malina, bu saydığımız isimlerden belki de en az tanınanı. Ama onu “ünlü yapan sanatıyla ülkesi arasındaki bitmek bilmeyen mücadelesi. Afganistan gibi bir ülkede, Taliban’dan tehditler alarak ve bir kadın olarak duvar resimlerini devam ettirmiş olması yaptığı işlerin değerini o kadar büyütüyor ki; bir sanat eserinin ne paylaşım rekorları kırması ne de yüksek fiyatlara satılması önemli oluyor.

   Duvara yaptığı burkalı bir kadın iskeleti resmiyle ünlenen Malina, ülkesinde Taliban’ın peşine düştüğünde ve ajan ilan edilip ev hapsine zorlandığında henüz 23 yaşındaymış. Birçok ülkeden eserlerini burada yapması için davetler almış. Fakat o ülkelerde de toplumsal cinsiyet eşitliği eksik olduğu için gitmekten vazgeçmiş. Daha sonra ülkeden bir şekilde kaçmış ve Mumbai’ye sığınmış.

   Bordalo II

   Grafiti ve heykel sanatını olabilecek en sürdürülebilir yolla kendine has bir tarzla yeniden yaratan Portekizli sanatçı Bordalo II, bu alanda yaptığı çalışmalarla bilinen ünlü eseri “Trash Animals” ile karşımıza çıkmıştı. O da hemen hemen her sokak sanatçısı gibi işe önce grafiti ile başlıyor fakat bunun bir noktada kendisine yetmediğini fark ederek atık materyallerden yeni bir üretim yolunun peşine düşüyor. Ve dünyanın birçok ülkesinde rastlanan, paylaşılan Bordalo II eserleri bu atık materyallerden ortaya çıkıyor. 2015 yılından beri sokaklardan sürekli malzeme toplayan sanatçı, onları eritiyor, deforme ediyor ve bambaşka formlara dönüştürüyor. Şimdiye kadar yaptığı işler arasında en büyüklerinden biri de Lizbon’da terk edilmiş bir depoda açtığı “Attero” isimli sergi.

   Bansky

   Malina Suleyman

   Bordalo II

   JR

   Ülkemizde de eserler üreten, belki de son yılların en çok ünlenen Fransız fotoğraf ve grafiti sanatçısı JR, dev boyutlu fotoğrafları, duvar veya binalara onların form ve dokularını da kullanarak uyguladığı işleriyle ünlendi. 2011 yılında TED ödülü alan sanatçı, genellikle işe seçtiği bölgeye giderek oranın yaşayışını kavrayarak ve insanlarla sohbet etmeyle başlar. Oradan ayrılırken bitirdiği eseri bölgeye adeta bir armağandır ve yaşanılan bölgeye sahip çıkılmasının da mesajını verir. Onun eserleri MOMA, Louvre gibi dünyanın en ünlü müzelerinde sergilense de; kendisine göre en büyük müze ve sergi alanları sokaklar. Özellikle kimlik, özgürlük ve insan ilişkilerini betimleyen işler üreten sanatçı, sokakta ürettiği işlerde genellikle zor bölgelere giderek bölgenin politik meselelerini eserlerinde doğrudan yansıtıyor.

   Photo Credits

   mediacat.com | jdeedmagazine.com | facebook.com/BORDALOII | twitter.com/jrart

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   1

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (1)

   lion_piva_travel

   harika olmuş ..

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam