Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap
   Art

   Dolu Dolu Bir Park: Villa Borghese

   Roma... aşıkların şehri. Nasıl ki bazı aşklar eksik kalır işte Villa Borghese’yi görmeden ayrılırsanız Roma da biraz eksik kalır. Sizi tekrar tekrar kendisine çağıran, ne kadar gezip dolaşsanız da her seferinde yeni bir şey keşfetmenizi sağlayarak sizi şaşırtan bu şehrin en ünlü ve güzel parkı Villa Borghese.

   Şehrin İçindeki Saklı Cennet

   Adını Borghese Ailesi’nden alan ve kentin kuzeydoğusunda bulunan park, huzurlu, rahatlatıcı, mutluluk verici, sanatsal ve eğlenceli özellikleriyle devasa bir park. 1700 dönümlük arazisiyle şehrin en geniş alanı olan Villa Borghese size sessizliği dinlemek, yürüyüş yapmak, bisiklet kiralamak, gölde sandalla kürek çekmek, sanat galerisini gezmek, hayvanat bahçesinde ya da ünlü bahçelerinde dolaşmak gibi birçok imkân sunuyor. Parkta yetişkinler dışında çocuklar için de aktiviteler unutulmamış. Parkın çevresinde tur atan ve çocukların çok sevdiği bir mini tren, sizi bir yolculuğa çıkararak pek çok ilginç yerin önünden geçiriyor. Yine çocuklar için kütüphane, oyun odaları, resim ve yaratıcı atölye dersleri de mevcut.

   Cinema dei Piccoli

   En ilginci ise Dünya Rekorlar Kitabı’na giren ve 63 koltuğuyla dünyanın en küçük sineması olan Cinema dei Piccoli. Ayrıca minik ziyaretçiler için minik bir araba yarışı pisti bile var. Faytonla da gezebileceğiniz parkta tüm gününüzü sıkılmadan geçirebilirsiniz. Bu harika parkta gezerken zamanın nasıl geçtiğini anlamayabilirsiniz. Gün batımını izleyebilir ve Roma kent meydanını tepeden görebilirsiniz. Bu şahane manzaranın keyfini bir kafede oturup kahvenizi yudumlayarak çıkartmak bizce en iyisi.

   Borghese Galerisi

   Şehrin her yanı gibi turist akınına uğramamış, daha sakin olan parkta yalnızca gezmek ve hoş vakit geçirmenin dışında küçük fakat önemli eserlerin bulunduğu bir sanat galerisi olan Galleria Borghese’i de gezebilirsiniz. Bundan başka 2 müze, tiyatro, anıt ve heykeller için de zaman ayırmanızı tavsiye ederiz. Elindeki elmayla üzerine uzandığı minderin mermerden değil de yumuşak süngerden oyulmuş gibi durduğu Pauline Bonoparte'ın heykeli, el ve ayaklardaki kusursuz detaylarıyla Apollo ve ağaca dönüşen Daphne'nin heykeli, yüzlerce eserden sadece ikisi. Villa Borghese Papa V. Paul’ün yeğeni Kardinal Scipione Borghese tarafından yaptırılmış. Sanatsever biri olan Kardinal Scipione Borghese büyük bir koleksiyon oluşturmuş ve ölümünün ardından özel koleksiyonunu barındıran bir müzeye oluşturulmuş.

   Villa Borghese'nin içindeki koleksiyonları kadar bahçesi de ünlü. Parkın en dikkat çekici alanı ise Pincio Bahçeleri. Oldukça geniş olan bu alan, kazları, martıları, meşe ağaçları, papağanları, gölleri, koruları, yürüyüş yolları ve çeşmeleriyle hayat dolu, cıvıl cıvıl.

   Villa Borghese’ye giderken bilmeniz gereken en önemli şey önceden rezervasyon yaptırmak. Aksi takdirde içeriye girmeniz mümkün değil. 

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   İtalya hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam