Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap
   Art

   Dolmabahçe Sarayı'nda Denizin Sessiz Fırtınası; Ayvazovski

   Dolmabahçe Sarayı'na bağlı Resim Müzesi'nin en ihtişamlı salonunun sahibi, Ivan Konstantinoviç Ayvazovski.

   İstanbul Boğazı’na nazır, görkemli ve zarif bir saraydır Dolmabahçe. Yüzyıllar boyunca saltanatın önce has bahçesi ardından yerleşkesi olarak kullanılmış olan, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal’in yaşadığı ve hayata gözlerini yumduğu yerdir.

   Dolmabahçe Sarayı, hem memleketimizin tarihinde hem de bugününde kuşku götürmeyen öneme sahip bir yapıdır. Saltanattan modern Türkiye’ye geçiş sürecini bilfiil yaşamış olan sarayın bazı bölümleri günümüzde de önemli sanat eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. 

   Dolmabahçe Sarayı’na bağlı olan Resim Müzesi de bunlardan biri ve belki de en etkileyicilerinden. Türk ressamlarından Şeker Ahmet Paşa, Osman Hamdi Bey, İbrahim Çallı, Şevket Dağ; saray ressamları İtalyan Fausto Zonaro, Polonyalı Stanislaw Chlebowski gibi önemli isimlerin eserlerini görebileceğiniz müzede en ihtişamlı bölüm ise Ivan Konstantinoviç Ayvazovski Salonu. Aynı zamanda müzenin en görkemli salonu olan Ayvazovski Salonu, geçmişte sarayın, tahta çıkmaya hazırlanan veliahtların ikametine ayrılmış olan Veliaht Dairesi olarak kullanılan kısmı. 

   Veliaht Dairesi, İstanbul sevdalısı Ermeni asıllı Rus ressam Ayvazovski’nin ustalığını gösterdiği deniz manzarası odaklı resimleriyle ihtişamını kat kat artırıyor. Ziyaret ettiğinizde her tablonun sizi karşısında uzun süre hayallere daldıracağı Ayvazovski Salonu, İstanbul’u çok iyi tanıyan, bu şehri ayrı bir bağlılıkla seven ressamın dünyasına bir adım yaklaşmak için de harika bir fırsat.

   Resim Müzesi’nin girişinin bir üst katında yer alan Ayvazovski Salonu’na doğru ilerlerken vakar ve görkemin duvarları sarmış olduğu bir atmosfere her basamakta daha çok yaklaştığınızı hissedeceksiniz. 

   Denizin Romantik Ressamı, İvan Konstantinoviç Ayvazovski
   Ivan Konstantinoviç Ayvazovski, Ermenice diğer ismiyle Hovannes Kevork Ayvazyan, 29 Temmuz 1817’de Kırım’ın Feodosia kentinde dünyaya geldi. Karadeniz kıyısında, “Küçük İstanbul” denen bu liman kentinde dünyaya gözlerini açan Ayvazovski deniz manzarasına çocukluktan beri alışıktı. Denizin sakinliğini de, fırtınalı hâllerini de bilerek, görerek büyümüştü.

   Denizi gören tek katlı bembeyaz boyalı bir evde dünyaya gelen Ayvazovski Ermeni kökenli, orta hâlli bir ailenin 3 erkek çocuğundan en küçüğüydü. Çocukken duvarlara kömürle yaptığı resimler babasının mimar bir arkadaşının ilgisini çeker ve babasının arkadaşı Ivan’a perspektif ve çizim üzerine ders verir. Yeteneği ilgi gören Ivan Natalia Feodorovna Naryshkin’in desteğiyle St. Petersburg’daki İmparatorluk Sanat Akademisi’ne kabul alır. Akademinin eğitim için Avrupa’ya göndermesiyle beraber başlayan geziler ömrü boyunca birçok ülkede devam edecektir. 

   Ayvazovski’nin üzerinde en çok etkisi olan ise, J.M.W. Turner ve Gogol gibi usta isimlerle tanıştığı ve kendisinin de “ikinci akademi” olarak tanımladığı İtalya dönemidir. Eserlerini gören Turner, Ayvazovski’ye şöyle yazmıştır: “Sizin sanatınız yüksek ve güçlü, çünkü siz dehadan ilham alıyorsunuz.”

   1840’larda Rusya’ya döndüğünde “Donanma Ressamı” ünvanını alan Ayvazovski’ye dünya çapındaki başarısını ve konumunu sağlayan da denizleri konu alan resimleridir. Rus imparatorunun teklifiyle Baltık Donanması’na bir gezi sırasında eşlik etmesi, uçsuz bucaksız denizlerin üzerinde süren yaşamları da inceleme fırsatı sunmuştu ona. 


   İstanbul Hayranlığı

   Hayatı boyunca binlerce tablo yaratmış olan, romantik dönem resim sanatının en önemli temsilcilerinden olan Ayvazovski aynı zamanda dünyanın en üretken deniz ressamlarından biri. Deniz ile masalsı bir ilişkisi olan İstanbul da Ayvazovski’nin ilhamına ortak olan rotalardan biri oluyor. 1845 yılında ilk defa İstanbul’a gelen sanatçı, bu ilk ziyaretin ardından oluşan hayranlığıyla çok kereler geri dönüyor bu şehre ve 200’ün üzerinde tablosunu resmediyor İstanbul’un. 

   “Bu aralar İstanbul’u geniş tabloya çizmeye başlıyorum… Belki de bu şehirden daha heybetli başka bir yer yoktur, oraya gidince Napoli de Venedik de unutuluyor.” 

   Hayatının Sonuna Dek Üreten Bir Deha
   Sultan Abdülmecit, Sultan Abdülaziz ve Sultan II. Abdülhamit dönemlerinde sarayda ağırlanmış, 1874 yılında Sultan Abdülaziz’in isteği üzerine tablolar hazırlamak üzere bir süre Kuruçeşme Adası’nda (Galatarasay Adası) ikamet etmişti. Bugün Dolmabahçe Sarayı Resim Müzesi’nde onlarca tablosuyla kendine ait bir salona sahip Ayvazovski. 1874 tarihli Osmanlı Donanması, Sarayburnu ve Fırtınalı Denizde Kaza tabloları bunlardan yalnızca birkaçı. Denizin binbir rengini, sonsuz detayını yakalayabileceğiniz üstün bir işçilik ve deha ürünü olan tablolarda suyun görkemini de sakinliğini de hissedeceksiniz. Ayvazovski’nin atölyesini ziyaret edenler, gökyüzünü hafif dokularda çizdiğini; denizi resmederken ise insanüstü bir çabayla, fiziksel ve ruhsal olarak bütün benliğini odaklayarak yaptığını söylüyorlar. Hâliyle ortaya çıkan sonuç, oldukça çarpıcı.   

   Hayatının son 20 senesinde doğduğu topraklara, Feodosiya’ya geri dönen Ayvazovski, oldukça üretken bir ressamdı. 1900’de kalp krizi geçirdiğinde yine çalışmaktaydı, şövalesinin başında “Osmanlı Gemisinde Patlama” isimli tabloya dehasını ve emeğini yansıtıyordu.

   Dolmabahçe Sarayı Resim Müzesi’nde Ayvazovski Salonu’nu ziyaret ettiğinizde, usta bir ressamın, heybetli bir şehrin, denizlerin hikâyesine ortaklık ettiğinizi hissedeceksiniz. Denizle ilişkisi Karadeniz’le başlayan Ayvazovski’nin tablolarında hırçın dalgaları, sessiz fırtınaları, güneşin suyu yalayan parıltılarını, gizemli mavileri, pembeleri, yeşilleri, ışığın umudunu ve karanlığın melankolisini bulacaksınız. 

   Resim sanatında denizlerin görkemini, güzelliğini ve gizemini büyülü bir biçimde yansıtan bu koleksiyonu ziyaret etmek için en yakın zamanı kollayın ve fakat sakın ola ki ziyaretinizi kısa bir süreye sıkıştırmayın. Zira resimlerin önündeyken saatlerin nasıl geçtiğini anlamayacak, müzenin bahçesindeyken masalların zamansız dünyasına doğru adım atacaksınız.

   theartstory.org

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   İstanbul hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam