Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap
   Art

   Yılın O Zamanı Geldi: 2018 Cannes Film Festivali

   Cannes Film Festivali'nin, Fransa'nın güneyinde Cannes kentinde her yıl düzenlenen, dünyanın en önemli film festivalinin hikâyesi.

   Dönemin İtalya’sına Sanatsal Bir Tepki

   Cannes Film Festivali, orijinal adıyla “Festival de Cannes” her yıl düzenlenen, dünyanın en önemli ve en prestijli film festivallerinden. İlk kez 20 Eylül 1946 yılında düzenlense de aslında ortaya çıkışının arkasında başka bir hikâye yatıyor. Sinemanın etkili bir propaganda aracı olarak kullanıldığı 1930’lu yıllara gidelim. Mussolini yönetimi altındaki İtalya’da, 1932 yılında, dünyanın ilk film festivali düzenleniyor; Venedik Film Festivali. Venedik’teki festivale siyasetin hâkim olması, Hitler’in baskısı, büyük ödüllerin müttefik Almanya’ya gitmesi ve Fransızların bu festivalden umduklarını bulamaması gibi nedenler, 1939’da Cannes Film Festivali’ni ortaya çıkarıyor. Hollywood filmlerinin de ilgi göstermesi, Cannes Film Festivali’ni bir anda uluslararası üne kavuşturuyor. Fakat yapılan onca hazırlığa, Atlantik’i geçmeye hazırlanan Hollywood yıldızlarına rağmen, İkinci Dünya Savaşı nedeniyle Cannes Film Festivali iptal ediliyor ve 1946’ya kadar sessizliğe gömülüyor.


   71 Yıllık Bir Başarı Hikâyesi

   Cannes Film Festivali, 1946’daki geri dönüşünün ardından zamanla sanatseverler ve film dünyası için buluşma noktası hâline geliyor. Bugün de yapımcıların ve dağıtımcıların büyük önem gösterdiği, fikir alışverişinde bulunduğu, sözleşmeler imzaladığı uluslararası bir pazar. Cannes Film Festivali’nin bu kadar başarılı olmasının arkasında kuşkusuz birçok neden yatıyor. Sinemaya olan tutku, yeni yeteneklerin keşfi ve sektöre kazandırılması bu nedenlerin en başında geliyor. Festival geçmiş ile sağlam bir bağ kurarken aynı zamanda her yıl yeni ve özgün konseptler deniyor. Sinema dünyasının profesyonellerini basın ile en iyi şekilde bir araya getiriyor; filmlerin yapımına ve dağıtımına büyük katkı sağlıyor. Her yıl ses getiren projeler tasarlanıyor, farklı deneyimler paylaşılıyor ve yepyeni kültürler keşfediliyor. Bütün bunlar Cannes Film Festivali’ni zamanını iyi yansıtan bir etkinlik hâline getiriyor.

   Dünyanın Gözü Bu Festivalde

   Pek çok ünlü yıldız ve Hollywood camiası, filmlerini tanıtmak için bu festivali bekliyor, birçoğu ise dünya prömiyerlerini bu etkinlikte yapıyor. Cannes'ın önemi, verilen ödüllerin çok ötesinde. Ödüller kadar, hangi filmlerin “Marché du Film”de izleyicilerle buluşacağı da çok önemli. Marché du Film, film pazarı ve özellikle film dağıtımcıları için “her şey” demek. Çünkü genellikle yılın en önemli anlaşmalarını bu festivalde yapıyorlar. Film yapımcıları da festivaldeki günlerini dünyanın dört bir yanından gelen yatırımcı, dağıtımcı ve gazetecilerle ağ kurmakla geçiriyor. Marché du Film’e katılmak elbette filmlerin kaderini kesin olarak belirlemiyor. Ancak ufak bir şans bile Cannes’ı bu kadar önemli ve kalabalık kılabiliyor.

   Bir Zamanlar Cannes

   Günümüzde Cote d’Azur bölgesinin yıldızı olan, plajları, gece hayatı ve restoranlarıyla turist akınına uğrayan Cannes 19. yüzyılda adı sanı pek bilinmeyen bir bölge olarak karşımıza çıkıyor. Britanya Kraliyet Ailesi’nin ve aristokrasisinin bu bölgede villalar, saraylar ve yazlık evler inşa etmeye başlamasıyla Cannes prestij kenti olarak anılmaya başlıyor. Cannes’ın uluslararası tanınırlığı ise Fransız hükümetinin bir film festivali düzenlemeye karar verdiği 20. yüzyılın ortalarına dayanıyor. 1946 yılında ilki düzenlenen Cannes Film Festivali, İkinci Dünya Savaşı sonrası Fransa’nın ilk önemli uluslararası kültürel etkinliği olmasından dolayı da önem taşıyor.

   Cannes 2018’den Haberler

   Geçen sene Pedro Almodovar başkanlığındaki jüri, Altın Palmiye Ödülü’nü İsveçli yönetmen Ruben Östlund’un The Square filmine vermişti. Bu sene jüri başkanlığında Cate Blanchett’i görüyoruz. Bu seneki festivalin gündeminde Netflix yasağı var. Netflix yapımı filmler sinemalarda yer almadığından ötürü bu sene Cannes'a aday olamayacak. Geçen sene Bong Joon-Ho’nun “Okja” ve Noah Baumbach’ın “The Meyerowitz Stories” filmleri aday gösterilerek Altın Palmiye için yarışmıştı. Filmler ödül alamasa da özellikle Fransız film yapımcılarının tepkisini toplamıştı. Bir diğer yasak da “selfie”ci yıldızlara… Kırmızı halıda selfie çekmek, yürüyüşün temposunu bozduğu ve festivalin kalitesini lekelediği gerekçesiyle bu sene yasaklandı.

   Kimler Geldi Kimler Geçti?

   Cannes Film Festivali’nin önemini bugüne kadar ödül kazananlara bakarak da anlamak mümkün. Zamanında ödüle layık görülen filmler ve oyuncular günümüzde hâlâ hayranlıkla izleniyor. Taxi Driver, Pulp Fiction, Basic Instinct, La Vita è Bella, Tree of Life gibi dünyaca ünlü filmler, adını festivalde duyuran ya da festivalde yarışıp Altın Palmiye Ödülü kazananlardan.

   “Certified Copy” ile Juliette Binoche, “The Piano Teacher” ile Isabelle Huppert, “A Cry in the Dark” ile Meryl Streep, “Biutiful” ile Javier Bardem, “The Last Detail” ile Jack Nicholson ve “She’s So Lovely” ile Sean Penn Cannes’da ödüle layık görülen dünya yıldızlarından.

   Ülkemizden ise “Yol” ile Yılmaz Güney, Altın Palmiye ile ödüllendirilen ilk isim. “Uzak” ve “Kış Uykusu” ile Nuri Bilge Ceylan, “Yaşamın Kıyısında” ile Fatih Akın ve “Sessiz” ile Rezan Yeşilbaş, Cannes’dan ödül alan Türk yönetmenler.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Cannes hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam