Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap
   Art

   Çağdaş Sanatın İzinde

   Heyecan uyandıran çalışmalarıyla çağdaş sanata yön veren sanatçılar

   Çağdaş sanatın kapsamının ve tanımının ne olduğu yıllar yılı tartışıladursun, bu akıma yönelik eserleriyle gündeme gelen ve sanat dünyasına yön veren sanatçılar bu tartışmaların oldukça uzağında üretmeye ve yeni eserler ortaya koymaya devam ediyorlar. 

   Bruce Nauman

   1941 yılında Indiana’da dünyaya gelen Bruce Nauman, üniversitede matematik ve fizik üzerine eğitim almasına rağmen, daha sonra sanat eğitimi görmek için California Üniversitesi’ne yazıldı. Heykel, fotoğrafçılık, neon, video, çizim, baskı ve performans gibi geniş bir medya yelpazesinde çok sayıda eser veren sanatçı, aynı zamanda sanat eğitimi aldığı California Üniversitesi’nde ders verme görevini de üstlendi. Üniversiteden mezun olduktan bir süre sonra eski bir bakkal dükkânında kendisine bir stüdyo kuran Bruce Nauman, özellikle neon kullanarak yarattığı çalışmalarıyla sanatseverlerin ve sanat çevresinin beğenisini kazandı. Nauman yaklaşık 50 yıldır devam eden kariyeri boyunca hep yaşam, varoluş, güç, anlam gibi büyük meseleler üzerine düşündü ve bu yönde eserlere hayat verdi. Hayata ve belirsizliklere dair merakını basit ve kimilerine göre oldukça sırada görünen tekniklerle sanatına uyarlayan Nauman, layık görüldüğü ona yakın saygın ödülle de izlediği bu yöntemlerde ne denli başarılı olduğunu ispatlamayı başardı.

   Judy Chicago

   1939 doğumlu kadın hakları aktivisti, feminist bir çağdaş sanat temsilcisi olan Judy Chicago, 60’lı yıllarda Los Angeles’ta sanat çevresindeki erkek egemen yapıyı yıkarak kadınların mücadelelerini yansıtan yeni bir sanat dünyası yaratma üzerine yoğunlaştı ve 70’li yıllarda Amerika’daki ilk feminist sanat programını kurdu. Bu uğurda soyadını da doğup büyüdüğü şehir olan Chicago olarak seçen sanatçı, neredeyse 60 yıla ulaşan kariyerini bu çerçevede eserler üreterek geçirdi. Sanatçının en çok konuşulan eserlerinin başında, The Dinner Party isimli, ilkel çağlardan günümüze uzanan bir çeşitlilikte, 39 efsanevi ve tarihi ünlü kadın için hazırladığı üçgen şeklindeki bir akşam yemeği sofrası geliyor. 

   David Hockney

   David Hockney, algıları yerle bir eden, şaşırtan, düşündüren eserleriyle 20. yüzyılın en ilgi çekici ve etkin sanatçılarından biri. Geçtiğimiz günlerde 82. yaşını kutlayan Hockney, İngiltere’de beş çocuklu bir ailenin dördüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk eserleri dışavurumcu bir anlayışın izlerini taşıyan sanatçı, sanat eğitimi aldığı Kraliyet Sanat Koleji’nde, canlı bir kadın figürünü (life drawing) çizmemesi halinde mezun edilmeyeceği açıklanınca Diploma için Yaşam Ressamlığı (Life Painting for a Diploma) ismini verdiği erkek bir figürün resmedildiği bir eser ortaya koydu ve okulun tavrını protesto etti. Bitirme ödevini yazmayı da reddeden Hockney, daha sonra giderek artan bilinirliğinin ve yeteneğinin de yardımıyla okuldan mezun olmayı başardı. Sanatçının bu asi tavrı daha sonraki yıllarda adeta sanatının en belirgin nişanlarından biri olmayı sürdürdü. Tablo, foto-kolaj, portre, baskı teknikleri gibi pek çok farklı alanda çok sayıda esere imza atan Hockney bu çalışkanlığının karşılığını geçtiğimiz yıl fazlasıyla alarak bir rekora imza attı. Sanatçının “Portrait of an Artist (Pool with Two Figures)” adlı eserine biçilen 90,3 milyon dolarlık değer, bugüne dek yaşayan bir sanatçıya ait bir eser için ödenen en yüksek ücret.

   Simone Leigh

   Jamaika asıllı Amerikalı bir sanatçı olan Simone Leigh, sosyal uygulama, heykel ve video yerleştirme gibi alanlarda eserler veriyor. Çalışmalarını oto-etnografik olarak nitelendiren sanatçının ilgi alanları arasında Afrika sanatı, yerel nesneler ve feminizm ön plana çıkıyor. Seramik çalışmaları ve heykelleri ile tanınan Leigh, geçtiğimiz Ekim ayında Hugo Boss ödülüne layık görüldü. Bu yıl, genç ve bilinirliği daha az olan sanatçıların desteklenmesi ve tanınırlığını artırma amacıyla düzenlenen Whitney Bienali’nde en önemli ve ilgili çalışma olarak nitelendirilen bir de esere imza atan Simone Leigh, heykel çalışmalarında çoğunlukla siyahi kadın figürlerine yer veriyor. Geçtiğimiz yıl Dolap VIII isimli yaklaşık üç metre yüksekliğindeki siyahi bir kadını betimlediği heykeliyle büyük ilgi gören 51 yaşındaki sanatçı, Earlham Koleji sanat ve felsefe bölümü mezunu. 

   Judy Chicago

   David Hockney

   Simone Leigh

   Alex Da Corte

   1980 yılında dünyaya gelen Alex Da Corte Amerika’nın önde gelen genç çağdaş sanat temsilcilerinden biri. Resim, heykel, enstalasyon ve video alanlarında ürettiği eserlerle ilgi çeken sanatçı, tüketim, pop kültürü, edebiyat ve mitoloji kavramları üzerine yoğunlaştığı bu eserlerde, hitap ettiği sanatseverlerin popüler kültüre mal olmuş kahramanlara farklı bir gözle bakmalarını ve tüketim anlayışlarını yeniden gözden geçirmelerini sağlamayı amaçlıyor. Geçtiğimiz yıl, New York’ta katılım gösterdiği karma sergide kulübe şeklindeki neon bir yapıda kendisinin seçtiği 57 farklı görüntüden oluşan bir film döngüsünü yayınlayan Corte, bu çalışmasıyla sanatseverlerin ve eleştirmenlerin beğenisini kazandı. 

   Photo Credits

   judychicago.com | hockney.com | luhringaugustine.com | ​alexdacorte.com

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam