Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap
   Art

   British Museum: Bir Müzeden Daha Fazlası

   Dünya'nın her noktasından çeşitli eserlerin ve hazinelerin sergilendiği İngiltere'nin en büyük müzesi...

   British Museum: Bir Müzeden Daha Fazlası
   Nermin Merve Bozdoğan
   Art

   05.11.19

   British Museum, İngiltere seyahatimizi planlarken en çok görmek istediğim yerler arasında idi. Gitmeden önce görmek istediğim birkaç özel parça için ufak çaplı bir araştırma yaparken bildiğim müzelerden çok farklı ve kapsamlı olduğunu fark edince sadece bir günümü British Museum'a ayırmaya karar verdim.

   Dünyanın Dört Köşesinden Eserler

   British Museum, objelerin, sanat eserlerinin, tarihî kalıntıların, savaş ganimetlerinin ve birçok yapıtın sergilendiği İngiltere’nin en büyük  müzesi. Müzede İngiltere’den eserler dışında farklı ülkelerden getirilmiş çok önemli parçalar da yer alıyor. Dünya’nın her yerinden bir eser görmeniz mümkün.

   Himayesinde bulunan binlerce eserin korunması ve kolay sergilenebilmesi için önce bölümlere ayrılmış: Afrika, Amerika, Orta Doğu, Asya, Avrupa, Antik Mısır, Antik Yunan ve Roma. Ayrıştırılan bu bölümler de yine eser sayılarının fazlalığından kendi içlerinde odalara bölünmüş.

   İnanılmaz büyük ve karışık gibi görünse de eğer gitmeden önce görmek istediğiniz eserleri belirler ve kendinize müze planına göre bir rota çizerseniz çok rahatlıkla gezip görebiliyorsunuz. Ancak bir günde tüm müzeyi gezmeniz imkânsız.

   Tüm bu eserlerin kiminin gönül rızasıyla gönderilen eserler, kimilerinin savaşlarda kazanılan ganimetler, kimilerinin de izinsiz götürülmüş olduğu söyleniyor. En çok Yunan ve Roma eserlerinin yer aldığı müzede bizim de çok sayıda eserimiz sergileniyor. Nemrut’tan getirilen büyük heykellerden tutun da Knidos’tan iznimizle götürüldüğü söylenen, geri almak istediğimiz arslanlara kadar...   En Çarpıcı Bulduklarım

   Müze’ye ilk girdiğinizde sizi The Reading Room karşılıyor. Günümüzde dinlenme, okuma, kafe ve etkinlik alanı olarak kullanılan bu alanda eskiden Karl Marx, Gandhi, Sherlock Holmes’un yaratıcısı Sir Arthur Conan Doyle gibi birçok yazar araştırmalar yapmış. The Reading Room’da vestiyere eşyalarınızı bıraktıktan sonra istediğiniz bölümden gezmeye başlayabiliyorsunuz. Benim en çok görmek istediklerimde ilk sırada bizim eserlerimiz, ikinci sırada ise İngiltere hazinelerinden Sutton Hoo Hazinesi’ne ait olan, lâl taşı ile süslenmiş 500 parçadan oluşan miğfer yer alıyordu. Bu yüzden zamanı verimli kullanmak için önce Türk Eserleri'nin sergilendiği odaları ziyaret edip sonra Sutton Hoo Hazinesi’ni gezdim. Daha önceden sergilendikleri bölümü ve oda numaralarını öğrenip gittiğim için o koca müzede aradığım her şeyi elimle koymuş gibi buldum. Lâl taşı ile süslenmiş miğfer gerçekten göz kamaştırıyordu.

   Etkinliklerle Dolu Bir Müze


   Müzenin beni etkileyen bir diğer yanı da devamlı düzenlenen sergiler, tanıtım kursları, anlatı tiyatroları, etkinlikler, faaliyetler ve gönüllülerin yaptığı kısa gezi turları oldu. Bu etkinliklerin kimisi önceden rezervasyon gerektirirken kimisine gezerken katılabiliyorsunuz.

   Önceden rezervasyon gerektiren etkinlikler için web siteleri üzerinden kayıt olabiliyorsunuz; ancak yoğunluğu hesaba katıp birkaç hafta önceden rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederim. Çünkü genellikle 10 kişilik gruplar oluyor ve günün sadece belli saatlerinde anlatımlı turlar düzenleniyor. Ben geç kaldığım için gezi ve anlatımlı programlara dahil olamadım; ama eğer önceden rezervasyon yaptırdıysanız 90 dakikada dünyanın en ünlü miraslarını uzmanlar eşliğinde gezebilir ya da 20 dakikada sadece bölümlerin genel giriş gezilerine katılabilirsiniz.

   British Museum, haftanın her günü sabah 10:00 ile 17:00 saatleri arasında açık ve ücretsiz gezebiliyorsunuz. Ancak özel etkinliklerin bazılarına ücret karşılığında katılabiliyorsunuz.

   ​Cuma günleri müze 20:30’a kadar açık. Eğer cuma günü ziyaret edecek olursanız, cuma gecesi etkinliklerine katılmanızı şiddetle tavsiye ederim. Özel koleksiyon turları, dans ve müzik gösterileri, konferanslar ve film gösterimleri gerçekten görülmeye değer.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Londra hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam