Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap
   Art

   Bilinen En Eski Sanatlardan Biri, Telkâri

   Binlerce yılın sanatı, Mardin'in zarafetinin simgesi.

   Başlangıcı Ortadoğu’da MÖ 3000’lere dayanan "telkâri", tarihteki en eski sanatlardan biridir. El emeği göz nuru olan bu ince işçilik, Mardin’de Süryani ustaların 15. yüzyıldan beri yaptığı, saç teli inceliğinde gümüş ve altından el işi takılardır. Ankara'nın ilçesi Beypazarı'nda geliştirilen bu sanat, günümüzde de yapılmaya devam ediyor. Bugün hala Beypazarı'nda yaklaşık 100 tane bu işi yapan atölye bulunuyor.

   Ustaların hünerli ellerinde şekilden şekile giren takılar, insanı adeta 1001 gece masallarına alıp götürüyor.

   Telkâri, oldukça ince bir işçilik ve dikkat gerektiriyor, tamamen elde yapılıyor. Özel bir aletle elde edilmiş aynı kalınlıktaki 2 ya da daha fazla incecik gümüş veya altın telin örülmesi ile işlem başlıyor. Daha sonra teller kendilerinin etrafında oval, yuvarlak şekiller oluşturularak sarılıyor. Bu işlemin Orta Çağ’da Barok dönemde 800'lerin sonu, 900'lerin başında Sicilya ve Venedik'te de kullanıldığı biliniyor.

   Telkâri sözcük anlamı olarak tel ile yapılan sanat anlamına gelse de tel ile yapılan her sanatsal çalışmanın telkâri olduğunu söyleyemeyiz. '’Vav işi’' olarak da bilinmesinin sebebiyse, Osmanlıca vav harfinin uygulamada motif olarak sıkça kullanılmasından kaynaklı. İşin yapımı sırasında kullanılan, cımbıza benzer '’çift’' olarak isimlendirilen aletten dolayı ‘’çift işi’’ diyenler de var.

   Malzemesi de el emeği...

   Yetenekli ustaların elinden çıkan bu işin bir diğer ilginç yönüyse hiçbir malzemenin hazır alınmaması. Usta, kullanacağı malzemeleri kendi atölyesinde ham maddeden yapıyor. Ocakta eritilen gümüşü, çubuk hâline getirilmek için kalıba döküyor. Daha sonra çubuk dökümü, üzerinde genişten dara doğru delikleri olan çelikten yapılmış ‘’hadde’’ denilen araçtan geçiriyor. Bu oldukça zor ve sabır isteyen bir süreç... Maden, bu tekrarlar sırasında sertleşiyor ve ardından tekrar tavlanıyor. Telleri haddeden çekmek için özel penseler kullanan usta, bu işlem sırasında beline manda derisinden yapılmış bir kuşak giyiyor. Kuşakta bulunan madeni halkalar, kol gücünün yetmediği ve telin uzadığı zamanlarda, telin ucunun buralara takılmasını sağlıyor. Bu yorucu çalışma sonucunda kalınlığı yarım cm olan gümüş çubuk 1 mm'lik ince bir tel haline geliyor.

   Her telkari işi iki ana kısımdan meydana geliyor. İlki, işin ana iskeleti olan “muntaç” (kılavuz), ikincisi de muntaç içine yerleştirilmiş vav, kake, dudey, gül, tırtıl, güverse gibi birçok isimle anılan her biri farklı biçimlerde yapılmış motiflerdir. 
   Bazı kaynaklar, ana iskeletin kurulmasında tellerin lehimle birleştirildiğinden bahsetse de ustalar bunun yanlış bir yöntem olduğunda ısrarlılar. Birçok usta, lehim gümüşü çürüttüğü için bir gümüş işine lehim değerse o iş hurda olacağında hemfikirler. Birleştirme işleminde kullanılması gereken yöntemin kaynak olması gerektiğini söylüyorlar. Bu işlem de oldukça meşakkatli ve dikkat istiyor. Çünkü milimetrik telleri kaynak yaparken ısının biraz fazla olması telleri eritebiliyor ve onca emek boşa gidebiliyor. İskeletin yapımından sonra motif yerleştirme işi de kaynak yöntemiyle devam ediyor. Bu iş de her aşamada olduğu gibi uzun zaman aldığı için yapım sırasında büyük bir titizlik ve sabır gerektiriyor. 

   Telkâri tekniğinin işlendiği ürünlerde göze çarpan sanat inceliği, insanı tarihin karanlıklarından günümüze bir sanat yolculuğuna çıkarıyor. Bu sanatta telin inceliği, takının değerini artırmasıyla doğru orantılı. 

   Telkâri Avrupa'da

   Telkâriden yapılan işler sayılamayacak kadar çeşitli. Neredeyse her şey yapılabiliyor. Sigara ağızlıkları, tütün kutusu, fincan zarfları, tepsiler, kemerler, tepelikler, aynalar, sandıklar gibi uzun bir liste bulunuyor. Mardin Valiliği ve ustalar, geçmişten günümüze kadar gelen bu dantelvari tel işleme sanatını hem yaşatmak hem de geleceğe taşımak için ellerinden geleni yapıyor. Şehirde  genç ustalar tarafından işlenen telkâriler, Avrupa’daki moda evlerine kadar götürülüyor ve buralarda sergileniyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam