Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap
   Art

   Bauhaus 100 Yaşına Basarken

   20. yüzyılın mimaride bir devrim gerçekleştiren Bauhaus hareketinin en güzel örneklerini görebileceğiniz Almanya ve İsrail'den destinasyonlar.

   Bauhaus Cenneti Tel Aviv 

   Tel Aviv, Ortadoğu’nun önemli şehirlerinden. Gece hayatıyla ve plajlarıyla bilinen bu şehir, sayıları 5 bin kadar olan Bauhaus evleriyle UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdi. 1909’da kurulan şehir, kısa süre içinde gelen göçlerle gelişti. Sadece şehircilik anlamında değil, sanatta da ilerledi. Göçlerle bir araya gelen bu insanların arasında yetenekli mimarlar da vardı. Bunlar arasında Arieh Sharon, Yosef Neufeld, Ze’ev Rechter, Sam Barkai ve Genia Averbuch gibi isimler ön plana çıkıyor. Bu isimler şehrin modern yapısına katkı sağlayan genç Yahudi mimarlardı.

   1920’lerde 2-3 katlı binaları inşa eden insanlar Avrupa’dan göç ettikleri için kendi yerel tarzlarını oluşturdular. Bilinen mimari stilleri doğu motifleriyle birleştirdiler ve ortaya hayallerindeki ev çıktı.
   Şehrin ilk planını çizen ise 1920’li yılların sonunda belediye başkanı tarafından görevlendiren İngiliz şehir plancısı Patrick Gedes oldu. Daha sonraki yıllarda yaşanan göçle Almanya’daki Bauhaus Okulu’ndan birçok Alman Yahudi mimar da şehre geldi. Onlar daha modern ve sade yapılarıyla dikkat çekerken amaçları, binaların fonksiyonel bir mimaride olmasıydı. Bu binalar, artan nüfusun barınma ihtiyacını karşılarken, şehirde yeni bir hayatın sayfasını da açtı. Bu mimarların  Bauhaus stilini sevmelerindeki başka bir sebepse hızlı, kolay ve ekonomik olarak ucuz çözümler sunmasıydı. Böylece 6 yılda 2500’den fazla bina inşa ettiler. Kısa sürede yapılan fabrikalar, dükkânlar, bankalar, oteller şehrin büyümesinde büyük rol oynadı. 


   Tel Aviv’de bulunan 5000’den fazla Bauhaus stilindeki binaların çoğunu Dizengoff, Rothschild ve Bialik Caddelerinde görmek mümkün. Basit ama oldukça fonksiyonel olan bu binaların karakteristik özellikleri oldukça farklı. Çoğu beyaz olan yapılardaki mimaride kaplama olarak kullanılan duvarlar, açılı olmayan düz çatılar, uzun ve dar pencereler, gölgelendirilmiş pervazlar, cam tuğlalarla belirginleştirilmiş dikey merdivenler, pencereleri çevreleyen motifler, silindir şeklindeki tırabzanlar, dairesel köşeler bulunuyor.

   Şehir yapılanma sürecinin başındayken girdiği UNESCO Dünya Mirası Listesi’nin hakkını veriyor. Çünkü Tel Aviv, dünya üzerinde en çok Bauhaus tarzında yapının bulunduğu bir şehir. 

   Almanya'nın En Önemli Bauhaus Tasarımları: Weimar

   Her şey 1919'da mimar Walter Gropius'un, Weimar'da Staatliche Bauhaus'u kurmasıyla başladı. Bu üniversite mimarlıkta bir devrim yarattı. Tasarımını Henry van der Velde'nin yaptığı Bauhaus Üniversitesi, dünyaca ünlü birçok sanatçıya da ev sahipliği yaptı. Bauhaus hakkında görülecek çok şeyin olduğu bir müze, bugün hala Thearherplatz'da bulunuyor.

   Gelmeroda ve Probstzella

   Bauhaus sanatçısı Lyonel Feininger'e ait birçok eseri Gelmeroda'da bulabilirsiniz. Bunun için Feininger Bisiklet Gezi Yolu'nda gezintiye çıkmanız yeterli. Sanatçının resimlerinde sıkça kullandığı Feininger Kilisesi de yine burada bulunuyor. En önemli Bauhaus yapılarından biri de Probstzella'da bulunan Haus des Volkes. Bauhaus atölyelerinde yapılan malzemelerden mobilyalara, lambalardan kapı kollarına kadar her şeyi bu yapıda görebilirsiniz.

   Dessau

   1926 yılında açılan Bauhaus Dessau, Gropius tarafından tasarlanmıştır. Modern mimaride önemli bir yeri olan binada günümüzde hala tasarım yapılmaktadır. Eğitimin devam ettiği tasarım merkezi, oldukça hareketli. Buradaki Bauhaus stilini Kornhaus'ta, Historisches Arbeitsamt'ta Konsumgebäude'de, Laubengang Evleri'nde ve Stahlhaus'da gözlemleyebilirsiniz.

   Berlin

   Bauhaus'un tarihi ve ona ait en büyük koleksiyonu, Berlin'deki Bauhaus Arşivi'nde bulunuyor. 20. yüzyıla damgasını vuran bu mimari devrimden birçok örnek olan koleksiyonda Bauhaus Masa Lambası, Marcel Breuer'in çelik borudan yaptığı Wassily Sandalyesi, Bauhaus Duvar Kağıdı gibi örneklere rastlamak mümkün.

   Alfeld an der Leine ve Stuttgard

   Alfeld an der Leine'ın genel mimarisine bakıldığında ahşap ve kerpiç evler gözükse de Fagus Fabrikası, modern yapıların ilk örneklerindendir. Bina, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne, yapımından 100 yıl sonra alındı. Stuttgard'da ise ünlü Weißenhofsiedlung bulunmaktadır. Doppelhaus'da yer alan Weißenhof Müzesi, ziyaretçilere mimarlık tarihinin yanı sıra "üzerinde yürünebilen bir sergi nesnesi" de sunar.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam