Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap
   Art

   Başka bir Roma, Eur

   Leonardo da Vinci, Boticelli, gibi sanat tarihinin önemli İtalyan sanatçılarının eserleri nesiller boyu insanları büyülüyor. İtalyan sanatında yeni bir dönem demek beni biraz aşar, ancak Roma’nın Eur bölgesi, sanat dünyasında adından söz ettirip takip ediliyor.

   Başka bir Roma, Eur
   Levent Özçelik
   Art

   26.12.18

   Dünyada ne var ne yok? Gezer, çeker, anlatır, yazar.

   Roma dediğimizde aklımıza ilk gelenler şöyle sıralanır; Colesseum, Hipodrom, Marcello Tiyatrosu, Venezia, Navona Meydanları, İspanyol Merdivenleri, Aşk Çeşmesi ve çevresi. Tabii bir de bütün Romalıların nefret ettiği Venezia Meydanı’na kondurulan devasa Vittoria Emanuele Anıtı. Romalılar nefret eder çünkü hemen arkasındaki görkemli yapıları, merdivenleri ve meydanı örter. 

   Geçtiğimiz yıl Roma’da, 1930’larda Mussolini’nin inşa ettirdiği “Eur” bölgesinde bir tur yaptım. Turun en özel tarafı, çok yönlü İtalyan sanatçı Angelo Bucarelli ile sanatçıların atölye gezileriydi. O zaman keşfettim ki Eur bölgesinde pek çok sanatçının atölyeleri var. Millennium İtalyan Sanatı Eur bölgesinde mi doğuyor, diye soruyorum kendime bu tur süresince. Roma ve İstanbul’u, her ikisi de 7 tepeli şehirler diye hep karşılaştırırlar. Oysa günümüzde benzer hiçbir yanları yoktur. Tek benzerlikleri olsa olsa ikisinin de benzersiz şehirler olmalarıdır.


   Lazio VS Roma

   Lazio ve Roma arasında gözden kaçmayan bir rekabet var. Futbol meraklıları bilir Lazio ile Roma arasındaki rekabet bizde Galatasaray ile Fenerbahçe arasındaki rekabet gibi. Ancak bir farkla, Lazio aynı zamanda Mussolini’nin takımı olarak biliniyor. Hatta aşırı milliyetçi bir felsefeleri var. Lazio stadı, tribünlerinden ırkçılığa kadar uzanan koro hâlinde marşlar çalındığı da bilinen olaylar arasında. Eur bölgesinin Lazio bölgesinin içinde yer almasının sanata etkisinin nasıl olacağını merak ediyorum. Açıkçası bu tur sırasında bu duruma ilişkin bir hisse kapılmadım. 

   Eur Bölgesi

   Alan 1930 tarihinde site olarak seçilip 1942’de Mussolini tarafından inşa ettirilmiş. Uzunca bir dönem iyi bir yer olarak görülmeyip dışlanmış. Eur, son dönemde çok hızlı ve büyük bir değişim yaşıyor. Ardından pek çok şehirde olduğu gibi sanatçılar sahiplenmiş bu bölgeyi. Dışarıdan bakıldığında Roma ile hiç alakası olmayan yapılardan anlaşılacağı gibi burası “başka bir Roma”. Euro bölgesinin ilk projesi, Marcello Piacentini başkanlığında 1938’de yapılmış. Mussolini kireçtaşı ve mermer gibi Roma İmparatorluğu mimarisiyle ilişkili geleneksel malzemelerle tasarlanmasını büyük ve görkemli yapılmasını istemiş. Bölgede bu mimarinin en önemli yapısı kuşkusuz Palazzo Della Civilta Italiana, Mario Roma tarafından tasarlanmış.

   Angelo Bucarelli

   Eklektik ve çok yönlü bir kişiliğe sahip olan; heykel, fotoğraf, kavramsal sanat ve sinemaya zaman ayıran, 70’li yılların başında Roma sanat dünyasına girmiş, ilk solo gösterisini 1978’de Roma’da yapan dünyaca ünlü bir sanatçı Bucarelli.

   Contemporary İstanbul 2014-15 dahil olmak üzere, pek çok şehirde önemli sanat fuarlarına katıldı. “Istan” adını verdiği kişisel sergisi, Tophane’deki Russo Art Gallery’de yer almıştı. 13. İstanbu l Bienali kapsamında gerçekleştirdiği “Su. Aşkın Gözyaşları Gibi” başlıklı enstalasyonu da İstanbulluların bildiği çalışmalar.

   Bucarelli “Doğu Roma” için şunları söylüyor: “İstanbul; dünya tarihi ve kültürü için anahtar bir yer; bu kültüre yakınlaşmak, deneyimlemek gözlemlemek, havasını koklamak istiyor; bu kültürün insanları konuşurken, kalpten konuştuklarını hissediyorum. Türkiye ve İstanbul ile karşılaşmak; kendi kültürümü, kimliğimin açılımını ve ilham aldığım vizyonları daha iyi anlayabilmeme neden oldu. Osmanlı mimarisiyle Romalıların mimarisini karşılaştırmak, uzun ve enteresan bir ders gibi. Kolaylıkla gözlemleyebilirsiniz ki yeni yapılar eskileriyle baş etmeye çalışıyor ve ilk yapıların deneyimleri, sonradan yapılanlara deneyim kazandırıyor. Mimariyi çok seviyorum! Bunun benim işimle çok alakası var.”

   Pietro Ruffo

   Bucarelli ile ilk ziyaretimiz İtalya’nın son dönemde öne çıkan çağdaş ve en prestijli sanatçılarından Pietro Ruffo atölyesiydi. Eski makarna fabrikasında yer alan stüdyosunda ziyaret ettiğimiz Ruffo dünya ve etik ilişkisini sorgulayan üç boyutlu gerçeklik üzerinde duran yapıtlarıyla tanınıyor. Aslında bu çok yeni bir fikir değil farkı Marco Tirelli’nin kendine özgü stilize etmesi. Tirelli resimlerini üç boyutlu algılanır biçimde, ışık ve gölgeyle etkileşime sokarak yaratıyor; eserlerinde soyut konular ve belirsiz formlar betimliyor. Sanatının köklerini Roma’da büyümesiyle bağdaştırarak açıklayan Tirelli, anıtsal tuvaller üzerine yumuşak formlar işlenen, kendisine göre mükemmel sayılan sfumato yaş kâğıt üzerinde kömür geçişleri oluşturuyor. Bu çalışmasını da puantilist tekniği kullanarak eserlerinde vurguluyor.

   Trajan’s Market

   Yeni Roma’yı gezerken bir de Eski Roma’da benim için yeni bir keşfim oldu. Trajan’s Market, ünlü Roma Forumu’nda yer alan en ilginç yapılardan biri kuşkusuz. Dünyanın en eski alışveriş merkezi olarak bilinen Trajan’s Market, mermer zeminler ve kütüphane kalıntıları içeriyor. Trajan Forumu, Suriyeli mimar Apollodorus of Damascus tarafından tasarlanmış. Trajan Market’in üst terasları Eski Roma’nın en güzel kadrajlarını fotoğraflamak için ideal bir mekân.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   İtalya hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam